Doktorun verdiği ilaç yan etki yaptı,siz olsanız napardınız?

asyagezgini soruyor: 7

6 aylık kızıma doktorun verdiği şurup yan etki yaptı kızım sabahtan beri 20 dk bile uyuyamadı,uykusuzluktan mızıldanıyor,gözlerini ovuşturup duruyor ama uyuyunca da 5-10 dk sonra uyanıyor.Hasta bir çocuğun uyuyup dinlenmesi gerekirken bu şekilde perişan olması o doktor hakkında hiç de iyi şeyler düşündürmüyor açıkçası bana.Ayrıca çocuğum sabahtan beri iştahsız,ne meme alıyor ne mama,dolayısıyla kaç saattir aç.Aç ve uykusuz bir çocuk iyileşebilir mi?Çocukta olağan dışı durumları farkedince hemen prospektüsü okudum bir sürü yan etkisi olan bi ilaçmış bize verilen.Yazık değil mi minnacık çocuğa bu kadar yan etkisi olan bi ilaç  ne diye verilir,onun yerine bebeğin daha iyi tolore edebileceği bi ilaç niye verilmez?Böyle bir durumda siz olsanız ne yapardınız???

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


fattololo

Son olarak 6 yasin altindaki cocuklarda asla asla asla oksuruk surubu, balgam sokturucu ilac kullanilmaz. Bal, karabiber zencefil falan kullanilabilir isterseniz. Kanadada yasiyorum, dediginiz ilac 12 yas (tam emin degilim) altina bile verilmiyor. Kucukler icin olani yok zaten, isteseniz de eczanede bulamazsiniz. Oksuruk surubunun devri kapandi.


asyagezgini

Hamdusena,evet haklısınız ilaçları ne kadar az kullanabilirsek o kadar kardayız,kesinlikle katılıyorum.Bu arada iyi dileklerin için çok çok teşekkürler... 


asyagezgini

Fıstıkçık , öncelikle iyi dileklerin için çok teşekkür ederim.Evet antibiyotik tedavisine  kızımın hastalığının düzeyine göre biraz ağır ve gereksiz olacağını düşündüğüm için başlamamıştım.Böyle düşünmeme de gittiğimiz 3 doktorun 2 sinin antibiyotik vermemesi ve kızımda  çok ciddi bişey olmadığını söylemeleri sebep oldu diyebilirim.Antibiyotik veren doktorun da kızımda tam anlamıyla  bronşiyolit olmadığını,bronşiyolit belirtilerini tam anlamıyla taşımadığını,yani ateş,hırıltı ve sürekli bir öksürük gözlemlemediği için tam anlamıyla bronşiyolit olmadığını söylemesi de antibiyotiği bu durumda kullanmamın çok acelecilik olacağını düşündürttü.Yani diğer ilaçlarını kullanırız geçerse antibiyotiğe gerek kalmaz,geçmezse zaten antibiyotiğe geçeriz diye düşünmüştük.


Diğer söylediğim uykusuz kalma,mama ve memeyi reddetme,hiperaktiflik ve sinirlilik hali gibi durumların ise yan etki olduğundan eminim.Çünkü bebeğimi iyi tanıyorum ve gözlemliyorum.Şöyle ki bronşiyoliti araştırmıştım birkaç gün önce.Gerçekten de bronşilitte ilk 3 gün çok kötü geçermiş,yani belirtiler hat safhaya ulaşırmış ,hatta bu belirtiler 2. günde en üst düzeyde yaşanırmış,ondan sonra ise hastalık yavaş yavaş iyileşmeye başlarmış 7 ile 14 gün içinde sonlanırmış.Dolayısıyla kızım geçtiğimiz cumartesi hasta olmuştu ve tıpkı okuduğum yazılardaki gibi gerçekleşti hastalığın seyri,yani kızımın düne kadar kadar geçirdiği en kötü gün 2. gündü iştahsızlık,uykusuzluk açısından.Düne kadar dedim çünkü dün geçirdiğimiz gün hastalığın en kötü seyrettiği günündekinden bile daha kötüydü kızım.Çünkü dr nin öksürüğü balgamlandıktan sonra Bricanyl e başlayın,balgamını sökmesi için dediği için dün o Bricanyl e başlamıştık.Kızım hastalığının en kötü geçen 2. gününde bile 4 saatte bir 120 ml lik biberonu bitirmeyi kabul etmişti(sağlıklıyken bu miktarı her 3 saatte tüketiyor),öğleden sonra 2,5-3 saat olan uykusu da 1 saat civarına düşmüştü ama yine de bu kadarlık bile olsa uyuyabilmişti.Dün ise o ilaçtan sonra uyku saati olmasına rağmen uyuyup 10 dk sonra uyandı ve akşama kdr bu böyle sürüp gitti uykusunu bir türlü alamadığı için de akşama kadar mızıldanıp durdu.Yeme olayı da sabah 10 da ilacı vermiştim akşam saat 6 ya kadar bırak mamayı az da olsa almayı,biberonun ağzına bile değdirtmek istemedi,meme de aynı şekilde,ilacın etkisi  vücudundan 8 saatte geçti ve artık beslenmeyi kabul etti ve arkasından da deliksiz akşam uykusuna yattı kızım,geceyi de çok rahat bi şekilde geçirdi.İlaç mide bulantısı yaptı muhtemelen.Ayrıca hiperaktivite de yaptı,çocuğum durgun değildir normalde ama ilacı aldıktan sonra  birdenbire olağandışı  bi şekilde hareketlendi ve şaşırtıcı bi şekilde bu zamana kadar yapmadığı hareketler sergiledi.Hastalığın seyri 7 ile 14 arasında iyileşiyormuş diye okumuştum gerçekten de bugün 8. günümüz ve çok şükür ki kızım sağlıklıyken ki uyku düzenine geri döndü,şu an mışıl mışıl sabah şekerlemesini yapıyor.Dün akşam ve gece beslenmesi de gayet iyiydi.Özetle ben kesinlikle emin olmadan,kızımı iyi gözlemlemeden hemen her gördüğümü ilaca bağlamam.Çünkü ilaçlara karşı değilim,kızım şu ana kadar kullandığımız ilaçlar sayesinde eski düzenine dönebildi,bunu ilaçlara borçluyuz (dünkü kullandığımız hariç tabii) Ben sadece (araştırdıktan sonra) piyasada dünkü kullandığımız ilaçla aynı görevi yapan ama yan etkileri sayıca daha az olan,yani vücutta daha iyi tolore edilebilen ilaçların da var olduğunu fark ettim.Buna rağmen neden yan etkisi olabildiğince az olan ilaçlar verilmiyor  biz hastalara bunu merak ediyorum.


asyagezgini

Gizemmm. öncelikle çok teşekkür ederim şifa dileklerin için.Söylediğiniz şeylerin cevabını daha önceki arkadaşlara da yazmıştım,son olarak da Fıstıkçık a yazdım okursanız sevinirim...


asyagezgini

Doublebassist, saydığım belirtilerin yan etki olduğundan eminim.Bundan nasıl emin olduğumu da bana yazan arkadaşların çoğuna mesajlarımda anlattım uzuun uzun.Üşenmezseniz diğer arkadaşlara yazdığım cevapları okursanız sevinirim.


Ben yan etkisiz bi ilaç gördüm demedim zaten,araştırınca bu ilacın yerine aynı amaç için verilebilecek yan etkileri çok çok daha az olan ilaçları gördüm dedim,bütün herkese yazdıklarımın bi kısmını okumak yerine tamamını okusaydınız bu şekilde yazmazdınız eminim.

Diğer yazdıklarınızın cevabı da diğer arkadaşlara yazdığım cevaplarda var isterseniz bakarsınız,şimdiden teşekkürler.


asyagezgini

Fattololo,dedikleriniz doğrudur ama burası Türkiye,örneğin burada uykusuzluk sıkıntısı olan bebeğe yan etkisi uyku yapması diye alerji şurubu verilen bir ülke,maalesef ama durum böyle...


asyagezgini

Fattololo,bu arada öneriniz için de teşekkür ederim ;)
Cevaplamak için Üye ol