Uyku alışkanlığı ile ilgili

cigdemfatih soruyor: 7


Yatıya misafirliğe gidemiyoruz.Normal yatakta kendi kendine nasıl uykuya dalacak bu velet ??? Yardım lütfen :(
O bile sevindirici fakat oğlum başka bir yatakta mümkün değil uyumuyor,zira 4 tarafı kapalı olacak ki çaresiz kalıp uyusun.
Bebeğim 14 aylık.Evde ve annanesinde park yatakta yatırıyoruz.Sallamadan uyuyor,uykuya geçişleri zor olsa da en azından sallamıyoruz.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ssultan

biz yatıya gideceksek park yatağıyla beraber gidiyoruz ...


nurus

park yatağı yanınızda taşımak da bir çözüm ama birazcık yorucu bir çözüm.o aylar galiba hep aynı.benim kızımda saatlerce uğraştırırdı beni misafirlikte millet otururken ben uyutucam diye şekilden şekile girerdim.


yanınızda uyuduğu yastığı veya sık kullandığınız yastık kılıfı ve battaniyenizi götürün.ben öyle alıştırmıştım.yanına uzanın,sırtını kaşıyın,ovun,ninni söyleyin.yatacağı yatağın etrafını güvenli kıldıktan sonra döne döne uyusun.

misafirlikte tek dikkat edilmeyen şey gürültü.yahu biliyosunuz bebek yada çocuk uyuyacak,gürültüye biraz dikkat edilse ! banyo kapıları güm diye kapanır,kahkahalar birden yükseliverir,koridorda birisi güm güm konuşur.

galiba en güzeli bir müddet evde takılmak .. 


ipegim

bu yaş civarı tüm annelerin ortak sorunudur herhalde. Uzun süreli ise park yatak tek çözüm ama biz de akşam hiçbiryere gidemiyoruz sırf bu yüzden..


cigdemfatih

Ya peki normal yatak alışkanlığı vermeye çalışırken ne olacak?Yaşı ilerleyince daha zor mu alışır acaba  normal yatağa?dediğim gibi yataktan çıkamayacağını anladığı için çaresizlikten uyuyor.gece uyandığında illa süt içiyor,içmeden uyumuyor.Vermemek daha mı iyi bilemiyorum ki?uyanıp kendi kendine tekrar uykuya geçmesini nasıl sağlarım ?
Çok soru sordum kusura bakmayın :)


ipegim

normal yataktan kastınız ne peki? yine korumalı bir bebek yatağı varsa ona geçirin park yataktan farkı yok yine çıkamaz yataktan sonuçta. Biz 6-7 ay civarıydı sanırım park yataktan bebek yatağına geçtik ama hiç sorun olmadı. Yine annemde park yatakta yatıyor. Tabii ki süt sadece alışkanlık bu yaşta acıkması imkansız ama biz 9 ay civarı bıraktık gece beslenmesini. Tecrübeli arkadaşlar cevaplar sanırım gece sütünü bıraktırmayı çünkü benim kızım çok küçüktü.


fistikcik

Kızım her tür yatakta uyur, belki böyle alıştığı için. Başka bir evde uyuyacaksa büyük yatağın ortasına yatırırım. Yatağın etrafını yastıklar ve yorganlarla çevrelerim. Zemin sertse yere de yorgan ya da yastık koyarım. Ama yumuşak halı varsa gerek görmem.  Başka bir alternatif ise kalın bir yorganı ikiye katlayarak yer yatağı haline getirmektir. Bebek bu yer yatağının üzerine yatırılabilir. Böylece düşme riski ortadan kalkar.

Yataktan çıkamadığı için uyumak zorunda hissetmesi çok iyi bir durum gibi gelmedi bana. Belki önce bunu çözmek gerek. Büyük bir yatakta yanına siz uzanarak uykuya geçmesini sağlarsanız belki alışabilir.


neretva

Bebek yatağından büyük yatağına 2 yaşından önce geçmesi önerilmez. Bebekler kendilerini geniş yataklarda güvensiz hissediyorlarmış. Bilmiyorum tabii. Biz yatılı misafirlik için çok ufalan, ucuz park yataklardan aldık. Gündüz misafirlikte de yere yorgan serip uyutuyorum. Bizim dalga sesi veren kuzumuz var. Onunla uyur, Onu yanımızda taşıyınca iyi oluyor. Siz de bir oyuncağını alabilirsiniz. Uyuttuğunuz yer iyice loş olsun ve çevrede dikkat çekici birşey olmasın. Çok ağlarsa kucağınızda yüzü size dönük olarak pışpışlayın ve biraz yüksek sesle ninni söyleyin. Ağlamaya odaklanamayacağı için sakinleşecektir, o zaman yavaşça yere yatırır biraz da yerde pışpışlarsınız. Alışır daha küçük.Cevaplamak için Üye ol