Oğlum önüne konan yemekleri döküyor

ELIFF82 soruyor: 10

oğlum artık 27 aylık oldu eğer ben yemeğini yedirirsem yiyor ama eğer önüne yemeğini koyarsam birkaç kaşıktan sonrası ya içine birşeyler atmaya başlıyor yada altüst ediyor bu herşeyde böyle meyvede kuruyemişte birlikte yemek yemeğe çalışsak o zamanda bizim tabaklarımıza atıyor olmadı götürün kaldırın diyor ne yapmalıyım bu dökme işini sonlandırmak için tecrübeleriniz bilgileriniz var mı ?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


maviboncukk

Aynı durum bizde de var. Yaşları da yakın. Ben sorun etmiyorum. Seneye kreşe giderse yada elbet bir zaman öğrenecek. Eline su bile veremem bardakta. Hemen ya yere ya tabağa döker oyun oynar kazık kadar oldu. Suyla ve yemekle oynamayı seviyor. Herşeyin bir zamanı var. Su akar yolunu bulur.. Elbet dökmemeyi öğrenecekleri zaman da gelecek..


mustafamami

ben olsam şöyle yapardım: ben yedirmezdim. kendisi yemesi gerektiğini, dökerse de aç kalacağını söylerdim. acımasızca gelebilir ilk başta ama kararlı olduğunuzu görünce yola geliyorlar biraz :)) 


kızacağınızı bildiği için inatlaşıyor da olabilir. belki de kolayına gittiği için siz yedirin diye yapıyordur. belki sadece keşif amaçlı yapıyordur. bizde de bir dönem sütün içine peynir vs koyup sütü içiyordu, yoğurdu bütün yüzüne sürdüğünü biliyorum hiçbir şey yapmadım. zamanla bitti. tabii kreşe de başladı onun da etkisi var. orda tıpış tıpış yiyorlar :)) 


berlindenbirseda

mustafamami'ye katiliyorum. Hic tepki vermeyin, zamanla eglenceli olmaktan cikiyor yaptiklari, meraklari da tatmin oluyor, birakiyorlar.

Bizimki de her aksam masaya yogurtla soyut resimler cizerdi, ama bitti.


ELIFF82

teşekkürler cevaplarınız için maviboncuk bende eline su dahi veremiyorum ya biryerler döküyor yada bardağı atıyor(bu bir kez oldu 6 ay önce falandı ondan beri vermiyorum)bazı arkadaşlar yapsın bırak diyorlar ama bırakamıyorum birde yedirmemeyi deneyim bakalım


sefemu

"herşey oyuncak değil" çok kullandığımız bir laf.. sizinki nispeten küçük ama kızım 32 aylık olmak üzere ve artık o şekil davranışlarını kabul etmediğimizi biliyor..

"kaza" ile "bilerek yapma" arasında farkı hep vurgularız.. kaza asla problem değildir ama bile isteye olumsuz davranışlar da bulunursa tepkimizi alır..

kızmıyoruz, bağırmıyoruz ama asla bilerek döktüğünde anlayışla da karşılamıyoruz.. yüz ifadelerimi okumayı çok iyi biliyor ve "anne kızdı" diyordur muhakkak:)))

yemeğin değerli olduğunu ve döküp saçtığında çöpe gittiğini bunun da hoş olmadığını nazik dille vurguluyoruz.. sokakta yere atılmış yiyecek görse tepki verir, kedilere verdiği mamayı bile önce kaba koyar yere değmesin pis olmasın diye:)))

herşeyi algılıyorlar "ne oyuncak ne değil" ayrımı içinde çok küçük değil bence zamanla düzelecek ama biraz teşvik de faydalı olur..sedalinci

bencede tepkisiz kalın ilgi çekmeye çalışıyor olabilir ne zamandır siz yedirmiyosunuz bilmiyorum ama oldukça yaşı büyümüş yemek olaynı  halletmek içinde


mustafamami

evet kesinlikle 'bu oyuncak değil' bizim de en çok dediğimiz şey. laptop mesela 'bu annenin işi, oyuncak değil' :)) kendisi tekrarlıyo artık. kesinlikle anlıyorlar ve kararlı ve net olmak altın kural :) 


sedalinci

ama yazık çocuklar için herşey oyuncak herşey oyundursLnKA

Bu zamana kadar hep siz mi yedirdiniz?

Büyük ihtimalle keşif yapıyordur. Yemeğin içine su katsam su bardağına bezelye atsam ,herşeyi yere atsam ... Annem ne zaman çıldırır şunları da döksem ne tepki verir ...

Hem yemekleri hem de sizi deniyor muhtemelen. Bütün bebekler/ çocuklar yapıyor bunu.

Ben eline kaşık önüne su hep verdim ve kızım hep döküp saçtı. Kaşığı bin kere atıp geri istedi. Sonra okudum ki, bunu beni delirtmek için değil derinlik öğrenmek için yapıyor. Ve evet hala yemekte suyunun içine bir şeyler atıyor. Seviyor suyla oynamayı ve be kadar anlatsam da işe yaramıyor.

Çok fazla tepki vermeden bence oynamasına dökmesine biraz izin verin siz de diğer bir tabaktan yedirmeye devam edin.


mustafamami

sedalinci evet birçok şey oyun ve oyuncak olabilir ama laptopum oyuncak olmasın lütfen onunla iş yapıyorum ve hayatımı kazanıyorum yeri geldiğinde. bir sınır olduğunu da bilmesi lazım... net bir şekilde anlatınca anlıyor onunla oynayamadığı için üzülmüyor merak etmeyin kendisinin oynayabileceği pek çok şeyi var... Cevaplamak için Üye ol