ellerin sıçraması

fozev soruyor: 10

19 aylık oğlumun uykuya dalmak üzereyken elleri sıçrıyor. Ayrıca uykusunda da çok fazla sıçrıyor. Bu normal mi? Bilgisi olan ya da bu durumla karşılaşıp doktora giden var mı?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


giraffe

çook nadiren benim oğlumdada oluyor bu durum ,kalabalık bir ortamdan çıkıp uyuduğunda daha fazla oluyor


berhas

merhaba fozev benim oğlum da çok daha küçükken benzer bir durum olmuştu. hatta sadece elleri değil bacakları da atabiliyordu. nörolog muayenesi sonucunda uyku myoklonisi olabilir denmişti. ama bir kaç aylık olunca geçti.


umrancandemir

fozev; benim kızım 9 aylıkken bademcikleri iltihaplandığında uykuda sürekli sıçrıyordu.elleri ve bazen tüm bedeni.doktora sorduğumda ateşten olduğunu söyledi.ama siz oğlunuzun rahatsız olduğundan bahsetmemişsiniz.

 


fozev

Yok hayır , hastalığı falan yok. Zaten genelde oluyor bizde. Ben ilk aylarından beri farkediyorum ama hani bebekler ellerini istemsiz hareket ettirir ya öyle olduğunu düşünmüştüm. Eşim de fazla abartma diyordu. Şimdilerde ara ara yine yapıyor dikkatimi çekti. Bir yerde okudum çinko eksikliği demişler. Bizimkinde daha önce çinko eksikliğinden Zincoford vermişti doktor. Daha sonrasında ben ihmal ettim, devam etmedim. Doktora gitmeyi düşünüyorum en kısa zamanda. Teşekkür ederim..


scandinav

Merhaba

Bu benim oğlumda da el hareketleir ayak oynatmalar şekinde oluyor ama uykuya yeni dalmışken. Uyumadı sanıyordum başlarda ama rahatlamaya çalıştığını düşündüm. 18-22 ay arasında Rüya görmeye başlıyorlarmış, bu da etkili olabilir ama benim bir korkum da ADD hiperaktivite. Hiperaktif yada dikkat eksikliği olan çocuklarla ilgili yazı da elleri ve ayakları oynar uyurken diyor:


bu makalenin orjinalinde bu tarz bilgiler vardı.. Ama yine de pozitif olmak gerek.

Annem babamın hala uyurken üstünü açtığını ve uykudayken ellerini ve ayaklarını oynattığını söyledi. Genetik de olabilir?? Ne bileyim:)CokBilmis

Benim eşim de kızım da çok yoruldukları günlerde minik minik sıçrama hareketleri yapıyorlar. Hatta eşimin uyuduğunu sıçramaya başlamasından anlıyorum :)


semrao

bu durum buyuk olasilikla genetik olabiliyor ayrica myclonic jerks denen durum ise cok buyuk oranda iyi huylu bir durum imis..youtube da " myclonic jerks" diye girerseniz pek cok video mevcut 


semrao

bu durum buyuk olasilikla genetik olabiliyor ayrica myclonic jerks denen durum ise cok buyuk oranda iyi huylu bir durum imis..youtube da " myclonic jerks" diye girerseniz pek cok video mevcut SelmaOnurEmre

Benim oğlum da çok 3-4 aylıkken çok sıçrıyodu. Ben normaldir diye önemsememiştim. Ta ki Sabiha Paktuna'nın çocuklarda epilepsi konusundaki programını (doktorumda) izleyene kadar. Paktuna bu tarz sıçramaların dikkate alınmasını, 2 yaş öncesi tedavi edilirse kalıcı olmayacağını ve bunların kameraya çekilip derhal bir çocuk nöroloğuna başvurulması gerektiğini söyledi. Ben de bir panik hemen randevu aldım. Ama gittiğim nörolog bu tür sıçramaların küçük bebeklerde son derece normal olduğunu, Paktunanın herkesi paranoyak yaptığını söyledi. Fakat sizin oğlunuz oldukça büyük. Öncelikle dilerseniz Paktunanın o programını izleyin. Kanal D'nin sitesinde olması lazım. Ona göre kararınızı verin. Sizi korkutmak istemem, böyle olumsuz yorumlar yazmayı da hiç sevmiyorum ama sonradan pişman olmaktansa tedbirli olmakta fayda var diye düşünüyorum.


fozev

Teşekkürler arkadaşlar, yardımlarınız için. Randevu alır almaz nörolojiye gidiyorum.


Cevaplamak için Üye ol