pedagoga gidilmeli mi?

ekim_ soruyor: 10

çocuklarınızı düzenli olarak pedaagoga götürüyor musunuz?
götürüyorsanız ne sıklıkta götürüyorsunuz?
faydasını görüyor musunuz?
tavsiye ediyor musunuz?

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


CiciAnne

biz Ya-Pa Çogem'e başladık. düzenli olarak beden sağlığını kontrol ettiriyoruz neden ruh sağlığını da kontrol ettirmeyelim diyerek...
 
ilk 3 yıl çok önemli çocuk için ve bu arada çok büyük aşamalardan geçiliyor; odanın ayrılması, memeden ayrılma, tuvalete alışma vs. bunların Ada üzerinde nasıl etkileri olacağını ya da bir etkisi olup olmadığını bir uzman gözlemlesin istedim açıkçası.


erenim

cumartesi günü gittim,iyi ki gitmişim.ereni değerlendirmesi bir yana neyi doğru neyi yanlış yaptığımız konusunda da bizi bilgilendirdi

çocukla kaliteli zaman nasıl geçirilir,nasıl oyuncaklar seçmeliyiz,ne tür oyunlar oynamalıyız,televizyon( ki buna ayrı bir başlık açacağım),neyi nasıl öğretmeliyiz vs..

düzenli olarak pedagoga gitmek daha iyi nasıl yapabilirim'in cevaplarını arayanlar için gerçekten bilgilendirici bir süreç


Annegozuyle

erenim heyecanla bekliyorum televizyon konusunu
ayrıca neler söylediği ile ilgili genel bilgileri paylaşabilirsen sevinirim.


erenim

tabiki  paylaşırım

öncelikle bebekleri denver yöntemi ile değerlendireceğini söyledi(bu konuda tam bir bilgiye sahip değilim  valla ne nedir soracak vaktim de yoktu,onu bi sonraki görüşmemizde ayrıntısıyla soracağım)

erenin eline iki tane küçük küp verdi ve ne yaptığını izledi
sonra genel bilgileri almak için benimle konuşmaya başladı,işte hangi sesleri çıkarıyor,el çırpıyor mu baba dede mama gibi kelimeler kullanıyor mu,bay bay,tel sarar vs bunları sordu.çocukla nasil zaman geçirdiğimizi ayrıntılarıyla anlatmamızı istedi,kullandığı oyuncakları bizim dışımızda kimlerle nasıl iletişimde bulunduğunu,isteklerini ağlayarak mı yoksa hedefe yönelik sesler çıkararak mı belli ettiğini(örneğin kızmışsa kızgın sesler çıkararak veya oyuncağını istiyorsa ona doğru yönelerek mi yoksa direk ağlayarak mı ),hatırladığım soruları bunlar..ben ayrıntılarıyla hepsini anlattım(bu arada biz bunları konuşurken bi yandan sürekli ereni izledi)sonra bir süre televizyon hakkında konuştuk

değerlendirme kısmı burada bitiyor.sonra bize nasıl yaklaşmamız gerektiğini anlattı,onunla ilgilenirken başka birşeye konsantre olmayın,iyi yaptığı şeyleri takdir edin ,öğretmeye yönelik hareket edin,oyunlar keşfedin dedi.

seçmemiz gereken oyuncaklar şunlarmış: boncuk oyuncağı(bunun gerçek ismi ne bilmiyorum ama  resmini gördüm ,boncuğu takılı olduğu halkada hareket ettiriyorsun)
bultak kova-şekil kovası
içiçe kaplar
resimli küpler(özellikle bundan çok şey öğrenirmiş)

sonra evdeki çeşitli materyalleri(aklına ne gelirse)bir poşete doldurup her defasında çocugun bunlardan bi tane çıkarmasını sağlayarak o objenin ne olduğunu öğretmece
çeşitli kumaşları elleyerek değişik dokular tanıtma
meyveleri vs..(kesinlikle doğal kokular olacak) koklamasını sağlamak,koklayarak ayırt etme
ayna karşısında vücud uzuvlarını öğretme
kendi sesini ve görüntüsünü videoya alıp izletme(bundan çok hoşlanırlarmış)
oyuncakları onun göreceği şekilde gizleyip onun bulmasını sağlama
kendi resimlerimizden ve etrafında gördüğü insanların resimlerinden bir albüm yapma ve onunla bu albümü inceleme


valla aklıma gelen bunlar
umarım açıklayıcı olmuşumdur.


Annegozuyle

süper olmuş valla, resimli küpleri düşünmemiştim, deneyeceğim.
video olayı da ilginç olabilir.
eve gidip hemen oynamaya başlayasım geldi:)
teşekkürlerekim_

sanırım doğru adresi bulmak da ayrı bir sorun.
etrafda sayıları giderek artan çocuk ve aile danışmanlık merkezi adı altında ve neyazık ki çok da donanımlı olmayan kişilerden ibaret merkezler var. işi bileni bulabilmek lazım. özellikle sözkonusu olan 1 yaş altı bebekler olduğunda durum daha da zorlaşıyor.


annedennotlar

bende bazen kendisini izletmesekmi acaba diyordum.çınar'da cok seviyor izlemeyi.önerilmesi içimi rahatlattı biraz.birde erenim götürdüğün pedegogun adını alabilirmiyiz.


erenim

ya valla görüntü olayında bende şüpheye düştüm şimdi ve az önce pedagogu aradım,
ben yanlış anlamışım kusura bakmayın

bebeğinizin mutlu olduğu zamanlardaki 'sesleri' kaydedip onu dinletmek gerekiyormuş,mesela kahkaha attığı zaman kaydedip sonra bunu ona dinlettiğinizde onun kendi sesini tanıması ve sesle beraber gülmeye başlaması gibi..

benim aklımı karıştıran şey,genellikle bu çekilen video görüntüleri kısa olduğu için izletebilirsiniz sakıncası olmaz demesiydi( ama sese daha az odaklanmasını sağlar bu yüzden videoların da sesini dinletin diye eklemişti)

ben o kısmı aklımdan çıkarmışım,kusura bakmayınCiciAnne

kesinlikle kesinlikle kesinlikleee; Çogem!!! süper !!! tavsiye ediyorum.

oğlum bir haftadır neniz (nergiz) diye geziyor, oyun oynadığı pedagog ablası ve ben de tümmm annelere şiddetle Alev Elmas'ı öneriyorum!!!

ve bence ortada problem olmadan gidilmeli, olması engellenmeli, olduktan sonra düzeltmeye çalışmak hem çocuk, hem aile için çok yıpratıcı bir süreç ( bu sürecin içinde yer almış bir üvey anne!! olarak konuşuyorum) tedbir almak daha önemli bence.


elvan

çogem nerede nehirt? iletişim adresleri veya bilgi alabileceğimiz bir site var mı?Cevaplamak için Üye ol