Arzum yoğurt makinası

kubra_maya soruyor: 10

Arzumun yoğurt yapma makinasını kaç saate ayarlıyorsunuz?12 saat çokmu gelir?tecrübeli arkadaslar yazabilirlermi...

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


iremyavuzisik

ilk kez kullanıyyorken 7-8 saatte hatta 6 saatte bayağı güzel katı yoğurt oluyor.
yaptığın yoğurtlardan mayalamaya devam ettikçe yoğurt daha da saflaşıp biraz daha sulu olmaya başlıyor işte o zaman süreyi uzatmak daha katı sonuç veriyor. ben katı yoğurt severim o nedenle 5. ve 6. kere mayaladığımda mutlaka en az 9-10 saat tutuyorum. 12 saatle 9 saat arasında cok az fark oluyor. bazen de arada kapağını açıp bakıyorum katılığı nasıl diye.
çok güzel bir makina. ben her gün bir parti yoğurt yapıyorum.
6 tane kavanozla biraz zor oluyor.ikinci partiyi yaparken kavanozların boşalmış olmasını sağlamak bakımından. bazen küçük kahvaltılık cam kaplarım var onları koyuyorum ikinci partiye. öyle de güzel oluyor. ancak içindeki büyük haznede yaptım bir kere, bol yoğurt olsun diye. gel gör ki hiç güzel olmadı, sulu kaldı yoğurt.  


iremyavuzisik

bir de katı olması için sütü kısa bir süre kaynatıp (üzerindeki kaymağı da attıktan sonra) soğumasını bekledikten sonra - hafif ılıkken 38 derece civarı- mayalarsan hem katı oluyor hem de daha az ekşi. gerçi arzumda çıkan sonuçtan ekşilik bakımından memnunum öyle ekşi olmuyor ama benim oğlum(3,5 yaş) ekşi bulduğundan ayran dışında bu yoğurttan yemiyor o nedenle içine mayalamadan azıcık şeker koyarak tekrar denemelerde bulunacağım. tabii küçük bebek için koymak istemeyebilirsin ama eser miktarda şekerden de birşey olmaz bence... dediğim gibi şeker işini deneyince yazarım.


Bona

ben max.9 saat yapıyordum , gayet güzel oluyordu..


nilaylilayla

ben her zaman 6 saati kullanıyorum...ve şeker de koyuyorum..1 lt süt için 1 tatlı kaşığı şeker yeterli oluyor...12 saati de kullandım ama sonuçta pek değişiklik görmedim ..ne kadar uzun sürede mayalanırsa o kadar ekşi olur diye de bir söylenti var...deneyerek karar ver derim...kolay gelsin..


kubra_maya

Sagolun bilgileriniz için...6saat yeterli demekki birde öyle deniyim...kubra_maya

Burada bana yazan arkadaslara soruyorum,sizler nasıl temizliğini yapiyosunuz kavanozların?detarjanlami sabunlami yıkıyorsunuz,ayrıca bebeğin mama kâsesini kasığını diğer herseyini sabunlami yıkamak dogrusu?dalın sıvı sabunu uygunmu?bebeğin özellikle muhallebiden sonra ağzını ıslak mendillerle silmek dogrumu?


iremyavuzisik

bu soruya cevabı ben de merak ediyorum:

benim ikinci bebeğim olduğundan mıdır nedir, bu konuya eskisi kadar hassasiyet gösterecek vaktim olmuyor, atıyorum kavanozları makinaya yıkanıyor. bazen makinaya yarım tablet ya da daha az deterjan koyuyorum herşey gayet temiz çıkıyor(bulaşık makinemiz mekanik arçeliklerden, dijital makinelerden değil)
ilk bebeğim olduğunda herşey daha bir törenle temizlenirdi, yine makinede yıkansa bile en azından bir kez kaynamış suyla çalkalardım mama kasesini, kavanozunu, vs.

gerçi biz daha sadece anne sütü alıyoruz ama yoğurt yemeye başlayınca da ekstra temizlik yapacak vaktim olmayacak.

sana da çok kolaylıklar ve afiyetle yenecek yoğurtlar diliyorum.

bu arada meyveli, incirli yoğurt yapan arkadaşların tarifleri var mı?


iremyavuzisik

bu arada ıslak mendile biraz karşı duruşum var. bir kere suyla nemlenmiş temiz bez gayet yeterli. o ıslak mendillerin içinde neler var ki insanın ağzı burnu kuruyup yanıyor(kendime deneyince gördüm). ne poposuna ne ağzına ıslak mendil kullanma taraftarı değilim, su ve temiz bez en iyisi bence..kubra_maya

Sagol:)))


Bona

ıslak mendille bebeğinizin yüzünü silmeyin derim ben , ilk doğum yaptığımda çok araştırmıştım , şu anda araştırma sonuçlarını tam hatırlamasam da kesinlikle silinmemesi gerektiğini hatırlıyorum :)
kavanozları ise makinada yıkıyordum ama o zamanlar organik bulaşık deterjanı kullanıyordum..Cevaplamak için Üye ol