Otrivine'i 3 günden fazla sıkarsak ne zararı var?

Damla soruyor: 9

2 hafta kadar önce kulak ağrısı yüzünden acile gittik. Antibiyotik ve Otrivine burun spreyi verdiler. Antibiyotik bitene kadar sıktım. Sonra kendim kestim ilacı. Bugün kendi doktoruna kontrole götürdük.

Bir şekilde konu Otrivine'e geldi ve 3 günü geçmeyecek şekilde kullanıyoruz dedi. 10 gün kullandığımız söyleyince, zararın neresinden dönerseniz kardır dedi kadıncağız ne desin.

Artık acildeki doktor mu söylemedi, ben mi dinlemedim gecenin yarımında ama çok moralim bozuldu.

Bu spreyi daha önce kullanan var mı?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Ozge

Cok gecmis olsun, biz burun spreyi daha once hic kullanmadik. Ama bence cok dert etme, ben kendimden ornek veriyim, universiteye giderken cok hasta olurdum ve burnum cok tikanirdi, hep burun damlasi kulanirdim, onlarin arkasinda da 3 gunden fazla kullanmayin diyorama ben haftalarca kullandigimi hatirlarim...ne yapayim cok tikanirdi burnum...Birsey de olmadi. Sen icini rahat tut!


ozguranne

Merhaba, geçmiş olsun.

Daha önce ben kullandım. Bildiğim kadarıyla fazla kullanmanın zararı
- Burun mukozasını bozması
- burnun kendi kendini açmayı unutması, varolan salgıları zedelemesi
- sinüzite yol açması (bu neden bilmiyorum ama spreyleri fazla kullanmanın böyle bir sonucu varmış)

Sinüzitten çekmiş bir kişi olarak diyebilirim ki ağır durumlarda sprey kullanıp diğer durumlarda bir litre suya bi çay kaşığı tuz bir çay kaşığı karbonat atılarak hazırlanan solüsyon ya da bildiğimiz serum fizyolojik daha efektif ve zararsız.

Doktorun söylemesi ve yazması gerekirmiş, ama bi defa fazla kullanmaktan bir şey olacağını hiç sanmam! selamlar...


Damla

Çok sinir oldum kendime. Aslında sanki daha önce böyle bir şey de duymuştum, ama bu ilaca kondurmadım, daha basit bir şey gibi düşündüm.

Demek ki acilde ilaç yazdırınca doktordan çok açık bir şekilde yazmasını istemek, ya da daha iyisi hemen onun yanında bu ne ilacı, kaç gün içecek diye sormak lazım.


Ozge

Evet Damla mutlaka sormak lazim, ben eger unutursam eczaciya soruyorum tekrar...Ozlem

Damlacığım, 3 değil de 5 günden fazla kulanmamak gerektiğini biliyorum. Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de geçerli.  Ancak tabi günlük dozda önemli. İlaçlarla ilgili doz ve günü bende doktora yazdırıyorum.


hande

aynı şey yıllar önce benim başıma gelmişti lisedeydim 40 derece ateşle acile gittik ve antibiyotik ve otrivine verdi doktor. ilaçlar bitincede gel dediler. ben tam 14 gün kullandım otrivine i ve kontrole gittiğimde doktora "antibiyotiğim bitti otrivine de bitmek üzere diyince adam şok olmuştu. 3günden fazla sakın birdaha kullanma dedi. şimdi ne olacak diye sorduğumda " sorun değil, telaşlanma, burun mukozasına uzun süre kullnım zarar verebilir ama bukadar çabuk birşey olacağını sanmıyorum ve olmamışta ayrıca bir süre burunda kuruluk yapabilir o da birkaç hafta içinde normale döner merak edecek birşey yok demişti. ben hiç birşey hissetmedim belki 1-2 gün kuruluk vardı ama onunlamı alakalıydı bilmiyorum.

dert etme bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. insanın o anda gerçekten aklına gelmiyor. nereden bilebiliriz ki. fakat  Türkiye de herşeyi kontrol etmenin bize düştüğü kesin.


khan

Bir üyemiz şöyle bir uyarıda bulunmuş, kendisine teşekkür ediyorum:

"Ben Otrivine spreyi 17 sene kullandım ve şu an tedavi görüyorum bırakabilmek için lütfen kullanım süresi dışında kullanmayalım..."

Biraz araştırınca yaptığı bağımlılıkla ilgili kaynaklar bulunabiliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/pazar/7523134.asp
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=otrivine


sevican

Ben de bir süre otrivine bağımlısıydım, bir buçuk ay kadar kullandım sürekli çünkü burnum başka türlü açılmıyordu. Yaptığım araştırmalar sonucu uzun kullanım sonrasında burundaki bezlerin kendi kendine büzüşme yeteneğini kaybetmesine sebep olduğunu okudum hatta cerrahi müdahaleye kadar uzayabiliyormuş ama bu durum pek tabi çok uzun süreli kullanımda, sizin durumunuzda olmaz. Neticede ben kullanmayı bıraktım, bir hafta sonra burnum düzene girmişti. 10 günlük kullanımda kalıcı bir zarar oluşmaz bence.


Taita

biz de genelde 5-7 gün kullanıyorduk bu spreyi. demek 3 gün süresi..
teşekkürler


Cevaplamak için Üye ol