Ağlayan,yaşıtları ile oynamayan çocuk ve kreş

worsss soruyor: 5

kızım 31 aylık bir kaç aydır o kadar gergin ki olur olmadık şeylere ağlıyor.parka gittiğimizde hiç kimse ile oynamıyor sürekli elimi tutup beni çekiştiriyor anne sende gel diye.bu durum sosyal olmamaması canımı sıkıyor.ve ona uygun kreş yada oyun gurubu arayışına girdim.bir kaç gündür annecim seni okula götüreyimmi orada arkadaların olacak gibi örnekler verip netten bir kaç kreşin fotolarını gösteriyorum ama sende gel diyor yada hayır ben gitmeyeceğim diyor.ben ne yapmalıyım bilemiyorum.şimdi ise korkuyorum kres yada oyun gurubuna yazdırırsam yine ağlama krizlerine girerse beni bırakmazsa diye

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


utku06

2 yaş sendromu :) off offf ne çektik biz gerçi hala düzelmedi ama şimdi daha iyi bir ara yapışık gibiydik. kesinlikle kreşi tavsiye ederim. Biz de 2 Haziran itibariyle başlıyoruz dün kreşleri gezerken geç bile kaldığımızı fark ettim gittiğinizde aradaki farkı gözlerinizle göreceksiniz. Hem kendi bir birey olduğunu farkedecek hem de özgüveni artacaktır.


chroma

Kreşe başlatmanızı öneririm ama ilk 1 haftanın (hatta ilk 2 haftanın) çok zor olacağını, yavaş yavaş alışacağını unutmayın. Tabi ki ağlayacak, bırakmayacak ama net olmalı ve pes etmemelisiniz. Biz dayanamayacağımızı bildiğimiz için ilk haftalarda büyükannelerle gönderdik kreşe :) Eğer 2 hafta sonunda bile çok ağlıyor, kreşte yemek yemiyor ve uyumuyorsa ara verip bir müddet sonra tekrar denemeniz gerekebilir.


Ebru_A

Kızımda da benzer durumlar yaşadık, "sen de gel" demesi çok normal, bir yandan gitmek istiyor, ama bir yandan da korkuyor, neyle karşılaşacağını bilmiyor ve yalnız kalmak istemiyor. İlk 1-2 hafta vakit ayırıp istediği müddetlerde kreşin de yönlendirmesiyle okulda birlikte kalın, sizi görsün, ama sınıfa girmeyin, yavaş yavaş yalnız kalsın ve mümkünse yarım gün başlatın, alışacaktır. 


Benim kızım 2 aydır kreşe gidiyor ve 3,5 yaşında, okulunu çok seviyor, buna rağmen her sabah anne birlikte kalalım pazarlığı yapıyor, okulun önüne gelene kadar, öğretmenini görünce arkasına bile bakmadan koşarak okula giriyor. Ama ertesi sabah yine anne birlikte kalalım pazarlığı. Tamam deyip geçiştiriyorum. Sadece istediği zaman yanında olacağınızı bilmek, güvenmek istiyor aslında, çok normal.


Sanemm

Aslında çocuğunuz bu sıkıntısının nedenini açık açık söylemiş. "Anne sen de gel" diye. Arada sizden ayrılma, güven kaygısı var gibi. Önce bu güven/ayrılma kaygısını gidermelisiniz bence, ardından sosyalleşme de kendiliğinden gelir.


pinarsenyuva

Biz de aynı sorunu yasadik, yuvaya baslayinca ilk haftalar zor gecti ama simdi servise ben kendim binecegim diye kosarak gidiyor. Okulun yaklasimi da onemli tabi. Okulla koordine olarak, okul ortaminin da onun icin gıvenli ve keyifli oldugunu hissetirip baslatabilirsiniz. Kolayliklar...Cevaplamak için Üye ol