kız bebek idrarında pembelik

gamzezehra soruyor: 9

 kızım 77 günlük 3 günden beri bebek bezinde ön kısımda idrarda ve bezin üst kısmında çok açık renk pembelik oluyor .Nedenini öğrenebilir miyim? Ne yapmalıyız ? 

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ozgu_naz

doktorumuz takip ettirmişti bize. beraberinde ateş ve 3 günden fazla devam ederse bu pembelik idrar testi yaparız demişti enfeksiyon için. geçti kendiliğinden. sağlık ocağına götürün isterseniz içiniz rahat etsin


duygubalca

benide doktor uyarmıştı kız bebeklerde annenin hormonlarına bağlı olarak pembe akıntı olabilir ve memeleri şişebilir demişti.bizde memede şişlik oldu ama pembe akıntı olmadı.şişlikte kendiliğinden geçti umarım sizinde öyledir..


ceyla

hormonlardan başka bir sebebi de idrardaki ürat kristalleri turuncu-pembe renkli lekeler bırakıyor.bunun sebebi de bebeğinizin susuz kalması veya yeterli beslenememesi.kısa sürede geçiyor daha sık emzirin devam ederse 1-2 çay kaşığı su verin bebeğinize.


ozgeoyku

yenı dogdugunda olan pembelık annenın hormonları ıle ılgılıymıs kızımda da olmustu ama sonrası hakkında bır fıkrım yok bece doktorunuza danısın belkı enfeksıyon falandır gecmıs olsun...bitlipapatya

Öncelikle, yukarıdaki cevapların hepsinin doğruluk payı var ve sorun hormonlar, sıvı alımında yetersizlik ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi kendiliğinden geçecek, çabuk çözümlenebilecek bir şey olabilir. Ama asla atlanmaması gereken çok daha ciddi bir sorun olan "böbreklerde kaçak" da aynı belirtiyi verebiliyor. Bu konuda mutlaka uzman bir doktorun  idrar kültürü sonuçlarını değerlendirdikten sonra gerekiyorsa bir çocuk nefroloğuna yönlendirmesi gerekiyor.Dilerim sorun ciddi değildir. Naçizane tavsiyem, derhal bebeğinizi uzman bir doktora götürmeniz olacak. Çok geçmiş olsun.


psaban

Merhabalar, aynı sorunu biz kızım 2,5 aylık iken yaşamıştık. Bezinde pembe lekeler farketmiştim. Hemen doktora gittik. Doktorumuz idrar tahlili istedi, tahlil sonucu temiz çıkınca böbreklere bakalım dedi ve böbreklerin tamamında kum olduğunu ve döktüğü zaman bu lekelerin olduğunu tespit etti. 7. ayına kadar takip edelim bol sıvı alımı ile durumun düzeleceğini söyledi ve biz her ay kontrolümüzde böbreklerine baktırdık. Herhangi bir düzelme olmadı çünkü kızım su içmemekte direniyor ve sıvı alımı yeterli düzeyde değil di. Şuna 8 aylık ve kısmen azalma var. Biz çocuk nefrologunada gösterdik takip ediliyor. 
İlk 6 ay sadece anne sütünün bebekler için yeterli olduğunu ve su verilmesine gerek olmadığını düşünürdüm. Fakat aşırı sıcak ve buharlaşmanın yüksek olduğu yerlerde ( ki biz Gaziantep' te yaşıyoruz bu olaylar olduğunda yaz aylarıydı) su vermek gerekliymiş. Biz bu şikayetle doktorumuza başvurduğumuzda aynı problemle bir hafta içerisinde 30 bebeğin geldiğini söylemişti.
Umarım sizin bebeğinizde bunlar yaşanmaz, şimdiden çok gemiş olsun.


gamzezehra

kızlar tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim .doktor da ürat kristallerindendir ateş ağrı vb.sorunlar yok dedi test  yapmadı ara ara su verdim bende su içimimi artırdım 2güne geçti pembelik yok şimdi ama yine de başka dr'a gidip test ve kültür yaptırmalı mıyım sizce?


bitlipapatya

biraz "fazla şüphecilik" olacak ama ben herhangi bir "sorunu atlama" riskine karşı başka bir doktora gidip gerekli tetkikleri yaptırırdım. çünkü "böbreklerde kaçak/ mesane problemlerinin bazılar ateş, vs. yapmadan seyredebiliyor. bir de günlük olarak ne kadar idrar yaptığını takip etmeniz yararlı olacaktır. saatli olarak altını değiştiriyorsanız, bebeğiniz 24 saat içinde kaç defa çiş yapmış görebilirsiniz (1 beze 1 defa çiş yapacak diye birşey yok tabii ki, ama gözlem size ortalama bir fikir verecektir). eğer çişli bez sayısında anlamlı bir azalma varsa, bu yukarıda andığım problemlere bağlı olabiliyor. Tekrar çok geçmiş olsun!


gamzezehra

herkese teşekkür ederim iyiyiz çok şükür :)


Cevaplamak için Üye ol