ek gıda

Durucum soruyor: 2

Merhaba arkadaşlar Durucumm 6 aylık oldu ve ek gıda zamanı geldi diye düşünüyorum. İlk başta meyve suyu(elma va havuç) ve yoğurt vermeyi denedim. Yoğurdu pek sevmedi kendim keçi sütünden evde yaptım. Tabi bunları bir iki gündür deniyorum. Genellde yoğurdu severmiş çocuklar ama bizimki yemeyecek galiba.
Doktorumuza ek gıdaya nasıl başlayayım diye sorduğumda bana milupa ve bebelacın kitaplarını verdi onları okudum, bebek kitaplarımı okudum, ek gıda yorumlarını okudum her yerde farklı şeyler var ve kafam karıştı.
 Bu gün sabah az yumurta sarısı bir çay kaşığı pekmez 2 cicibebe ve anne sütü karışımını vermeye çalıştım onuda istemedi. sabah 7 de emmişti ben 10.30 da vermeye çalıştım acıkmamışmıydı onuda bilmiyorum ama o yemek istemedikçe ben panikliyorum ve moralim bozuluyor.
Bu arada milupanın kitabına uyup 8 ballı tahıllı karışım, devam sütü ile sütlü ballı irmikli mamayı aldım ama sonradan ballı diye ikisini vermemeye karar verdim iki kavanozda meyve karışımlarından aldım dün ondan biraz yedi, elma suyunuda sevdi ama sadece bunlar yetmez ki!
Galiba ben anneliği beceremeyeceğim. Kızım için bu yüzden üzülüyorum. Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan annelerin yardımlarını bekliyorum. Şİmdiden herkese teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


fistikcik

Elif tekin, doktorunuz size yardımcı olur bu konuda.
Öncelikle ek gıdanın adı üzerinde "ek" olduğunu her daim hatırlayın. 1 yaşına kadar esas besn hala anne sütüdür. İlk başlarda bebeğin aldığı ek gıda miktarı çok azdır. 1 çay kaşığı ile başlanır. Severse yavaş yavaş arttırırlır.
Muhallebi, devam sütü, bebe bisküvisi vs gibi şeylere ihtiyacınız yok. Biz hiç kullanmadık, kullanmayı da düşünmüyoruz.

Kahvaltı için henüz erken. 7. ya da 8. ayda düşünebilirsiniz.

Sizin sütünüzü aldığı sürece başka bir süte de ihtiyacı yok.

İlk denemeler için 1 çay kaşığı yoğurt ya da elma püresi verilebilir.
Yemezse, sevmezse, asla zorlamayın. Demek ki bu besini yemeye hazır değildir. 1 çay kaşığı elma püresi yemedi diye hiçbir şey olmaz. Ama siz zorlarsanız uzun yllar sürecek bir yeme problemi yaratabilirsiniz.

Bebeğiniz desteksiz oturabiliyorsa 7. aydan itibaren püreyi falan bırakıp Baby Led Weaning (Bebek kontrolünde beslenme) yöntemine geçebilirsiniz. Bebeğin damağıyla ezebileceği yumuşaklıkta besinleri kendi elleriyle yemesine dayalı bu yöntemi gerçekten tavsiye ederim. Yeme problemi olmayan, yemekten keyif alan ve kendisi yiyen bir bebek için bu yöntem çok faydalıdır.

Siz her durumda anne sütüne devam edin. Bebeği dilediği zaman emzirin. Ek gıda için bulamaç gibi karışımlara itibar etmeyin. Bebek besşnlerinin tadını ayrı ayrı keşfedebilmeli. En başından beri blendır kullanmayın. Meyveler için cam rende, diğer yemekleri de çatalla ya da elinizle ezin. Böylece biraz pütürlü kalır ve sonradan pütürlü yemeye alışması zor olmaz.

7. aydan sonra zaten kendi eline verebileceğiniz için püreye ihtiyacınız kalmayacak.elfpnrckr

Şu yazım belki size yardımcı olur http://www.guncelanne.com/ek-gidaya-gecis/
Cevaplamak için Üye ol