Gece çiş konusu

fcanan soruyor: 10

Merhabalar,

Kızım 1.5 ay sonra 4 yaşını dolduracak. Gece iki kere çiş için kaldırıyoruz. Akşam 21.30 gibi uyuyor. Bir kere 23.30'da bir kere de 2.30 civarı olmak üzere iki kere tuvalete yürüterek götürüyoruz. İlk seferinde uyuyakalırsak örneğin saat 00.30 ya da 1.30'da çarşaf, yorgan sırılsıklam buluyoruz.  Bir de gecede 2-3 kere kalkan 1.5 yaşında kardeşi olduğu için zor oluyor bizim için.

Kızımın süt içmesini biraz erkene aldık; 19.30 gibi. 20.30'a kalırsa gece çiş yapma ihtimali artıyor.  Bu konuda deneyimli annelere sorum, gece çişi altına yapmak yerine uyanıp bize söylemesini nasıl sağlayabilirim? Ne zaman bu gece kalkmalarımız biter; onun yerine zamanla kendisi uyanıp tuvalete gidebilir mi?

Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


guta

Merhaba. Bu gece çiş olayı biraz kısır döngü. Siz  her gece iki kere uyandırdığınız İçin de çocuğun bünyesi gece çiş yapmayı alışkanlık haline getiriyor. Ama hak de veriyorum, kaldırmasanız da yapacak yatağa. Normalde hiç uyanmadan sabaha kadar tutabiliyorlar, ya da sadece bir kere yaparak. 

Ben sizin yerinizde olsam bir müddet daha bağlardım gece. Anlaşılan şu anda gece yapmamaya hazır değil. Bu şekilde bir sürü çocuk var aslında. Her çocuk gece ve gündüz ğ aynı anda kesmiyor. 4.5 yaş gibi tekrar denersiniz mesela. Çünkü siz ne deseniz o farkında değil ki yaptığının.

Bizimki de aynı sizin çocuğunuz gibi. 1 ay sonra 4 olacak. Gece kaldırmıyorum ben, tutabiliyor sabaha kadar. Ama hasta olduğu günlerde mutlaka yapıyor. Ben de o günler bağlıyorum. mavinot

canan merhaba :) bizim gece kalkmalarımız 3,5 yaş gibi bitti. uyku saati ve iki kere kaldırma saatlerimiz sizinkiyle aynıydı. nöbetleşe kalkıyorduk. 2. kaldırma benim sıramdı ben bir kaç kere uyuyakaldım sonra baktım kuru uyandı. ben de gece kaldırmasını bire indirdim saatini de bazen 12 bazen 1 gibi kaçta yatıyorsak öyle tuttuk. eğer yok deyip yapmadıysa gece uyandığım zaman tuttum. sonra bir kaç kere biz kaldırmadan kendisi çişim var diye uyandı. biz de kaldırmayı bıraktık. ama gece uyandığım zaman yatağını kontrol ettim ıslak kalmasın diye. yalnız bazen uyandığında çişi olduğunu söylemiyor, sadece mızıklıyor o zaman da tuvalete götürüyorum ya da yatağına oturuyor ya da sadece anne diye sesleniyor yani nasıl uyanırsa uyansın söylemese bile çişe tutuyorum. 

bir de bu süreçte her kaldırdığımda tam uyanmasa bile "deniz uyan çişini yap" dedim. kendisinin kalkmaya alışabilmesi için biz gece tutarken uyandırmalıyız diye okumuştum. 


fcanan

Teşekkürler guta. Bu arada 4 yaş için uygun bezler mi var? Sakıncası yoksa markası nedir?


fcanan

Teşekkürler mavinot :). Uyandırmamız gerektiğini kreşteki pedagogumuz söylemişti. Acaba ben uyku sersemi lavaboya götürüyorum diye mi alışamamış olabilir? İyice uyandırmaya çalışmayı deneyeyim bu sefer...


guta

fcanan, 4 yaş için külot bezler var, mesela Primanın. 6 numaraları oldukça büyük, benimkine 5 bile oluyor. esrammm

Bence gündüz uzun sure durabilen bi cocuk yada gündüz altina kacirmayan bi cocuk gecede kacirmaz ve tutabilir.her cocuk bir olmuyor tabi ama sanki siz oyle aliskanlik yaptiginiz icin olmus gibi geldi bana.bunu cozmek icin yatmadan tuvaletini yaptirin gece 1 3 arasi gibi yaptirin,bu arada artik sabah yapacaksin deyin çünkü aklinda kalmasi iyi olur.bunu yatmadan önce tuvaletini yaparkende soyleyebilirsiniz.bak çişinin hepsini yap uyurken gelmesin sabah yapalim falan gibi.bu aklinda kalirsa iyi olur.ufak bi hipnoz belkide bende hep ise yaramistir :)


momi

Sizin sonunuzun aynisini yasadim. Gece 2 kere uyandirmamiza ragmen mutlaka.birinde islak oluyordu.Uykusu agir ve islakliktanda rahatsiz olmazdi malesef. Her yolu denedik ama gun asiri bir suru islak camasirla.gece ugrasiyorduk.Ailecek uyku duzenimizde bozuldu haliyle. Acikca konustum oglumla ve bir sure daha gece bezine devam karari aldik. Simdi kesintisiz uyku uyuyabiliyoruz.Onumuzde ki yaz yine denemelere basliycaz. Biz 6 numara bezle simdilik mutluyuz tavsiye ederim.


HOPELESS

Önüm arkam sağım solum gecem gündüzüm çiş. Büyük oğlumda 7 yaşında çiş problemi yaşıyoruz. Şuan yanlış tuvalet eğitiminden dolayı oğlumun idrar torbası olması gerekenden neredeyse 3 katı kalın ve bu birden çiş bırakmaya neden oluyor. Kaslar uyumlu çalışmıyor. Tekrar çiş eğitimine başladık dr gece yatağına koruyucu örtü sermemi bile istemiyor çünkü bu ona 'oğlum yatağına yapabilirsin' uyarısı veriyormuş. 10 gündür çift işemeyi deniyoruz faydası oldu 8den sonra sıvı alımı yok. Tabi bizim durum farklı olabilir. Aynı hataları yapmamak için 3.5 yaşındaki 2. oğlumda ne yapabilirim dedim 6 yaşına kadar gece kaçırmalarını sorun kabul etmeyiz ama yine 8den sonra sıvı alımı olmasın uyumadan önce tuvlte gitsin dedi 2. Oğlumda sıvı alımını azaltıp gece çişe kaldırmadığımda kuru kalkmaya başladı. Dr bide gece çişe kaldırdığınızda mutlaka ayık olsun çiş yaptığını bilsin kaslara ona göre uyarı gidiyor dedi. Çift işeme kasları çalıştırdığı için önemliymiş canany

Bende bir arkadaşımın tavsiyesiyle ona cocuk doktoru söylemiş tuvalet eğitimine başladığım ilk gün bezi çıkardım bir daha hiç takmadım.  Gecede çişe  kaldırdığım zaman hep uyandırdim. İlk zamanlar kaçirdigi oldu çok nadirde olsa bazen olabiliyor. Ama Allaha şükür bu şekilde çok sorun yaşamadım.  Darısı bu yaz kizimin başına, ama bazende ne yaparsak yapalim en iyisini de yapsak aynı sonucu alamayabiliriz. Çünkü her cocuk aynı değil. Herkese bu konuda kolaylıklar diliyorum. 


fcanan

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler. Hopeless, çift işeme nedir?Cevaplamak için Üye ol