Eylül 2017 okulları mef, açı, hisar, koç, sev, tecrübeli annelerin paylaşımlarını rica ediyorum.

aysedi soruyor: 3

Merhaba anneler,

Şu anda 4,5 yaşında olan oğlumun seneye Eylül 2017'de başlayacağı bir okul arıyorum. Etilerde oturuyorum. Mef, Açı, Hisar Okulları, Koç ve Sev okulları ile ilgili (Koç ve Sev'in kura ile olduğunu biliyorum) paylaşımlarınızı almak isterim. Yalnız rica ediyorum sadece bu okullarda okuyan çocuklarınız varsa tecrübelerinizi paylaşmanız benim için çok önemli.

Veli olarak bir okuldan öncelikli beklentim, çocuğun kendi potansiyelini ortaya çıkaracak bir okul olması ve çocuğa vizyon kazandırması.  

Çocukları gereksiz zorlama taraftarı değilim, bu nedenle Bilfen veya Sev gibi okullara çekince ile bakıyorum.

Açı ve Hisar okulları ile ilgili akademik olarak zayıf oldukları ve sadece İngilizce üzerine odaklandıkları gibi bir takım görüşler var, öte yandan bu okula giden çocuklar (özellikle Açı) ve velilerinin okuldan çok memnun olduğunu ve çocuklara vizyon ve perspektif katma açısından da çok çok başarılı olduklarını da duydum. Merak ediyorum, özellikle akademik olarak zorlanmadıkları için mi mutlu bu çocuklar?? Yoksa akademik olarak zayıf oldukları doğru değil mi?

Son olarak Mef okulları da eşimin favorisi. Mef'in ise akademik olarak Açı ve Hisardan daha güçlü olduğunu duydum. Fakat burada da daha klasik bir eğitim sisteminin var olduğunu bir takım velilerden duydum. Biraz daha klasikden kastım daha ders ve ezbere dayalı bir sistem...

Tecrübelerinizi aktarabilirseniz çok memnun olurum.
Teşekkürler
A.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


firavun

Merhabalar,

Oğlum anasınıfından bu yana Hisar'da.Akademik olarak zayıf olduğu eski yıllara dayanan bir bilgi:)Müdür değiştiğinden bu yana;Veli taleplerinin de etkisiyle çok daha akademik.

Anadolu liselerine bir İtü gibi hazırlamıyorlar ama yakın çevremde Robert i kazanan,Üsküdar Amerika'nı kazandığı halde Hisar'da devam eden çok çocuk var yani çocukta o potansiyel varsa zaten kazanıyor yoksa boşu boşuna strese girmemiş oluyor.

Açı'dan gelen çocukların çoğunun orada Mutlu olduğunu biliyorum,Hisara kıyasla disiplin,ödev vb daha rahat deniyor.

Mef'i bitiren arkadaşımın kızı İspanya'da okuyor,Türk üniversiteleri için ne kadar donanımlı yetiştirdiklerinden çok emin değilim,bir de fiziki olarak pek ideal olmadığını duyuyorum hep.

Çocuğun kendi potansiyelini çıkarması açısından Hisar'ı-şimdilik- olumlu buluyorum,Görsel sanatlara olan yeteneği ortaya çıktı oğlumun.

Kafasına yatmayan bir şey varsa tüm okulun müdürüne(Amerikalı) gidip sıkıntısını dile getirebilecek kadar özgüven aşılanıyor ve fırsat tanınıyor.

Kolaylıklar diliyorum


aysedi

Çok teşekkür ederim firavun, çok açıklayıcı oldu...

Hisar için ben de olumlu düşünüyorum. Sadece Etilerde oturduğumuz için aradaki yol beni düşündürüyor. Göktürkte otursam tercihim kesin Hisar olurdu...
firavun

Ulus'tan,istinye'den hatta kandilliden gelen arkadaşları var oğlumun ama ben Etilerden göndermeye kıyamazdım o ayrı:)Cevaplamak için Üye ol