nOrmal doğumda epidural????

eciko soruyor: 10

Merhabalar,

Hamileliğimin 36. haftası içindeyim ve tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece normal doğum planlıyorum (ve bu görüşümü destekleyen bir doktorun takibindeyim). 
Bu süreçte epidural konusunda çok kararsızım. Doğum sürecini daha rahat daha acısız daha konforlu geçirmeyi isterim elbette ancak olası yan etkileri düşününce de gerçekten gerekli mi diyorum. binlerce yıl kadınlar bu acıya aktlanmış ise o kadar da şart değil demek ki diyorum bir taraftan. Bir de yapılan araştırmalara göre verilen anestezikler kordon kanından bebeğe geçiyormuş, ben 9 aydır ilaç kullanmıyorum bebeğimin metabolizmasına o yükü yüklememek için, şimdi sırf o acıyı çekmemek için bunu yapmak bebeğime haksızlık mı olacak diyorum. Ama diğer tarafta da ilk doğumum, hem neyle karşılaşacağımı bilmiyorum, kaç saat sürecek, yırtığım olacak mı, kesi gerekecek mi vs vs hepsi bir bilinmez.. Çok aradayım analyacağınız :( bu konuda bilgi&fikir verebilecek kimse var mıdır?

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


1sehzade1sultan

Nacizane fikrim bence gerek yok ,bende ilk doğumumda sizinle aynı kaygıları yaşıyordum şimdi yine hamileyim doğumum çok kolay olmadı ama sıkıntı bendeydi nefes teknikleri vs hiç araştırmadım hiç hazırlamadım kendimi doğuma buna rağmen isteyerek 2.kez hamile kaldım ve doğumu göze aldım Allah nasip ederse 3 ve 4 de düşünüyorum.


Doğumdan çok epizyodan korktum ben:)şimdi gülüyorum çünkü kesiyi hissetmedim bile:)velhasıl bebeğinizi kucağınıza aldığınız anda tüm acı ve sancı bıçakla keser gibi kesiliyor inanın rahat olun ve sadece o anı düşünün.

Sağlıkla ve kolay bir doğum dilerim


shantaram

bence sizde yeterli güç var.zaten dayanamıycağınızı hissettiğiniz nokta da doktorunuzun sizi rahatlatacağıni size yardım edeciğini düşünün.imkansızlıklar içinde doğum yapmıycaksınızki hastahanede olucak sonuçta.sancılar belli bi sıklığa gelene kadar vazgeçip isteme şansınız olabilir belki .doktorunuza bi  sorun.kendi tecrübeme dayanarak söleyeyim.doğum sancıları(sancı yerine dalga demek daha doğru)kesintisiz bi ağrı değil.dalgalar halinde yavaş yavaş gelip,en en zor anıda 10 sn sürüp şıp diye geçiyo.evet geldiğinde kuvvetli oluyo ama dalgalar halinde geldiği için sana mücadele edecek gücü veriyo.his olarakta kuvvetli regli sancısıyla,kuvvetli ishal yada kabızlık hissi veriyo.ama çok güzel transa geçiyosun.bu deneyimi tatmalısın.yüreklendir kendini.nefes inanılmaz hafifletiyo dalgaları.bol bol nefes teknikleri çalış.ve her dalganın sana bebeğini getirdiğini hayal et.o zaman çoşkuyla karşılarsın doğum dalgalarını.korkunun içine sızmasına izin verme.doğum çok güzel bi tecrübe.


tulay_defne

Ben epidural aldım şöyle ki 4 cm açılma olması bekleniyormuş epidural verilmek için ancak bende belime o kit (adı ne bilmiyorum) takıldıktan sonra 7 cm olana kadar ihtiyaç duymadım. ağrılar katlanabileceğim düzeydeydi. 7 cm den sonra tamam artık verebilirsiniz dedim zaten çok geçmeden de doğuma aldılar. Almasaydım olur muydu bilemiyorum. Doğum anında acıya dayanamayıp pişman olmaktansa böyle olmasını tercih ettim. 


mohter_of_sons

bizde öyle olmasına karar vermiştik.

suni sancı ile normal doğum yapacaktım ve epidurale karar vermiştik ama dr umda ebede aynı şeyi söylediler;

4-5 cm açıklık olana kadar uygulanamazmış epidural... zaten olay o kısma kadar dayanmakmış. sonrası kolay oluyormuş. o an tekrar konuşmaya karar vermiştik ki.. sezeryana karar verdim.

 

kolaylıklar diliyorum. hayırlı doğumlar olsun.


jildando

ben de ikisinde de epidural için gerekli aletler takılmıştı, ilkinde biraz verdiler, ama kalp atışları yavaşladığı için yan yattım ve tam yayılamadı. Biraz etkisini aldım diyebilirim.
İkinci de takılıydı ama ben neredeyse hiç sancı olmadan doğuma girdiğim için bebek doğduktan sonra rahatlatmak için biraz verdiler.
Belki takılmasına müsade edebiirsiniz, gerekmiyorsa vermiyorlar zaten, ama gerekirse de hazır da duruyor.  Hiç istemiyorsanız da çok da şart değil tabi.
Bebek doğduktan sonra, eğer gerekiyorsa dikişler için zaten lokal anestezi veriyorlar.gecce

her sancının sizi bebeğinize daha da yaklaştırdığını düşünün ben ebidüral istememiştim tüm sancıları hissetmek istemiştim iyiki de öyle yapmışım diyorum tekrar hamileyim :)bu sefer gerekmedikçe keside istemediğimi belirtçem doktoruma sabah 9 da sancılarım başlamıştı annemle çarşı pazar gezdik boll boooll yürüdüm gece 1 gibi duşumu alıp hastaneye gittiğimizde açılmam 8 cmdi inanamadım evde sancılarınızı çekin hastanede yatarak zaman çooookk uzun geliyor gerçi beni hemen doğumhaneye almışlardı ebe 2.3.doğumlar bile bukadar kolay olmuyor yürümen açılmanı kolaylaştırmış demişti boll yürüyüş yapın epidural istemeyin sancıları hissetmek keyiflii inşallah doğumunuz kolay olur


hbayildirim

epiduralli normal doğum yaptım çok rahat ettim hiçbir yan etkisinide görmedim bence büyük kolaylık


ayseuze

ben hastaneye gittiğimde 4 cmdi açılmam,epidural istemdim son aşamada 7cmdeyken zorlanmaya başladım epidural vermelerini istedim, dayanamayacağım ben dedim ama ebeler kızım zor kısmı bitti bu saatten sonra epidural alma dediler ve zaten kararları onlar veriyorlardı:)doktorun hasta talep ediyorsa verin demesine karşın vermediler:)az daha dişimi sıktım ve doktorum doğuma aldı.çok zor (teknik olarak) bir doğum geçirmeme rağmen iyi ki almamışım diyorum. yavaşlatabiliyormuş çünkü doğumu, ben kalan son enerjimle doğuma girdim, gücümü yitirmeden ıkınmaları tamamen kendi içgüdülerimle yaptım , doktoruma ne zaman ıkınacağımı ben söyledim ama bebek çok büyüktü ve vakum kullanıldı.son aşamaydı tek çekiş tek ıkınmayla bebeğim dünyaya geldi harika bir duyguydu.epiduralde hissediliyormu bilmiyorum oma o kadar kasılmadan sonra o rahatlamanın tarifi yok. keside korkulacak birşey değil, doğumdan önce bana korkunç geliyordu ama doğum sırasında hissetmedim bile.olmasa daha iyi tabi, daha rahat olur ama bende kesi olmasa yırtıklar olacaktı.çok fazla dikişim olmasına rağmen doğumhaneden sedyede çıktım onun dışında hemen ayaklandım,otururken sıkıntı çekmedim,bebeğim on günlükken 8 saatlik bir yolculuk bile yaptık:)seres_esra

ilk doğumumda suni sancıyla normal doğum yaptım ama ikinci olursa epidural düşünüyormusun dersen evet düşünüyorum 


eciko

herkese çok teşekkür ederim ne kadar cesaret verici şeyler yazmışsınız. ve ne kadar pozitif ve doğal bakıyorsunuz doğuma, mutlu oldum bu bakış açısında insanlar da var olduğunu görünce. normal doğum yapacağımı söylediğimde bile çevremdekiler uzaylı gibi bakıyor bana, "deli misin niye çekiyorsun o acıyı, tehlikeli, neden risk alıyorsun" vs vs sanki normalin anormal, sezeryanın normal doğum sayıldığı bir ülkede ve devirdeyiz artık. böyle bir dönemde epidural için bile bunları söyleyen insanlar olduğunu görmek şaşırttı beni. tekrar teşekkür ederim, söyledikleriniz gerçekten çok moral oldu bana.Cevaplamak için Üye ol