gazı ile başım dertte

azrairem soruyor: 6

benim bebeğim 47 günlük ve geceleri hiç uymuyor sürekli gazı oluyor zingo denedim rezene  verdim olmadı ne yapabilirim birde çörek otunu veya kimyonu kaynatıp vermemi önerdiler ama bu konudada endişeliyim açıkçası

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Puccanne

bence bolca dere otu ye kahwaltıda bile walla ben öle yapıorum we maşallh çok güzel gazını yapıyor bence denemende fayda war!şimdiden bol gazlı günler:DDD


aaysun

aynı sıkıntıyı biz de yaşamıştık .nurse harveys adlı bitkisel şurup tam anlamıyla mucize gibi geldi. sorana söylüyorum .bana öneren doktorum  ve arkadaşıma da allah razı olsun diyorum.


Puccanne

bu arada demeyi unuttum dere otu anne sütünden bebeğin gaz yapmasını sağlıyor!pinarelifcemre

ben de kızımda 2.5 ay yaşadım gaz problemini, her gece daha doğrusu sabah 4-5 gibi uyuyordu ve sürekli ağlıyordu. çok yorucu ve yıpratıcı bir dönemdi. ama maalesef gaz sancısını geçirmek için mucize bir ilaç, bitki ya da yöntem yok. bizim doktorumuzun önerdiği birkaç ilaç vardı onları kullanmıştım ama şimdi keşke kullanmasaydım diyorum. ilaç kullansan da kullanmasan da bebek bunu çekiyor zaten. rezene falan zaten tık demedi. genellikle ilk 4-5 ay yaşarmış çoğu bebek, Allah kolaylıklar versin. zor bir süreç. o uyurken siz de uyuyun ki enerji toplayabilesiniz. duş, masaj belki kısmen rahatlatabilir...


UykuMelegi

Uzmanlığımın içine girmiyor ama yine de annelik tecrübemi paylaşmak isterim.

Bizim doktorumuzun bize anlattığı söyleydi. 'Bebekler gerek emerken, gerekse biberonla beslenirken hava yutarlar ve bu havayı midedeyken çıkarması için yardımcı olmazsanız, bağırsaklarına gittiğinde yapılacak birşey kalmamaktadır. Bu nedenle her beslemeden sonra, geceleri de dahil olmak üzere, mutlaka gazını çıkartıncaya kadar uğraşın'. Açıkcası 20 dakika uğraştığımız zamanlar olmuştu :) Sabahın 3'ünde çok zor geliyordu ama bu sayede hiç gaz problemi yaşamadık.

Bebekler dördüncü aydan sonra hareketlendikleri ve altıncı aydan sonra her iki yönde de dönebildikleri için gazlarını kendileri çıkartıyorlar. Bu nedenle sizin çıkarmanıza ihtiyaç duymuyorlar. Dördüncü - beşinci aya kadar sürmesinin sebebi de bu.


tugbat

Aynı şekilde gaz sancısı ilk üç ay oluyor ve mucize bir çözüm yok. Benim de denemediğim şey kalmamıştı. Ancak hafifletebilirsiniz. Bağırsak sistemi oturana kadar sürüyor. Yapabilecekleriniz:
1. Yediklerinize dikkat etmek. Gaz yapıcı şeylerden uzak kalmak.
2. Bebek sütünü aldıktan sonra mutlaka gazını çıkarmak. Bazen uğraşmanıza rağmen çıkaramayabiliyor. Yapacağınız bir şey yok.
3. İki doktor tarafından Humana'nın kimyonlu rezene çayı önerildi. Sizinki kadar küçükken ne ölçüde içmesi gerek bilmiyorum ama doktorunuza sorabilirsiniz. Benimki tadını beğenmediğinden içiremedik ama denemeye değer.
4. İçinde simetikon içeren ilaçlar: Colinox, subsimlex. Bizimkinde bu en çok işe yaramıştı. İlk üç ay bunu verdim. Bırakınca gazı gözle görünür bir şekilde artıyordu.
5. Bebek yogası yaptırıyordum. http://www.askdrsears.com/html/5/t051300.asp
http://www.the-parenting-magazine.com/tag/yoga-baby/ sitesinde bir imaj var (baby bending). Bizde en çok bu işe yaradı. Hala da beş aylık bazen yaparım pıtır pıtır çıkarır.
Zinco bizde de hiç işe yaramamıştı.
6. Ayaklarının altını ve göbeğini sıcak tutup acı elma yağı ve çörekotu yağı denedim. Çok aşırı gazı olunca sıcak su torbası ya da ütüyle havlu ısıtıp koyardım devamlı. Bu işe yaramıştı, bebek rahatlıyordu.
En önemlisi sabır. Gazı koliği derken insanın morali bozuluyor. Çok ağlasa da üzülmeyin yapacağınız şeyler sınırlı deneyin.Cevaplamak için Üye ol