Okula başlama yaşı ile ilgili acil bir soru!

bigsister soruyor: 6

Merhabalar. Öncelikle bir abla olduğumu belirtmek isterim. 


Az önce uzun bi yazı yazmıştım ama okurken usenebilir insanlar diye kısaltip guncelliyorum. 

Çok iyi öğretmenlerin olduğu yıl 5 yaşında sınıfın en küçüğü olarak mi ilkokula başlanmalı yoksa velilerin eh işte dediği öğretmenlerle 6 yaşında hemen hemen yasitlariyla mı ilkokula başlanmalı siz olsaydınız bu iki seçenekten hangisini secerdiniz. (Tabii ki çocuğun gelişim özelliklerinin okula baslamaya uygun olduğunu varsayarsanız...)

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


gamze

5 yaş ilkokul için çok erken. Gelişim özelliklerinin uygun olduğuna nasıl karar verdiniz? Uzman yardımı mı aldınız? Kalem tutabiliyor mu? Kendi tuvalet vb ihtiyacını karşılayabiliyor mu? Öğretmenler hangi kritere göre çok iyi ve eh işte diye sınıflandırılıyor? Veliler bunu yapabilecek yetkinlikte mi? Günde 6x40 dakika yerinden kalkmadan oturabilir mi? 5 yaş çocuğunu bunlar için zorlamaya gerek yok. Şimdi uygun gibi görünse de yıllar geçip sınıflar ilerlediğinde arkadaşlarının gerisinde kalacak, yenilenen konular özellikle ortaokula geldiğinde mental seviyesinin arkasında kalacaktır. Bunu size bir öğretmen olarak yazıyorum ve 5 yaşında ilkokulu önermiyorum.


bigsister

Cevap icin tesekkur ederim. Anasınıfı öğretmeni uygun olup olmadığına dair bir değerlendirme yapıyor zaten.

Böyle şeyleri varsayarsaniz dedim ben tabii ki çok detay var yazdım ama sonra sildim çok uzun oldu. Kalem tutmayan kendi tuvalet ihtiyacını karsilayamayan çocuğun okulda ne işi var :)

Dediklerinizi bi kenara not edeceğim saygıdeğer öğretmenim tekrar teşekkürler 


ayberke

Merhabalar,oglumu 5.5 yasta okula baslatmayip 6.5 yasta baslatan bir anneyim.Ilk kayit oldugumuz zaman 68 aylik ile zorunlu grupta idik.Kaydımızı zoraki yapıp ardindan istege bagli duruma devket gecirince acaba ne yapsak diye pedagoga gittik.İlk olarak 5 yas hatta 6 yas bile okula baslamak icin yanlis bence egitim sistemimizden dolayi.Sizin yerinizde olsam kesinlikle okula gondermezdim.Anasinifi ogretmeninin degerlendirmesine gore okul kaydini yaptirmayiniz.Bizim anasinifu ogretmeni 5.5 yas icin yapar yapar mersk etmeyin demisti.6.5 yasta okadar zorlandik ki 5.5 yasta ne olabilirdik bilemiyorum.Cocuk hazir degilee istedigi kadar hoca iyi olsun.Birde ilerki donemlerde soyut dusunce var.Uzun uzun yazardim ama pedagoglar bile 5.5 yasin okul yasi olmadigini soyler vaktinizede Adem Gunes'in sitesinde makaleleri var kendi adinin oldugu sitede 2013 2014 ve 2012 yillari makalelerinde okul yasi ve vb konularda cok guzel yazilar mevcut.Okumam derseniz okuyan ve tecrubeli ve ayni zamanda iyi gozlemci arastiran bir anne olarak sakın gondermeyin.Ne kadar sonra o jadar iyi ilerde bir egitim


benan_

Akaddemik ve motor olarak gelismis olsa bile erken baslayan cocuklarda duygusal gelisim ozellikle ileri siniflarda sorun oluyor. Ne kadar oyun oynarsa o kadar kardir. Mutlu yetiskin olmanin yolu dolu dolu , oyunla ozellikle de bir yetiskin gozetiminde olmayan serbest oyunla gecen cocuklukta yatiyor


umutyigit

Kesinlikle vermeyin. Erken başlaması için hiç bir sebep yok. İyi öğretmen var diye çocuğu bir sene daha oyundan mahrum etmeyin. Mesele akademik başarı, öz bakım becerisi değil, zihinsel olgunluk. Ben 71 aylık başlattım hala bir sene daha bekletmediğim için çok pişman oluyorum.


iflah_olmaz

Mümkün olduğu kadar geç okula başlatma taraftariyim.Cevaplamak için Üye ol