tuvALET ALIŞKANLIĞı VE CEVAPSIZ SORULAR...

hildee soruyor: 10

MERHABALAR.. kızıma anneannemiz 5-6 gundur çiş yapmayı ögretmeye calışıyor ama çoğunda altına yapıyor. bi yerlerde yanlışlık yapıyor muyuz bilmiyorum. Alıştırma kulotları işe yarıyor mu? nasıl ve nerden başlamalı?eğitimin ilk gunlerinde altına kacırmalar olacak mı? ve sadece gunduz mu yapılmalı?
çok mu soru sordum ;))

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Banshee

Merhaba,anladığım kadarıyla çocuğunuz 20 aylık...20 ay öncelikle erken denilebilecek bir yaş,önerilen birkaç fikri paylaşmak isterim.Öncelikle kız bebeklerde erkeklerden farklı olarak idrar torbasını tutan kasları ve dolayısıyla vajen kaslarını tutma refleksi bu aylarda başlıyor.Kaslarının gelişip gelişmediğini anlamak için öğle uykusuna yatırmadan önce altına mutlaka temiz bez koyun ve uyandığında bezini ıslatıp ıslatmadığına bakın...ıslatma oranının azalması ya da yok olması yavaştan idrar kesesini tutan kasların geliştiğini gösterir.bir diğer konu da çocuğun buna hazır olması-zira bez onlar için = güvenlik demektir,bezden çıkınca kendilerini savunmasız hissederler ve genelde korkudan çişlerini yaparlar,bence bu sıralar madem bu niyete girdiniz banyoya sokmadan önce ona izah ederek klozete/lazımlığa oturtun ve çişi varsa yapabileceğini,kalkmak isterse kalkacağını,ama kendisinin de bir süre sonra artık yetişkinler gibi çişini tuvalate yapması gerektiğini anlatın,mümkünse sizi de görebilir...

benim kızım 24 aylık daha yeni kaka yaptıktan sonra kaka yaptım demeye başladı,size sunduğum önerileri kendim de deniyorum ama bu konu travma kabul etmeyen bir konu acele etmeyin derim,zira doktorumuzda seneye bu zamanlar bezden tamamen kurtulmamız gerektiğini yaz sonu denemelere başlayabileceğimizi belirtti.

Acele etmeyin,korkmasın

sevgiler


hildee

Tesekkurler cvp icin. 2 gundur gunduz uykularinda bez baglamiyoruz. Kuru kalkiyor. Gun icinde bi kere Tuvalete yapabiliyoruz geri kalani kaza:))) Tuvalete gidiyoruz bi set yok 3-4 dk sonra siirrrrrrr...


yuksel_

Merhaba,
Bezsiz Bebek diye bir grup var, oradaki deneyimlerin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Sadece şunu belirtmek isterim, gözünüzde büyütmeyin, çocuklar hazır olduklarında kendi kendilerine hallediyorlar.

http://www.nurturia.com.tr/groups/6f22807e-d4a7-4c69-b962-9d3800f4c47f/1/bezsiz-bebek


AYEM

Hildee merhaba, lütfen dünyalar güzeli kızının üzerine fazla gidip onu ürkütme. Çocuk gelişimciler tuvalet eğitimi diye bir şeyi kabul etmiyorlar. Zaten 18.aydan sonra popo döneminin başladığını ve çocuğunun çiş ve kakasını bildiğini ifade ediyorlar. Bu süreç onlar için yeni bir dönüm noktası ve karar verme kabiliyetinin geliştiğini (kendinden bir parçayı veriyor çünkü kakası onun için çok değerli vücudundan çıkan bir parça) söylüyorlar. Bu dönemde ürkütülen çocukta çok ciddi sıkıntılar yaşanabiliyor, korkular yaratılabiliyor. Örneğin bezi olmadan kakasını yapmak istememe, kabızlık, huysuzluk gibi.(allah korusun). Bebeğimiz yürümeye başlarkan nasıl ellerinden tutup kaslarının gelişmesi için ve yürüyebilmesi için ona destek oluyorsak, bir kaç kelime çıkarırken kelimeleri tane tane söylüyor ona cesaret veriyorsak, bezden ayrılma döneminde de öyle yapmamız gerekiyormuş. Benim oğlum da 22aylık ve kakasını yaptığında tuvaleti işaret ediyor. geçen gün bezini tuvalete atmamı istedi. Birlikte tuvalete gittik, a yere tokam düşmüş dedim başını çevirince kakasını bezden tuvalete attım. Sonra gösterdim. Çok mutlu oldu. Sifonu çekmeden ona ne olacağını anlattım ve sifonu kendi çekti. Bir an üzüldü. Ardından el salladı. Öpücük gönderdi. İçim kötü oldu. Yanlış bir şey mi yaptım acaba diye ödüm patladı. Sonra kendini alkışladı. Çok önemli birşey başardı. Çikolatayı hakettin dedim. Ertesi gün sabah lazımlığı üzerinde oturur buldum. Beni görünce ne yaptığını tarif etmeye çalıştı çatpat. Sonra şırrrr. Sevincimizden havalara uçtuk. Babamıza koştuk lazımlığı gösterdik. Bir sevinç bir sevinç. Sonra lazımlığı babaanneye götürmek istedi. İzin verdim. Kayınvalidem de heveslenip bez bağlamamış ama sık sık çiş kaka sormuş. İkna etmiş lazımlığa oturtmuş. Tuvaleti göstermiş bizimki  babaannemiz götürmüş klozete oturtmuş. İşten geldim benimki klozetin içine düştüğünü tarif ediyor, aslında düşmemiş belli ki düşerim diye çok korkmuş. Lazımlığı aldım hemen eve getirdim. 3gündür tık yok. Aslında 1hafta önce ne kadar güzel sinyaller vermişti. İyi niyetle yapılmış küçücük bir ısrar biranda davranışını değiştirdi. Şimdi karar aldık, bebeğim ne zaman isterse. 2-4 yaş için uygun zaman diyorlar. Normal gelişimde çoğunlukla 2,5 yaşında bu işi tamamlanırmış. TUVALET KONUSUNDA ISRARCI OLMAYALIM ANNELER.
Lisede sınıfça çok sevdiğimiz bir hocamız vardı. "Öğretilmez, öğrenilir" derdi. Siz istemezseniz ben size birşey öğretemem. Ama siz isterseniz benim bildiğimden çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz derdi. Bebeklerimize öğretmiyoruz, onlar öğreniyorlar. Sevgiler


yagmurelmasi

benim kizim 35 aylik suan gecen ay tatilde biraktik okadar rahat olduki tarif bile edemem. kimseyi dinlemedim bekledim ben ve o kendimizi hazir hissettik, ve biraktik suan hicbir sorun yok kaza bile olmadi denecek kadar az. bence beklemek lazim. anneme kalsaydi ben 18 aylik biraktim diye onuda 18 ayda zorlayacakti:) ama ben bi 18 daha bekledim.
guven

Tabi ki benim fazla konuşmaya hakkım yok, çünkü bunların hiçbirini henüz birebir yaşamadım, ama benim etrafımda gördüğüm ve okuduklarıma göre geç bile kalmışsınız, etrafımda bunu çok güzel uygulayan anneler var, ama tabi ki 3,5 - 4 yaşında hala bez ile ugrasan tuvalet eğitimi ile uğraşan arkadaşlarım da var, bu kadar geç kalmaktansa erkenden biraz uğraşmak bana daha kolay olacak gibi geliyor, bu konuda okuduğum en güzel kitabı tavsiye edeceğim, çok net ve baskı falan olmadan birçok alternatif sunarak, kendi kendinize gidişatını karar vereceğiniz çözüm yolu öğretiyor


BEZSİZ BEBEK (Christine Gross-Loh)


serranil

merhaba benimde oğluma 23 aylıkken başladık ben önce kafama koymuştum bıraktırıcam diye sonra bez çekmecesini boşalttım bez bitmiş artık tuvalete yapıcaz dedim oğlum wc deliğinden çok korkuyordu bende delikte balıklar var ve çok susamışlar sen eğer tuvaletini yaparsan balıklara su dökücez yazık balıklara tuvaleteini yapmazsan ağlarlar dedim ve wc duvarına balık resimleri cailou resimleri yapıştırdım sıksık götürüyodum gece bile altını bağlamadım öyle alıştı


hildee

Cvplar icon cook tesekkurler... Bezsiz bebek kitabini okudum,orda yasin onemli olmadigini onemli olan iletisim icinde devam etmemiz yaziyor. Alya lie iletisim pek kolay olmicak gibi...anneanne devam calismalara. Kakam geldi diye soylemeye basladi. AMA cisler kaciyorrr.

Ayem sizin dediginiz gibi fazla sorunca yapmak istemiyorlar. Ve Alya lazimliga yada adapt ore yapmak istemiyor Tuvalete cokerek yapiyor Bilemiyorum.. Bakip gorucezzzkuzum

 
3.belirti) Çocuk çişini-kakasını söylemeye başlamıştır, bazen doğru çıkar, bazen geç kalmıştır, bazen zaten yapmıştır. Doğrular çoğala çoğala iş hallolur.
2.belirti) Gene aynı şekilde kaka-çiş yapar, ama bu sefer çok titizdir, hemen size altını temizletir. Eliniz çamaşırda -bulaşıkta olsa dahi size altını temizletecektir.
1. belirti) Çocuk birdenbire, kapı-perde-koltuk arkası gibi yerlere saklanır, özel bir pozisyonda, gözünü bir noktaya diker ve işini halleder.Bu sırada annesinin bile yanına gelmesini istemez. İşi bittikten sonra kıçındaki kıymetli kakası ile oyununa devam eder, altını temizletmek istemez.
Dr Kadir Tuğcu diyor ki; Tuvalet eğitimi, kedi-köpek yavrularına verilir. İnsanlarda bu husus kromozomlarında şifrelenmiştir, zamanı gelince çocuklar kendiliğinden bu işi hallederler. Bundan evvel 3 belirti(alamet) gösterirler..


kuzum

düzeltemiyorum yukarıdakini bir türlü. tersten oldu, kusura bakmayın. Cevaplamak için Üye ol