Ek gıdayı birkaç günlüğüne kesmeyi düşünüyorum.. Sizce yapilabilir mı?? sakıncası olur mü??

nsdursun soruyor: 10

Merhaba.. Ek gıdaya başladığımız günden beri oğlumun gece uykuları cok bozuldu.Hatta gündüz uykularida.

Hemen her saat uyanıyor. Sabaha kadar belki 10 kez uyanıyoruz bazı akşamlar. Gaz sıkıntısı gibi geliyor ama garklasada rahatlayamiyor. Uyandığında sürekli ikiniyor, sıkınıyor.. Bağırsak gazını rahat çıkaramıyor ve sanırım bu yüzden de uyuyamiyor. Gerçi bu donemde nedeni dis te olabilir ama bilemiyorum. Acaba ek gıda nedeniyle hazim sorunu olduda ondan mı uyuyamiyor diye düşünüyorum bir yandan.

Ek gıda vermeyi birkaç gun bıraksam ve denesem diye düşünmeye başladım. Ama sakıncası olur mü bilemiyorum.. Fikrinize ihtiyacim var..

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


ema

Şahsi fikrim bir sıkıntı olmaz.Oğlum 8 ay civarı diş çıkarma döneminde 2 hafta boyunca sadece anne sütüaldı ağzına başka bir şey koydurmadı.


nsdursun

Dönemine ait seyler veriyorum. Elma,armut, muz , havuç,yoğurt ve çorba ... Çorbayida patates,havuç ve pirincle hazırlıyorum. Bir kez pirinç yerine cok az bulgur koydum ama kimyonda ekledim. İlk günden beri aynı. Hatta ilk zamanlar elma nin gaz yapıp yapmadığını merak ettim. Bu hafta kahvaltıya başlamayı düşünüyordum. Yani doktorun başlayın dediklerini yediriyorum sadece. Hatta biraz geriden gidiyorum.


tubavekizlari

bence hepsini kesin birkaç gün sadece emzirin sonra bir günde sadece bir gıda vererek neyin rahatsız ettiğini bulun, bu arada mide ve barsak sistemi ek gıdalara alışsın. hepsini aynı hafta içinde başladıysanız sıkıntı yapmış olabilir.


Smryna06

Belki de daha sık su içmesi gerekiyordur, ek gıda susatır, susadığı için uyanıyor olabilir, gün içinde bol su vermeye çalışın.


Sanemm

Bebeğim 8 aylıkken günde bir öğün ek gıda alıyordu ve o dönem rahatsızlanmıştı (grip), bir hafta boyunca ek gıdayı kesip sadece anne sütü ile iyileşmişti (ilaç kullanmadan).


Rahatlıkla kesebilirsiniz.olivia

ne mıktarlarda verıyorsunuz ek gıdayı.mıktarlar cok onemli ayrıca muz patates havuc pirinc kabızlıga yogurt gaza yol acıyor olabılır.

corbasını kırmızı mercimek,yeşil kabak,sogan ile hazırlamanızı bir sure sonra once bır corba kasıgı pirinc sonra renkli biber sonra bulgur vs gibi her seferinde tek malzeme ekleyerek çeşitlendirmenizi tavsiye ederim.

Yogurdu vereceginiz son ogun ıkındı olsun.sık sık su ve ıhlamur da verin.

kolaylıklar dilerim


neretva

Muz vermeyin, çok küçük ve kabızlık yapabilir. Ek gıdayı kesin bakalım ne olacak? Hiç sorun değil. 6. ayda geçilecek asla geri dönülmeyecek diye bir kural yok. 8. ayda geçen de var, 2 yaşında geçen de. Bu ayda diş de olabilir. Tam 6 aylıksa bir de büyüme sıçraması var. Bana kızıyorlar böyle deyince ama vallahi biz 6. ayda doğduğu gün civarında çok zorlandık. Aynısı bir de 12. ayda ve 18. ayda oldu. Sık uyandı, mızırdandı, 1 haftada da geçti. İnşallah sizinki de geçer.


cigdemlekaan

biz de ek gıdaya ılk basladıgımız zamanlarda, yenı besınlere alısamadagı ıcın bagırsak hareketlerı cok fazlaca artmıstı. tabıkı ek besıne ara verebılırsın a.s. onu ıdara eder ama ek besıne baslayınca aynı sıkıntılar gerı gelecektır. sonucta bazı besınler bızı bıle rahtsız ederken onların bagırsaklarında gaz olması normal gelıyor bana ..ben ozellıkle yogurdu cok gec saatlere bırakmamaya çalısıyorum o fazlaca gaz yapıyor.bızım bıle gecelerı gaz problemımız var hala bende drt gozle beklıyorum ne zaman gececek dıye..MCA

bebeğiniz 6 aylıkmış çok acele edilmemesi gereken bi konu bence ek gıda. 4 gün kuralını uyguladınız mı? belki bir yiyeceğe reaksiyon veriyor?


ipekkusgoz

6. ayda ek gıdaya başlatdığınıza göre kilosuyla ilgili bir sorun olmadığını düşünüyorum. Biz 5. ve 6. aylarda sadece anne sütüyle çok az gram almıştık. Tam ek gıdaya geçeceğimiz günlerde bir yurtdışı seyahatim vardı.Doktora bir hafta sonra başlasam olur mu diye sorduğumda bekleme hemen başla demişti. Ama sizin öyle bir durumunuz yoksa tugbavekızlarının tavsiyesinde bulunacağım ben de. Tamemen bir kesip sonra teker teker azar azar başlayıp gözlemleyin isterseniz.Cevaplamak için Üye ol