Bebeğe hayır demek

tuzlusut soruyor: 4

9 aylık bir bebeğim var ve artık bazı şeyleri ağlayarak elde etme peşinde. O ağlamasın diye bazen isteklerini karşılıyoruz evet ama aklımda sürekli acaba şımarık bir çocuk mu olacak korkusu var. Bazı konularda da hayır diyoruz fakat neden hayır dediğimizi anladığını düşünmüyorum, bu seferde boşu boşuna bebeği ağlatıyoruz gibi geliyor.

Sormak istediğim; bebeklerinize şımarık olmamaları için kaç yaşında hayır demeye başladınız? Bu süreci neye göre belirlediniz??

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


halbuse

Merhaba,

Benim şu an anneanne sayesinde şımarık olan bir bebeğim var:) 13 aylık olana kadar evdeydim ve 9 aydan itibaren anlayacağı ve sadece tehlike yaratan şeyler için Hayır kullanmaya başladık. Elektrik prizleri ve eğer ortada bıçak vs kesici birşey varsa gibi. Diğer her dediğine kısıtlamamak adına tamam ama şöyle şeklinde açıklama getirerek yapmaya çalışıyorum şu anda. Ve işe yaradığını düşünüyorum çünkü benim ve babasının Hayır ını olmaz demek olduğunu kesinlikle biliyor ve ısrar etmiyor bize. Ama anneanne ve dedeye öyle değil.

Zaten iyice birey olana kadar sadece çok gerekli yerlerde Hayır demeyi öneriyor uzmanlar. Ama anlamadığını düşünmeyin bence 9 ayda algıları iyice açılmaya başlıyor.


mutluannelif

Hayır için erken bir dönem. Etrafı güvenli hale getirip, dünyayı keşfetmesine izin vermek benim için doğru olan.


ilknurbade

Ben de zaman zaman Hayır diyorum. O Hayır dediğim zaman bir dahaki sefere daha temkinli oluyor. 9 aylık bebek biraz küçük. Hayır kelimesini sık kullanmamak lazım. Herseye hayır derseniz de çok tepki verir. 9 aylık bebek şımarık olur diye korkmayın henüz simarmayi bilemez sadece ilginize ihtiyaci var. Birlikte kaliteli zaman gecirmeye özen gosterin yeter.


tuzlusut

teşekkürler, bende şu ana kadar sadece terlik sevdasına hayır diyorum, geri kalan herhangi bir duruma başka yöne çekerek, ilgisini dağıtarak devam ediyorum. sadece şımarık olmasından çok korkuyorum o yüzden sizlere de danışmak istedim.Cevaplamak için Üye ol