Ek gidalarla gec tanistirmak yeme sorununa yol acar mi?

birbebekannesi soruyor: 10

Bu çok geç sorulmuş bir soru, kızımın doktoru yeme sorunuyla ilgili bir hafta ne yediğini yaz ve sevdiği şeylere ekle çıkar şeklinde yonlendirmisti. Mesela yayla corbasina pirinç yerine litrelik bulgur eklemek gibi...yeni her gidayi aç olduğu halde yemedi, mesela pilava hafif dalgalı yemek suyu eklemek...bunu bile yemedi! Annesi bu senin hatam birazda, çok geç baslamissin dedi ve pekte yapılacak birşey yok dedi. İlk 6 ay için baş baş bağırıyorlar zaten, sonrası belki benim hatam olabilir. Şu gida şu aydan sonra verilir vs diye çok arastirmistim ve tam da kitaplara uygun yaptım bu işi! Nasıl yani yapicak birşey yok dedim, sevdiği birşey bulmaya çalış dedi. Zaten yemediği zamanlarda tabak, çanak, oynamak için şu, cep telefonundan kizimin gülüp oynadığı videolar izleme, camdan bakma vs cok şey deniyoruz. Tablet dışında bir seçenek yok dedim, ama ben istemedim hiç dedim. Çocuğun 12 kilo olması gerekirken 9 kilo, ilk 3 yıllık gelişimi geleceğine aktaracak dedi. İse yarayacaksa yaparım yine ve deneyeceğim ama müthiş bir suçluluk duygusu var içimde...bende bebeğimi kendimce en iyi şekilde baktım, ama 3 kilo eksikse ciddi bir hata da var demekki...

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


Logos

Çok üzgün olduğunuz belli yazdıklarınızdan ama boyu ve motor gelişimi normal ise bence doktorun vurguladığı kadar karanlık bir tablo yoktur diye düşünüyorum.

Doğrusu nedir bilmem ama yediklerinde çok isabetli seçimler yapılmalı.

Ciddi protein, karbonhidrat kaynakları vb. Gibi elzem besinleri zaafı olan bir besinle verebilirsiniz.Ruşeym, çörek otu, arı poleni,güneş ışığını bol görmüş doğal meyve pestilleri gibi kaynaklardan yararlanabilirsiniz bir dr a danışarak.


asyagezgini

Çocuğunuz tam olarak kaç aylık anlayamadım ama ek gıdalara geç başlanınca çocukta yeme sorunu olur tamamen yanlış bana göre hatta çocuğun yemeyi sevip sevmemesinin ek gıdalara erken ya da geç başlamakla hiç mi hiç alakası yok bana göre.Çünkü çevremde herkes kızım 4 aylık olduğunda her şeyi tattır,ek gıdalara başla,gittiğimiz dr lar da dahil herkes böyle söyledi.Ama ben annelik içgüdüsü mü derler artık her neyse içimden gelen sesi dinledim ve kızıma 6 ay bittikten sonra ek gıdaya başladım.Ve o da her şeyden tattırmak şeklinde olmadı.Kızımın bünyesi alerjik olduğu için bir çok şeyi 1 yaşına kadar hiç tattırmadım bile yani alerjiye sebep olabilecek bir çok şeyi hiç vermedim.Dolayısıyla benim kızım bir çok şeyi 1 yaşından sonra ilk defa tattı hatta bazılarını 1.5 yaşından sonra tattı.Ama herkesin dediği gibi geç başlarsan tattırmazsan iştahsız bir çocuk olur gibi söylemlerin tersine kızım hep iştahlı bir bebek ve çocuk oldu.Yani ne versem kabul etti.Reddettiği hiç bir şey olmadı.Ve etrafımdakiler şaşırıyordu yemek seçmeyen ve ne verirsen yiyen bir bebek oluşuna.Yani özet olarak ben katılmıyorum o doktorların düşüncesine.


_cereninannesi_

dr.umuz 4-6 aylıkken o arada çiğneme refleksi gelştiğini tabii ki anne sütü ile beslneceğini ama eline hep bişeler verin ki bu dönemi kaçırmayın dedi. ileri ki zamanda yeme sıkıntısı yaşamazsınız diye. bir de çok geç kalmıştık ve benim kızım çiğnemedi çok uzun süre. 2.5 yaşında çiğneme başladı ve ayrıca benim kızım da 1 yaşına 8.750 gr larak girdi. boyu uzuyordu ama kilo alımı azdı. şimdi 4 yaşını geçti halen küçük bir kız çocuğu ama ne yapalum nmli olan sağlıklı olması. bazı bebekler çok iştahlıdır bazıları değildir. ama doğduğu andan itibaren 3 aylıktan itibaren herşeyi azına verme taraftarıyım şimdi aklım olsa kesinlikle öyle yapardım


asyagezgini

Çevremde  bebeğine 4. ayında ek gıdaya başlayıp da bebeği iştahsız olan o kadar çok anne var ki bebek büyüyüp gidiyor bir şekilde ama çocukları hala iştahsız devam ediyor.Hatta bebeği benimkinden 2-3 ay küçük olan arkadaşlar biz ek gıdaya yani başladığımızda şunu tattırdın mı bunu tattırdın mı sorarlardı ben de hayır daha vermedim dediğimde aa ben oğluma şunu verdim bunu verdim bir sürü şey sıralarlardı övünerek.Övünerek anlatıyorlardı çünkü onlarınki her şeyi erken tattığı için daha iştahlı ve her şeyi yiyen,yemek seçmeyen çocuk olacaklarını sanıyorlardı:) Dolayısıyla ben diğer çocuğuma da ek gıda konusunda aceleci davranmayacağım.Tabi bu karar ve sonuçları sadece beni bağlar.Yani kimseye ek gıda konusunda şöyle yapın böyle yapın deme gibi yetkim yok.


nevinc

Mrb hicccc üzülmeyin kizim 2.5 yasina kadar 9 kg*di.Suan 4 yasinda 14kg sağlıklı sıhhatli zehir gibi maşallah rabbime şükürler olsun hiccc kafama takmiyorum cocugun kendisiyle alakali oglum 10.ayla gidiyor maşallah kilosu çok çok iyi kizimida ben büyüttum oglumuda ben büyütüyorum farkli birsey yapmıyorum cocugun kendisiyle alakali kendinizi ne olur suclamayin bir anne evladi icin ei iyisini ve en dogrusuna karar verir sevgiler :)snoopytiny

Bizim doktorumuz ek gıdaya 8. Ayda başlayın nasılsa güzel emiyor demişti.yalnızca anne sütüyle beslenen çocuğuma 8. Ayda başladım ek gıdaya. Doktorum doğal yaklaşımları benimseyen bir doktordur. Bebeği kuş besler gibi beslemeye başlayın deyip , yenilmeyeceklerin listesini verdi o kadar. Biz o dönemi kaygısız stres olmadan geçirdik. Ne püre, ne rondo hiç bir şey kullanmadık. Ona özel yapılmış ev yemeklerinden yedirdik. 2.5 yaşına kadar anne sütü de aldı. Emzirmeyi bırakınca kilo alımı arttı. Ama bencede ek gıdaya geç başlama ile az kilo alımı arasında bir ilişki yok. Bebeğin kaç aylık bilemiyorum ama onunla birlikte sen de yemek ye. Anneyi model alarak yemediği şeyleri bile yiyordu benim kuzum.


mutluannelif

7,5 aylıkken azar azar başladık, hiç bir zaman yeme sorunu yaşamadım. Uzun bir süre de kahvaltı olarak sadece anne sütü aldı, 22 ay emdi ama her zaman çok güzel yedi. Ve bulamaç, muhallebi gibi besinler de hiç almadı. 1 Yaşına kadar yasak olan besinler hariç her şeyi salçasız, tuzsuz tattı. Ona özel yemek pişirmedim evde hiç. Hiç ilgisi yok, erken mi başlamışsınız geç mi. Kendinizi suçlamayın, stresinizi azaltmaya bakın, doktorların dediği gibi hiç bir çocuk açlıktan ölmüyor. Bir süre eğer imkanınız varsa bir başkası yedirsin, siz biraz mutfaktan uzaklaşın, o değişik şeyler yesin. Yani mola verebilirseniz mola vermeye çalışın psikolojik olarak çok iyi gelir.  


nilgun27

Biz 6 ay bitince basladik ek gidaya. 4. Ayda israrla baslamak istemistim ama doktorumuz engel oldu. 1.5 yasina kadar herseyi yerdi. Suan sebze yemez, yumurtayi , sütü, yogurdu kavgayla yediririm. Benim oglum da yasitlarinagore oldukca ufaktir. Hatta buyuklerin 'sen bu cocuga bakamamissin ' laflarini cok duyarim. Ama ben her insanin bir damak tadi vardir sozune katiliyorum. Bu cocuklar birer birey. Sevdikleri ve sevmedikleri yemekler olacak. Ve hepimiz fatkli farkliyiz. Kimimiz sisman , kimimiz zayifiz. Bazimiz uzun bazimiz kisa. Lutfen once bunu kabul edin. Biz anneler maalesef olusan her olumsuz durumda kendimizi sucluyoruz. Hep bir yetersizlik hissi var icimizde. Her anne elindeki sartlar dogrultusunda en guzel sekilde besler , giydirir cocugunu. Sizi hic tanimiyorum ama cok eminim cocugunuza en guzel sekilde baktiginiza.

Lutfen kendinizi uzmeyin.bella_donna

ilk bebeğim alerji nedeniyle ek gıdaya korkunç bir başlangıç yaptı. üstelik yanlış yönlendirmeyle bir de ek gıdaya iğrenç tadlı ve reflü yapan ( bize) bir mamayla başladı. kaşık fobisi oldu günde 8 kez kustu yemek görünce kaçtı. hiç baby led weaning filan deeyemedik bizimki yaşam kavgası gibiydi . ne zamanki mamadan kurtuldu alerjisi geçti gerçek manada ek gıdaya geçtik. yaklaşık 2 yaşında. sonuç: herşeyi yiyen gayet sağlıklı beslenen bir çocuk. 1 yaşında 7.700 dü hatırladığım kadarıyla hala zayıf. ama beslenme sorunu yok. ailede ne görürse onu yapıyor biz sağlıklı beslenmeye çok pozitifiz yemeğimiz ilacımızdır diyoruz çock da faydalı diye yemek istiyor. enseyi karatacak bir durum yok yani. kaldı ki yüzde 3 e kadar her persantil normal sınırlarda. herkes yüzde 50 olacak diye bişey yok.


fatos

Bende 6 ay bitince başladım. Kaç aylık bebeğiniz? Gelişimsel bir problemi mi var? Yoksa 1 yaşında 9 kilo olan çok bebek varCevaplamak için Üye ol