ek gıda ve uyku..

river soruyor: 2

merhaba..benim 10 gün sonra 6. ayını doldurmak üzere olan bir kızım var..size ek gıda ve uyku konusunda danışmak istiyorum..ek gıda da hergün öğlen patates,havuç,irmik ve değişik olarak içine fasulye ya da kabak koyarak çorba veriyorum..ilerleyen günlerde değişik mevsim sebzelerinden de koyacağım ve kıyma..acaba bu tek öğün yeterli mi..kahvaltı ve akşam yemeğine ne zaman geçmeliyim? neler vermeliyim??anne sütüyle besleniyor..kilosu gayet iyi doktorumuzun da tavsiyesiye ek gıda konusunda acele etmedik..fakat şimdilerde sütüm çok doyurmuyo gibi..
   diğer bi konu da uyku..çok düzensiz ve az uyuyan bi bebek.gece sık sık da uyanıyor artık delirme aşamasındayım.doğduğundan beri öyle.kolikli bi bebek..zor geçen günlerin ardından uykusuzluk kaldı bize..şimdi 6 aylık olunca günde 2 uyku yeterli deniliyor.fakat benim kızım gündüz uyuttuğumda max.45 dakika uyuyor uyanmadan.genelde yarım saatte açıyo gözlerini..buna rağmen 2 uyku mu uyutmalıyım..?uyku aralarında kaç saat uyanık kalmalı?ve sık kalkmaması için heryolu denedim ama siz neler yapıyosunuz???şimdiden teşkr ederim..

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


river

park yataklardan var biz de .bir de ufak bir beşik. sallanabiliyor...ama artık onda yatmıyor çünkü dönmek istiyor..


sPetek

Ben benim kızım için örneğin bezelye, havuç, kırmızı dolmabiber, domates gibi sebzeler de koyuyorum. Şimdi artık mevsimi geçmek üzere o yüzden taze fasülye ve kabak yavaş yavaş yerini ıspanak, brokoli gibi sebzelere bırakacak. Çok az soğan ve sarımsak da ekliyorum artık.

Biz kendimize tavuk göğsü veya et aldığımızda ben ufak ufak parçalar kesip poşetleyip buzluğa atıyorum. Her çorba yapışımda içine atıyorum.

Ben çorbasına sızma zeytinyağı da ekliyorum kabızlığa karşı korunabilmesi için. Yeşillikleri bol tutmaya çalış. Bahsettiğin gibi pirinç ve patates gibi besinler kabızlığa sebep olabilir.

Kahvaltıya ufaktan başla bence, ufak bi tuzsuz peynir, yumurta sarısı ve pekmez... Kimi anneler bunları birbirine karıştırıp yediriyo kimide benim gibi ayrı ayrı yediriyor. Bu bebeğine bağlı bi durum. Bazı bebeklere ayrı ayrı yediremiyorsun...

Uyku konusunda ben düzen oturtturmaya çalıştım. Bebeğimi hergün hemen hemen aynı saatlerde uyutmaya çalıştım ve şimdilerde o saati geldiği vakit zaten gözlerini ovuşturup duruyor ve garip bir huysuzluğu oluyor. Ozaman hemen uyutmaya bakıyorum. Zamanla insan anlıyor hallerinden...

Ne kadar sık uyutman gerektiği konusunda da bence bir bebek ne kadar çok uyursa o kadar iyi. İlla bekleme 4 saat veya 5 saat geçmesini.. bence 2 en fazla 3 saat oyundan sonra yeterince yorulmuş olur ve onu uyutmaya çalış. ister bu 15 dakika olsun ister 1 saat ister daha fazla fark etmez. Mühim olan onun bir nebze de olsa dinlenmiş olması.

Annelik zor zanaat... çok sabır gerektiriyor. Umarım herşey yoluna girer...

 
Cevaplamak için Üye ol