nOrmal doğumda epidural????

eciko soruyor: 10

Merhabalar,

Hamileliğimin 36. haftası içindeyim ve tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece normal doğum planlıyorum (ve bu görüşümü destekleyen bir doktorun takibindeyim). 
Bu süreçte epidural konusunda çok kararsızım. Doğum sürecini daha rahat daha acısız daha konforlu geçirmeyi isterim elbette ancak olası yan etkileri düşününce de gerçekten gerekli mi diyorum. binlerce yıl kadınlar bu acıya aktlanmış ise o kadar da şart değil demek ki diyorum bir taraftan. Bir de yapılan araştırmalara göre verilen anestezikler kordon kanından bebeğe geçiyormuş, ben 9 aydır ilaç kullanmıyorum bebeğimin metabolizmasına o yükü yüklememek için, şimdi sırf o acıyı çekmemek için bunu yapmak bebeğime haksızlık mı olacak diyorum. Ama diğer tarafta da ilk doğumum, hem neyle karşılaşacağımı bilmiyorum, kaç saat sürecek, yırtığım olacak mı, kesi gerekecek mi vs vs hepsi bir bilinmez.. Çok aradayım analyacağınız :( bu konuda bilgi&fikir verebilecek kimse var mıdır?

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


hip

Ben de sözde epidural anesteziyle normal doğum yaptım. Doğumu geciktirmekten başka hiç bir işe yaramadı.Doktor da doğumu geciktiriyor diye belli bir saatten sonra epidurali kestirdi. Sancıların tamamını hissederek doğumumu yaptım.Bu yüzden boşu boşuna  epidural anestezi almış oldum. Epidural anesteziyle çok rahat doğum yaptığını söyleyen arkadaşlarım da var. Bir daha doğum yapacak olursam kesinlikle hamile yogası,nefes egzersizi vb. şeyleri kesinlikle ihmal etmem ve epiduralsiz normal doğum yaparım. Bu arada çevremde normal doğum yapabildiğim için şanslı olduğumu düşünen bir sürü insan var.Bu devirde normal doğum yapabilmek için doktor seçimi de çok önemli. Doktorların çoğu maalesef sezaryen yapmayı tercih ediyor ve anne adayına bunu dayatıyor. Doktorun konusunda da şanslıymışsın ne güzel:)


nurus

suni sancı ile epidural takılarak zor bir doğum yaptım.zor açılma yaşadım.


1-suni sancıyı vurdurmaz kendi sancımı beklerdim.acele ettik.yatışım olmuş sancım da yoktu.gir çık yapmayalım diye vurun gitsin dedim ama açılmam zor oldu.epidurali de taktırınca iyice zorlaştı doğum..

2-epidural sadece sancıyı kesiyor.ıkınma gelince makattaki basıncı engellemiyor.acı yine en başa dönüyor.yani epidural 1 saat anca rahatlattı beni.sonrasında da ıkınmalar başladı.

3-epidural takılı olduğu için ayağa kalkmana izin verilmiyor.en büyük problemde bu aslında.o safhaya gelen doğumun bir kısmının en azından ayakta çekilmesi lazım.ben yatağımdan doğum masasına yatarken kızım ''gümmm'' diye indi aşağıya.resmen hissettim.

yeniden doğum yaparsam yine normal yaparım.ama suni sancı vurdurmam,epidural diye de kendimi şartlandırmam.


ezifah81

Merhaba öncelıkle Allah yardımcın olsun bende normal dogum yaptım ama epıduralla ınankı ıyıkı dıyorum çünkü ben hastaneye gıttıgımde 1 cm dı açıklığım ve aksam 11 dı gıttıgımde epıduralıde 5 cm de aldım ve sabah 5 tı ıste duşun ben o sancılara bıle dayanamadım dedıgın gıbı yan etkılerını söylüyorlar ama olabılır ve bende hıcbırsey olmadı ve kalmadıda ondan sonra hıcmı hıc sancı hıssetmedım ve sabah 10 da normal ve okadar kolay dogum yaptım kı 5 kere ıkınmadım bıle epıduralsız 6 saatte 4-5 cm zor açıldı ama aldıktan sonra 4 saatte 5 cm açıldı bence hıc alakası yok ve en onemlısı sen sen ol sakın başkalarıyla kıyaslama doğumunu ınankı ben okadar araştıran bı anneydım kı ama bı kere bıle dogum vıdeo su ızlemedım pozıtıf duşun en basta en önemlısı bu ( bırde 36 haftadan sonra bol bol hurma , maydanoz ve cılek yaprağı cayı denıyo sanırım bunlar rahîm kaslarını gevsetıp dogumu kolaylaştırıyor bırde bol bol dua okudum ınankı dogum masasında bıle okudum hepisinin çok faydasını gördüm . Dogum hazırlık kursuna gıtmıstım orda öğretiler cogunu ılk dogummum du ama ebe bıle ıkıncı cocuk gıbı çok kolay oldu dedı nefes teknıklerı gercekten çok ıse yarıyo benım göç yırtıgımda yoktu nerde nasıl davranabılcegını bılebılırsen tekrar allahım yardımcın olsun ınsallah :)) sormak ıstersen dogerlerınıde anlatabılırım Yada yardımcı olabılcegım ne varsa seve seve :))


ezifah81

Cogu ürkütücü bide üstüne konu komşu eklenınce ıcınden çıkılmaz bır hal alıyor :)) bende açılmam kolaylaşsın dıye 2 saat suda denendim ama yok yine dayanamadım ağrılara suda daha az hıssedılıyor ama :))


zeyneb2012

merhaba, sancılar başladıktan sonra (önce uzun aralıklarla hafif, sonra kısa aralıklarla şiddetli sancılar)  3-4 cm açıklığa ulaşınca epidural öneriyorlar. epidural sancıyı bıçak gibi kestiği gibi (kasılmalar hissediliyor sadece)doğumu hızlandırıyor. yani epiduralden kısa süre sonra açıklık büyüyor ve doğum başlıyor. bu kısa sürede eğer epidural zararlı bile olsa bebeğe ulaşmaz diye düşünüyorum. kesinin olup olmayacağı önceden bilinmez ama genellikle oluyor. onu hiiiç hissetmiyorsun bile. epiduralın yan etkisi olarak sadece 3 ay kadar iğne olan yerde ağrım oldu.(benim ilk seferde olmadı 3. defada oldu malesef)  hep öyle kalacak sandım ama şükür geçti. kesi olayı biraz zor. bi süre üzerine oturamıyorsun. ama bu kesinlikle böyle olacak diye de bi şey yok. bu etkileri yaşamayanlar da var. hayırlı doğumlar.eciko

Suda doğum çok yaygın değil evet ama en azından evde ilk sancılanmalarımı suda atlatmayı düşünüyorum, umarım uygulayabilirim:)


ezifah81

Insallah ınsallah hayırlısıyla yavruna kavuşursun :) sanırım senın yalancı dogum sancılarında başlamıştır onların en güzel ayırt etme Yoluda su :)) mesela sancıların başladı kuvetı dayanabılıcegın gıbı doldur eğer sancılar hafıfleyıp gecıyorsa yalancı dogum sancısı ama suda hala hıssedebılıyorsan :)) dogum başlıyor hadı hayırlısı umarım doğumunda kolay olur ınsallah ben hepsını denendim herhalde :)) plates topuda bıraz rahatlatıyo ızerıne oturup calkalıyorsun :)) doguma gıderken onuda yapmıştım. Bırde bunuda söylemeden gecemıcem dogum yaptıgım gün doktoruma gıttık yok derdi bu cocuk daha 4 gün gelmez :)) daha tam kanla gırmemıs dedı ve 1 hafta gunüm gecmıstı zaten ama 10 güne kadar beklemek ıstedı neyse dogum kursuna gıttıgım ebemı aradım hıc panık yapma dedı bol bol yürüyüş yap aksamda sıcak suda otur bıraz dedı dendiğini yaptım o gece dogum yaptım :))


metenin_annesi

bence doğum başlasın bi 4 cm açılmaya gelin de o zaman karar verin:) zira normal doğum yapan tüm arkadaşlarım "epidural olmasaydı nasıl doğururdum bilmiyorum" dediler ben onların yalancısıyım:) kendim malesef normal doğum yapamadım bebeğimin kordonu boynuna dolamış olması -ki bunu doktorum önemsemedi normal doğum yapacaktım yine de- ve kordonunda besleyen damarlardan 1inin eksik olması ve 41.haftaya kadar ne açılma ne ufak bir sancı kasılma olmaması nedeniyle beslenme problemi her an yaşanabileceği için sezeryan oldum, normal doğum içimde kaldı ama ben de sezeryanda epidural aldım, hastaneden çıktıktan sonraki tüm kendi bakımımı ve bebeğimin bakımını ben yaptım, annem gidince stres sıkıntı yaşamamak için bırakın ben yapcam dedim, bel ağrısı vs hiçbişey de olmadı, epiduralden korkmayın ama bu konuda çok çok iyi bir ekibin olması gerektiğini söylemişti doktorum, ben hastane tercihimi buna göre yaptım..metenin_annesi

sevgili mar, yazdıklarımdan normal doğum çok zor manası çıkmıyor, zira ben dediğim gibi normal doğum yaşamadım, o anda o heyecanla kendi duyduğu acıya göre karar verebilir, siz de ben de o insanın acı eşiğini bilemeyiz, hatta kendisi bile bilemez onu tatmadan, demek istediğim buydu umarım şimdi daha açık olmuştur.. eklemekte fayda var ki algılar da beyinde başlayıp beyinde bitiyor, siz istediğinizi anlamışsınız..

 


metenin_annesi

ve epiduralin çok da kötü bişey olmadığını düşündüğümü söyledim, kendi tecrübemden bahsettim, herkes kendi tecrübesini ve düşüncesini paylaşıyor neticede..Cevaplamak için Üye ol