Montessori dezavantaj

sizkaya soruyor: 7

Merhaba ;

çocuğunu montessori okuluna gönderip memnun kalmayan veya dezavantajları konusunda yaşayarak tecrübe eden anneler bana yardımcı olurmusunuz ? Zamanla materyallerden sıkılır mı, duygu gelişimi nasıl olur tereddütlerim var

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


iflah_olmaz

ben bi okula göndermedim ama evde yaptığım uygulamalardan ve çocuğumu takip ettiğim kadarıyla çok olumlu dönüşü oldu.kesinlikle önerebileceğim bir yöntem.


chroma

Kızım Montessori okuluna gidiyor. Sıkılma problemi yaşamıyoruz. Her yaş grubunun aktiviteleri farklı. Zaten 7/24 materyalle çalışma yapmıyorlar ki. Montessori sadece materyalle sınırlı bir metod değil, daha ziyade bir yaşam biçimi.


babel

Nerde oturuyorsunuz sevgili chroma? Hangi okula gidiyor kızınız? Soruyu sabote ettim kusuruma bakmayın lütfen..


chroma

Babel, Adana'dayız biz. Arı Akademi'ye gidiyor.


sizkaya

Chroma okul tamamen montessori okulu olarak mı geçiyor, sıkıntılar oldumu acaba


chroma

Evet, sadece Montessori okulu, karma değil. Biz sıkıntı yaşamadık, yaşayanı da duymadık ama bu durum beklentinize göre değişir. Beni rahatsız etmeyen bir şey başkasını edebilir, beklentiler farklı olabilir. Bu nedenle gezmeden, görmeden kesinlikle karar vermeyin.

Her yaş grubunun materyalleri farklı, materyaller sınıflarında duruyor, günün belli saatlerinde planlı aktiviteleri var. Onun dışında çocuk canı ne zaman isterse gidip materyallerle oynayabiliyor. Adana'da tek olduğu için diğer Montesori okullarındaki uygulamalarla kıyaslama yapma şansım olmadı. Ayrıca, kendim de Montessori konusunda guru sayılmam ama gözlemlediğim kadarıyla başarıyla uyguluyorlar yöntemi.

Aile ortamı gibi, kızım severek gidiyor ve bizim için en önemli nokta da bu. Zaten iştahlı bir çocuk olmadığı için yediğine/içtiğine fazla takılmıyorum. Sınıflar sade ve gösterişten uzak. Yılsonu gösterisi, yılbaşı gösterisi, anneler günü gösterisi, aylık aile aktivitesi vs gibi bana göre zaman, para ve emek israfı olarak gördüğüm şeyler yok. Ayrıca eve yakın olması da bizim için çok büyük avantaj. Gerçek şu ki, eğer eve uzak/ters olsaydı sırf Montessori'ye gitsin diye 4 yaşında bir çocuğu ulaşımı zor bir okula göndermezdik.


sizkaya

arkadaşlar zaman ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkür ediyorum
Cevaplamak için Üye ol