Anne sütünün kalitesini besinler etkiler mi

fkry37 soruyor: 10

oğlumda gaz problemi olduğu için aile hekimi bir sürü kış sebze ve meyvesini ve bakliyatları yasakladı.çocuk doktoruda dikkat et dedi.fakat ilk ay oğlumun gaz problemi olduğunu anlayana kadar herşeyi yemiştim ve oğlum1600 gr almıştı.bu ay çok dikkat ettim öğünlerim birkaç çeşit ile sınırlı oldu.oğlum 800 gr.aldı.gaz ilaçları da (sap  simplex.debridat) emdiği sütü kusturuyor.acaba yediğimiz besinler sütün kalitesini etkiler mi içindeki vitamin mineraller azalır mı? zaten küçük  ve erken doğdu hastalanmasından yada kilo alamamasından korkuyorum

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


kuzum

Benim kizim yediklerimden dolayı hiç gaz sıkıntısı yasamadı. Gaz konusunda baska diyecegim yok ancak sutun kalitesi konusunda Doktorumuzun bir sözü vardır: dağ başındaki yoksul kadınla nisantasindaki sosyetik kadının sutu aynıdır. Yenilenler anneye iyi gelir ya da gelmez. Katılıyorum da. Bebeğim küçükken, hiç yemek yapamayip sağlıksız geçirdiğim günlerimde dahi boldu sutum. Sut icin en önemli şey su icmek ve huzur. Bulgurdu, sogandi, helvaydi bakın hepsi susatan seyler. Sutu su yapiyor, özel gıdalar değil. Adım gibi eminim. Bizzat yasadım.


kuzum

http://www.nurturia.com.tr/questions/52849be0-9d67-4b55-9292-9ff701714cee/1/anne-sutunun-kalitesi bu linke bakın, fistikcik cuk diye oturan bir cevap vermiş. Cok guzel.


fkry37

şu an benimde öyle bebeğim gazlı onun için uyurken dahi yanından ayrılamıyorum ya gazı geliyor uyanıyor ya gazdan dolayı kusuyor yada ıkınırken boğazına tükürüğünü aldırıyor.bundan dolayı nerede ise ev ile alakam kalmadı kahvaltı şeklinde çoğu öğünüm arada dışarıdan yada eşimde durursa bir çorba.


masald

Merhaba,

Bu konuda herkesin yaşadığı deneyimler farklı bence..Bende gaz yapan her şey kızıma da yaptı,sağlıklı beslenmediğim günler sütümün rengi şeffaflaştı yani kalitesi düştü,sıvı olarak fazlaydı belki ama kalitesi düştü...Stres de faktör tabi ama stresli olduğum günler tamamen kesildi ya da miktarı azaldı ne yersem yiyeyim getiremedim...Benim sütüm herşeyden etkilendi malesef...Sapsmplex ilaç bence bitkisel olanları kullanın derim,biz Nurse Harveys kullandık onu da biz sorduk doktrumuza değilse biz de ilaç kullanacaktık..Bol sütlü sağlıklı günler dilerim:)


Elcino_mutluatolye

ben kizim cok guzel kilo alirken, emzirirken 15 gun kadar diyet yapma hatasinda bulundum. Ki dengeli besleniyordum. O 15 gun boyunca hic kilo almadigi ortaya cikti. Sutun miktari ayri, besleyiciligi ayri bence. Diyeti birakinca normal kilo alimina geri dondu...

Elcinfistikcik

Merhaba,
Sütünüzün kalitesi düşmez, fakat siz gıdanızdan kısarsanız aynı sütü üretebilmek için vücudunuz kendi depolarından kullanmaya başlar. Yani sütünüzde gereken tüm vitaminler, proteinler ve diğer öğeler bulunur, ama siz vitamin eksikliği ya da başka bir sıkıntı ile karşılaşabilirsiniz.

Sütten yediğiniz yiyeceklerle bebeğe gaz geçmesi ise aslında tamamen boş bir inanıştır. Bu inanışa prim veren doktorların olması şaşırtıcı. Annenin yediklerinden bebeğe geçebilecek şeyler elbette vardır : örneğin ilaçlar, alkol, ya da alerjen besinlerin proteinleri. Ancak bunlar kana karıştıkları için süte geçerler. Kana karışmayan bir şeyin -örneğin bağırsakta oluşan gazın- süre geçmesi tıbben imkansızdır.

Bakın bu konuda doktor Kadir Tuğcu'nun verdiği bilgiler :

http://www.pi.web.tr/kadir-tugcu/

Ve ingilizce kaynaklar :

http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/gassybaby/

Yukarıdaki makalede söylendiği gibi, bebeğiniz sadece mamayla besleniyor olsaydı, mamanın yapildığı ineğin aylar önce ne yediğini sorgulayacak mıydınız ? Hayır. Demek ki sizin ne yediğinizi sorgulamanın da anlamı yoktur. Sizin midenizde oluşan gaz kanınıza, oradan da sütünüze geçemez.

Bu dönemdeki neredeyse bütün bebeklerde gaz görülür, 4. aydan sonra kalmaz, merak etmeyin. Bebeğe masaj yaparak, rezene-kimyon çayından bir kaç kaşık içirerek, sıcak su torbasını ılık halde karnına uygulayarak ona yardımcı olamaya çalışabilirsiniz. 

Boş yere yediklerinizi kısmayın.


masald

Fıstıkçık bilgiler için çok teşekkürler, tesadüftü o zaman diyeceğim, yazık bana o zaman hiç birşey yiyemedim...Gerçi kendim rahatsız oluyordum gazdan yememem iyi de oldu belki...Geçti gitti o günler bizim için çok şükür yeni anneler dikkate alsın o zaman ne diyim:))


ebruli_ela

bizde 3. ayımızı doldurduğumuz hafta dr.muzunda  söylediği gibi bıçak gibi kesildi gaz sancılarımız umarım sizinde öyle olur. o dönem bize " colica " diye bir şurup çok ii gelmişti çünkü içindeki bitkiler rahatlatıp uyumasına yardımcı oluyordu. tabii bazı geceler geçirdiğimiz ağlama krizlerine hiçbirşey fayda etmiyordu :S

yeme konusuna çok takılma fıstıçığında dediği gibi.. bende çok dikkat ettim ama yine de gazı oluyordu bu onun bağırsaklarıyla ilgili bir durum.melisa_1985

biz çok şükür fazla gaz problemi yaşamadık.ben gazlı yiyecek yemek istediğim zaman bolca kimyon koyup yedim hala da o şekilde yiyorum.bizim ilk başlarda oluyordu gaz problemi onun içinde dr ilaç vermişti.o ilacı aç iken verdim ben, çünkü tok verince kusturuyordu.bu şekilde çözdük. umarım sizde çözersiniz en kısa zamanda.


erhanozlemkuzey

Gaz icin sab simplex cok iyi gelmisti kuzey ede.3 ayi dolunca hareketlenmeye baslayinca geciyr zaten Allah a sukurCevaplamak için Üye ol