Stoklama

nurturia soruyor: 6

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


fleez

neden stokluyorsunuz?


fleez

stoklayanlar işe başlayacağı için ya da emzirdikten sonra kalan sütlerini boşaltmak için yapıyorlardır, eğer bu dönemde çalışmıyorsanız ya da önümüzdeki aylarda çalışma planınız yoksa ne gerek var bol bol emzirin işte:)) ben hiç stoklamadım ve sütüm de fazla fazla vardı
psychomom

meme ne kadar boşalırsa o kadar süt ürüyor, ya da ne kadar emerse o kadar süt olur başka bi deyişle..burada sizin inanmanız bir şey değişmiyor sistem bu..
ipekkusgoz

Hem bende mi bir anormallik var demişsiniz sorunuzda hem de sonrasında stoklamayla sütün artacağına inanmıyorum demişsiniz.
Göğsünüz çok doludur bebeğinizin emmediği zamanda sağmak zorunda kalırsınız.Sağdığınız sütleri de saklarsınız. Ya da işe başlayacaksınızdır ben yokken de bebeğim anne sütü alsın dersiniz sağarsınız. Ya da sütünüz yeterli değildir ya da bebeğiniz güçlü ememiyordur, sütünüzün devamı olsun isterseniz sağarsınız. Bunların hiç biri yoktur sizde sağmazsınız...
Sağılan anne sütünün oda sıcaklığında 3 saat, dolapta 3 gün, deep freezede 3 ay ömrü vardır.


fistikcik

Bebom, daha önce de süt üretimiyle ilgili sorunuzu yanıtlamıştım, cevabı pek dikkate almışsınız gibi gelmemişti. Ama olsun, okuyan başka kişiler belki faydalanırlar.
1. Çalışmayacaksanız ya da evden ayrılmanızı gerektiren durumlar nadiren olacaksa süt stoklamanıza gerek yoktur. Herkes yapıyor diye bir şey yok.
2. Sürekli süt arttırımdan bahsediyorsunuz (başka sorularınızda). Sordum, bir sıkıntınız mı var bu konuda diye. Anladığım kadarıyla yok, bebeğinizin kilo alımı ve gelişimi iyi. Demek ki sütünüzün miktarı yeterli. Süt arttırmaya uğraşanlar bu miktarın yetersiz olduğunu düşünenlerdir. Sizin böyle bir sorununuz yoksa, anne sütü mandırası açmayı da düşünmüyorsanız boş yere bu konuyu dert etmeyin.
3. Ben de aynı şeyi tekrarlayacağım : ister inanın, ister inanmayın, süt arttırmada en etkili şey göğüslerin sık sık ve daha fazla boşaltılmasıdır. Bu yüzden daha çok emzirmeyle ya da sağmayla süt artar. "Memenin dolması" diye bir durum yoktur (olduğunu iddia edenler vardır ama yanlış bilgiye sahiptirler). Bebek emdikçe süt tekrar üretilir. Şu olabilir tabii : emzirmenin üzerinden zaman geçtiyse göğüsler şişer ("meme doldu" sanılan budur). Şişkin göğüslerden gelen süt akış hızı da fazla olur. Bazı bebekler göğüsler şiş değilken emzirildiğinde yavaş süt akışını sevmeyip memede huysuzlanırlar. (Özellikle biberona alışmış ise). Oysa yavaş da aksa, hızlı da aksa süt her zaman vardır memede.
4. Anlattığınız "günde 20 defa emzirme" ilk 3 ay için normaldir. 3 ay bittikten sonra bu sayı azalacaktır. Sütü arttırmak için sağanlar şöyle yaparlar : bebekleri emdikten sonra sağarlar. "Ama memede süt kalmaz ki o zaman, neyi sağacaklar" diyeceksiniz. Yukarıda anlattığım gibi yavaş aksa da süt hep vardır. Göğüsler sağma işlemi ile uyarılınca tekrar süt üretilmesi sinyalini alırlar. Bir kaç gün düzenli sağmanın sonucunda üretilen miktar artar.
5. Elbette hiçbir makina bebek kadar kuvvetli ememez, bu konuda haklısınız. Ama bebeğin emme hızına yaklaşan çok iyi elektrikli makinalar var günümüzde. Ve süt üretimi problemi yaşayan annelerin en büyük kurtarıcısı onlar. Yoksa sütü arttırmak için en ideali bebeği sık sık emzirmektir. Ama öyle durumlar var ki bebek istenen sıklıkta emzirilemez (memeyi reddeder vs..). Böyle durumlara makinalar çok işe yarar. Her durumda sizin bu konuları dert etmenizi gerektiren bir durum yok gibi görünüyor.


fistikcik

Doktorunuzun ilk aylar önermiyoruz demesini anlayamadım. Süt üretimi sorunu varsa zaten ilk aylarda olur, sonradan da olabilir tabii ama kritik olan ilk aylardır. Böyle bir şey ilk defa duyuyorum. Emin olun bu konuda çok ciddi kaynakları okurum hep, çoğu da bu konuda uzman doktorlar, yenidoğan hemşireleri ve emzirme danışmanları tarafından yazılmıştır. Hiçbirinde "ilk aylar sağılmaz" diye bir şey yoktur. Yanlış anlaşılma olabilir mi acaba ?

Bebeğiniz süt akışı yavaşlayınca huysuzlanıyor olabilir. Diğer memeden süt akış hızı fazla geldiği için oraya geçince rahatlıyordur. Memede süt tamamen bitmez çünkü sürekli bir üretim halindedir. Burada göğsü boşaltmakla kastedilen şey son süt diye tabir edlen yağlı kısma ulaşıncaya kadar emzirilmesi ya da sağılmasıdır.Cevaplamak için Üye ol