MAMAya karşıyız:(( mamayla barış nasıl sağlanır??

KuzeysDaddy soruyor: 10

Oğlumuz 9 aylık ve ne yapsak hazır mamalardan yediremiyoruz.Formul mamalar olsun kaşık mamaları olsun hiç beğenmiyor.anne sütü,çorba ve meyve verebiliyoruz sadece.Aynı durumla karşılaşıp değişik yöntemlerle başarıya ulaşmış arkadaşlarımızdan yardım rica ediyoruz..Şimdiden teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


zeyzey

kaşık mamaların, hazır meyve pürelerinin ve hazır sebzelerin, vs. tadlarına baktınız mı? :)
çok kötüler!
oğlunuz ağız tadına sahip, gurme nitelikli bir bebek, bence gurur duymalısınız :)

şaka bir yana, bizimki de hiç sevmedi hazır mamaları, ama mecburen formül süte alıştı tabii, sütüm bitince. ne güzel, sizin anne sütü opsiyonunuz da varmış, maşallah.

her ne kadar hazır mamalar acil durumlarda hayat kurtarsa da, hiç alıştırmaya zorlamayın derim. zaten birkaç ay sonra her şeyi yiyebilecek, belki inek sütü dahi içebilecek.

ama illaki bir tavsiye isterseniz, hazır sebze pürelerini biraz sulandırın ve birazcık zeytinyağı ekleyin. o şekilde sevebilir.


yuksel_

Ben sorunuzu tam anlayamadım. Mama yedirmek için neden özel bir çaba gösteriyorsunuz? Kilo sorunu vs gibi bir durum, doktor tavsiyesi mi var ? Ne güzel, anne sütü, çorba, meyve severek yiyormuş, doğal şeyler yiyor olması çok daha iyi değil mi??
Ayrıca, o mamaların tadına hiç baktınız mı bilmiyorum ama, çok kötüler bence :)


ASLIMERT

benim oğlumda hiçbir zaman hazır mamaları yemedi.hatta inek sütü alerjisi olduğu için devam mamalarıda veremedik. ama bence hazır mama yememesi hiç kötü birşey değil zaten sizin oğlunuz çok güzel birşekilde besleniyormuş. sütünüz olduğu sürece hiç endişelenmeyin bence. mama verememenin tek bir dezavantajı vardı benim için oda tatile gitmek . onun içinde bikaç ay daha sabır diliyorum.


ekim_

neden mama ihtiyacı?


KuzeysDaddy

Aslında mama tercihi söyledğiniz gibi çok mantıklı gelmese de bu sıralar kilo alımı yavaşladığı için ve biraz da bencilce mi bilemiyorum ama gece uykularının süresini uzatmak için denemek istiyoruz.(8 saatlik gece uyku düzeni var kuzumun ve bazı geceler 10 kez kalkıp emmek istiyor) en azından gece muhallebisi,SMA vb. alternatiflerden bahsetmiştim.Ayrıca birçok şey okumak da bir nebze olumsuz etkiliyor,mesela okuduğum bir yazıda anne sütünün 9.aydan sonra besin değerinin oldukça düştüğü ve tam anlamıyla vücut gereksinmilerini karşılamadığını belirtiyor.hal böyle olunca da ek gıdaların yanında özellikle demir ihtiyacını karşılamak adına mamaya yöneliyor insan.Paslı su gibi bir tadı tabiki de severek veremeyiz ama içerik bakımından daha zengin oluyorlar diye düşünüyorum.mesela gece daha uzun uyuması için doğal hazırlanabilecek ne verilebilir?İlginiz için de teşekkür ederim,herkese sevgiler..leach

bende kızıma ilk başta sütüm az olduğu için ve birde çok minik doğduğu için günde 1 ya da 2 öğün mama veriyordum. ama sonra nedense bir anda mamayı ağzına sokmamaya başladı. başka markalar denemeyi düşündüm ama doktorumuz kilo alımının normal sınırlar içinde olduğunu (750 gr/ay) ve mamaların sadece obez yapmaya yardımcı olduğunu söyleyip beni caydırdı.  şimdi çalışmaya başladım bu seferde sorunumuz biberon oldu. ama kör sağır ilerliyoruz bir şekilde. bende 4 gözle ek gıdalara geçiş zamanını bekliyorum. umarım sütüm bitmeden ulaşabiliriz o günlere :)


yuksel_

kendi deneyimim üstünden örnek verirsem, biz mamayı hiç ayrı bir şekilde yedirmeye çalışmadık. 8-9 ay civarında bizde de kilo alımı aşırı düşmüştü -ki çok normal aslında dişler ve emekleme-yürüme çalışmaları sebebiyle- doktorun tavsiyesiyle sabah kahvaltı karışımına ve öğle-akşam çorbalarına 3 er kaşık aptamil eklemiştik, 3 ay kadar devam ettik ve kilo alımı normale döndü. Bir de neredeyse 15 aylığa kadar, gece yatmadan bildiğiniz su (veya süt) + pirinç unu ile bebek muhallebisi yaptık, rüya çok severek yiyordu.


senayc

benim oğlum da kaşık mama,hazır mama,muhallebi hiç sevmemeişti. ama doktorumuz mutlaka sever,daha başka çeşitlerini de deneyin dedi. biz de milyon çieşit mama aldık ve denedik, bu arada yemesi için baskı da yaptık.
sonuç: daha evvel tarhana,mercimek,yayla,sebze çorbasını ayıla bayıla yiyen bebek hiççç bir şey yemez oldu.
Nacizane tavsiyem mama vermek için zorlamayın, küçük de olsalar damak tadları var,inatlaşmayın. Kısa süreli bir iştah kaybı yaşıyor olabilir. bu aylarda genelde her bebekte yaşanıyor bu. Sağlığı yerinde ise direk kendi yemekelrinizden vermeyi deneyerek ek gıdaya geçin.

Gece çok uyanmasının sebebi sizi emmek için olabilir. Benim oğlum da böyleydi,doktor önerisiyle biz 13. ayda bıraktık memeyi. Kendini doyurmak değil derdi,anneyi emmek. Beraber uyursanız belki sizi çok zorlamaz gece uyanmaları, ya da aynı odada uyursanız.
Gece yatmadan verdiğiniz çorbaya kendi yaptığınız galeta ununu eklyerek tk tutmasını sağlayabilirsiniz. ya da ekmek doğrayarak. tek başına çorba diyet yemeğidir demişti doktorumuz. içinde mutlaka kıyma + ekmek olmalı.
Kolay gelsinKuzeysDaddy

Teşekkür ederim cevaplarınız için,bu bir dönem olabilir,anladığım kadarıyla aşağı yukarı herkes yaşamış daha sakin olmak gerek sanıyorum..tekrar teşekkür ederim,herkese iyi günler..


PelinSelin

Benim kizim yaklasik o donemlerde formul mamalari yememeye basladi, biz de onun yerine gelisim sutlerinden vermeye basladik, simdi surekli onu kullaniyoruz, formul mamalarini da baskalarina dagittik..
Cevaplamak için Üye ol