Kollarını sallama

voguefash soruyor: 7

Merhaba 7 aylık bir oğlum var. Sürekli kollarını çırpıyor, sallıyor internette bir sürü şey okudum kafam çorba oldu. Şuan emeklemediği ve yürümediği için enerjisini bu şekilde attığını düşünüyorum. Bebekleriniz bu aylarda böyle miydi?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


FeyzaZ

Merhaba. Tabi ki çok normal sürekli kollarını sallaması. Dönebiliyor mu? Çok küçük daha, zamanla dönecek, sonra ayaklarını yakalamaya çalışacak. Emekleme pozisyonu almaya çalışacak, bunların hepsini de farklı zamanlarda yapabilir. İnternet ve diğer ortamlarda genel bilgiler yer alır, her çocuğun hareketleri kendine özel zamanlarda ortaya çıkar. Gelişiminin tadını çıkarın. Sağlıkla büyütün.


seyircikoltugu

Merhaba, bebeğin doktoru daha iyi bilir ama tüm belirtiler bence normal. Benim oğlum da aynıydı, şimdi 9,5 aylık ve emekliyor, dönüyor, bir dakika yerinde durmuyor. Dik oturmasıyla emeklemesi neredeyse peş peşe oldu ama dik oturması daha geç oldu :) Hatta artık tek başına ayağa kalkıp sıralanıyor. Enerji atamaması ve emekleyememesi nedeniyle kollarıyla dünyayı tanımak istiyor. Siz bu süreç içinde onu emeklemeye teşvik edebilirsiniz ama acele etmeyin. Onla beraber emekleme pozisyonuna girin, önüne ilgi çekici şeyler koyup ona ulaşmasını sağlayın. Her bebek farklı zamanlarda yürür, emekler. Eşim 10 aylıkken yürümüş, bir tanıdığımız 18 aylıkken! Sağlıklı olduğu sürece hiçbir şeyin acelesi yok bence.


voguefash

Teşekkür ederim olumlu yorumlarınız için. Dün akşamdan beri canım sıkıldı gerçekten, internette kol sallama diye aratıyorum neler neler çıkıyor insanın morali bozuluyor. Birkaç yakınımdan da bu aylarda ellerini kollarını sallamasının normal olduğunu duydum içim rahatladı. İnternet bazen yarardan çok zarar :)


ayazlali

Benimki sekiz aylık, hem emekliyor, hem ayağa kalkıyor, hem de el kol sallıyor. İlla ki birşeyleri birbirine vuracak ses çıkaracak. Yeni gördüğü bir oyuncağı ağzına soktuktan sonra hemen bir yerlere tak tak vurur bakalım ne ses çıkaracak diye. Yani eller her an bir şeyleri bir yere vurmak için ya da o yoksa elleri bir yere vurmak için sallanmakta. Leğende yıkarken de eller çap çap çap, her tarafa su sıçratiyor. Bir de legen olayını tam anlamamış, boş da olsa dolu da olsa elleri sallıyor. Cevap yazanlardan biri etrafını tanımaya çalışıyor demiş, aynen katılıyorum, bana çok eğlenceli ve ilginç geliyor yaptıkları, endişelenmek hiç aklıma gelmemişti.


voguefash

Ben de aslında endişeli yaklaşmadım önce ama her gören ne kadar el kol sallıyor hiç durmuyor dedikçe dikkatimi çekmeye başlamıştı. Sanırım ben abarttım boşa üzdüm kendimi. Sağlıkla büyüsün kuzularımız


mutluannelif

En tatlı halleri, çok normal. Bizim kızımız da mesela 3-4 aylıktı sadece sol elini yumruk yapıp havaya kaldırırdı mesela, bir süre öylece kalırdı. Bizim de kafamız karışırdı bazen, niye sadece sol el, niye böyle yapıyor acaba kaslarda bir sıkıntı mı var filan...dönemsel, geçiyor. 


Pelinaya

Merhabalar bebeginizin şimdiki durumu nasıl Cevaplamak için Üye ol