nOrmal doğumda epidural????

eciko soruyor: 10

Merhabalar,

Hamileliğimin 36. haftası içindeyim ve tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece normal doğum planlıyorum (ve bu görüşümü destekleyen bir doktorun takibindeyim). 
Bu süreçte epidural konusunda çok kararsızım. Doğum sürecini daha rahat daha acısız daha konforlu geçirmeyi isterim elbette ancak olası yan etkileri düşününce de gerçekten gerekli mi diyorum. binlerce yıl kadınlar bu acıya aktlanmış ise o kadar da şart değil demek ki diyorum bir taraftan. Bir de yapılan araştırmalara göre verilen anestezikler kordon kanından bebeğe geçiyormuş, ben 9 aydır ilaç kullanmıyorum bebeğimin metabolizmasına o yükü yüklememek için, şimdi sırf o acıyı çekmemek için bunu yapmak bebeğime haksızlık mı olacak diyorum. Ama diğer tarafta da ilk doğumum, hem neyle karşılaşacağımı bilmiyorum, kaç saat sürecek, yırtığım olacak mı, kesi gerekecek mi vs vs hepsi bir bilinmez.. Çok aradayım analyacağınız :( bu konuda bilgi&fikir verebilecek kimse var mıdır?

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


nurus

yani hakkaten,normal doğum yapmamış birinin böyle düşünmesi çok ilginçtir yaaa...


10 kez de doğursam yine normal,yine normal..

siz kendinizi doktorunuza bırakın...


metenin_annesi

nurus ilginç düşünce dediğiniz benim düşüncem mi?


nurus

evet metenin annesi.bence çok ilginç.normal doğum yapmamışsınız.4 cm.lik açılmayı öyle bir anlatmışsınız ki şaşırdım doğrusu.yani arkadaş burada olumlama bekliyor,ben bile 2 sene evveline gittim neydi nasıldı diye..


metenin_annesi

arkadaşım neyi nasıl anlatmışım anlamadım:) 4 cm epiduralin verildiği açıklık olduğundan öyle dedim, o açıklıkta karar verildiği için o anı bekleyin dedim.. normal doğumu neden yapamadığımı da anlattım emin olun normal doğum yapan her anne kadar da bunu istedim ve dediğim gibi nasip olmadı.. istediğiniz gibi algılayın, ben ne demek istediğimi anlattım ve açıkladım, kendi payınıza düşeni almak size kalıyor bu durumda..hepinize iyi akşamlar bir daha bu konuya yorum yazmıcam, yorumlarınıza da bakmıcam, ona göre yazın, gerilmek ve tartışmak istemem zira..


eciko

Anestezi uzmanı olan hekimle de görüştüm dün akşam. Verilen analjeziğin bebeğe ne kadar geçtiği vs gibi sorularımı sordum ama yanıtları beni çok tatmin etmedi. Tarafsız olmasını da beklemiyordum zaten zira kendisi o işi yapıyor, savunması çok normal. Sanırım en doğrusu içimden geldiği şekilde kararımı vermek ve diğer opsiyonu çok fazla düşünmeden önüme bakmak olucak. Olumlu görüşlerle beni cesaretlendiren hepinize çok içten teşekkür ederimnurus

ne olursa olsun hayırlısı olsun önce.


demek isteneni yada kendimi yinede kısaca şöyle bir toparlayayım.ayrıca da bu kararında ki sabit kalışını da tebrik ederim.kardeşim martta doğum yapacak kısmetse,1 gün içinde yok ben yapamam dedi kestirip attı.neyse..... :)))

ben öyle santimle metreyle dkkayla konuşmayacağım.ben cidden zor bir doğum geçirdim.ultrasonun 3,600-3,800 kg. gösterdiği bebeğim 4,300 kg. doğdu !!! şaka gibi :)) çokta sağlıklıydı. doğumhanedekiler  alkışlaşı şaşkınlıktan..

ben epidural almayı kafama koymuştum.suni sancı aldım ama yavaş yavaş.yani saat 9 da vurulan sancı beni ancak saat 16.00 hoplattı diyeyim.orada tamam dedim.epi vuruldu.1 saat ohh dedim.sonra yine ıkınma hissi ile hissettim herşeyi.

ama şimdi kıyas yapabiliyorum ve çok net konuşuyorum.

*şimdi doğursam herşeyden önce suni sancı almam.sancımı beklerim...
*epidurali vurdurmam zaten ıkınmaya kadar çekilen sancı asıl sancı.aslında ona da dayanırmışım.
*epiduralden sonra ayağa kalkamadım.o bende çok büyük bir keşkedir.ayakta kalabilseydim eminim ki 1-2 saat önceden çoktan doğmuştu kızım.yatarak hem kendim sancı çekmiş oldum,hem bebeği strese soktum.ama epidural takılınca ayağa kalkmak yasak..
*ne ve ne kadar çekilirse çekilsin asla hatırlanmıyor.gülümseyerek hatırlıyor insan.32 yaşındayım.bana 1 gün daha verseler yeniden al yaşa diye yemin ederim sadece o günü herşeyiyle tekrar yaşamak isterim.muhteşem bir gün ve andı benim için..

asıl seni uyarmak istediğim ve özellikle es geçemeyeceğim birşey var ki;

doğumda yanında kimseler olmasın.kimseye haber vermeden git  derim.eşin olsun yada olmasın başka kimseleri alma yanına.öyle kapıda falanda beklemesin kimse.insan onların varlığını dışarıda bildikçe mahvoluyor.şahsen bunu yaşayıp hatırladıkça sinir olan biriyim.sadece bir tavsiye...


nurus

benim kalabalığı görseniz noluyo seminer var sanırdınız..


sancılarımı odamda çektim,doğumhane 2 yan odadaydı sancı odasına götürmedi doktor o nedenle.duyan gelmiş duyan gelmiş.allahımmm rezalet.aklıma geldikçe sinir oluyorum.kayınvalidemle eşim yaymış resmen.ne büyük aptallık yarabbim !!

yemin ederim belki 15 kişi vardı.kapı açılıyor doktor girip çıkıyor kafasını uzatanmı ararsın,el sallayan mı...deli bu millet yaa...doktor misafir oda kapısı kilitledi,koridoru boşalttırdı ama nafile !!yok anacım millet meraklı.annem baya yanımda takıldı,onada bişey diyemiyorum.bi ara çıkınca doktoruma dedim''annemi almayın odaya''tamam dedi.sonra alınmadı annem içeri.benim doğum dahada hızlandı.yanımdaki doğum hemşiresinden güç aldım,annemden değil ne ilginç dimi!!!

ama dışarıda meraklı bir uğultu.doktorum şaşıp kalmıştı.ama ne dersin ne edersin.sen  o an birşey yapamıyorsun,yanındakilerin bilinçli oması lazım.birdaha doğurursam kocamı bile uyandırmam herhalde,atlar giderim taksiue.sözümona çok heyecanlanmış haber vermiş ele güne :))))))


nurus

evet çok haklısın.


ilk yazımda da belirttim.hastaneye yattım.doktorum ister eve git ister vereli sancı dedi.bende yat-çık olmasın vuralım dedim.hiç öyle kendi sancımı hissetmedim.açılmam da milim yoktu zorla ite kaka açtık yani :)))

sebep ise kızım o gün çook hareketsizdi,korktuk.şimdi olsa beklerim ama dktora güvenmek en doğrusu.allah hakkında hayırlısını versin arkadaşımızın..hilal_mehmet

normal doğum yaptım ben defalarcada yaparım tuvalete çıkamadığım için doktora gittim ve doğum yaptım çıktım...neredeyse evde doğum yapacaktım eşim kolumdan tutup götürmeseydi inat etmiştim gitmemek için neyse gittim doktora kontrol amaçlı nts ye bağlandım yine sancı yok ben ısrar ediyorum sancım yok tuvalete çıkamıyorum diye sonra hafif bir sancı belirdi doktor alttan muyane edince 5 cm açılma doğum  başlamış dedi ... ben hala yok hayır diyorum hem hiç bir şeyim yokki yanımda neyse eşim eve gitti eşyalarımızı aldı geldi bende kimseye haber vermek niyetinde değildim ama ağbim sağolsun annemleri teyzemleri aramış gelmişler hemen yanıma istemedim  ha birde tansiyonum çok yükseldi tansiyon hapı içtim ve 24.00 da doğum yaptım... doktoruna güveneceksin...ne derse yapmalısın...ıkınma olsun nefes alıp verme olsun...doktorum çok iyidi...21.30 hastanede başlayan doğum serüvenim 24.. de oğlumu kucağıma almamla bitti... nasıl olduğunu anlamadım bile bir kaç kez ıkındım okadar...ama tansiyonum yüzünden 3 gün hastanede kaldım...


nilmutlunil

normal suni sancılı ve epidural yaptırmış biri olarak tavsiyem epidurali kullanmamandır. çünkü doğumhaneye girdiğin anda çektiğin sancı aynı sancı:) ve ıkınıp çocuğu dışarı çıkarman için gerekli sancıları epiduralle kesmemelisin. çünkü sancı ıkınmanı kolaylaştıracaktır. ayrıca doğum stresine birde epidural iğnesinin stresini katma derim. gerçekten doğurmak değil, o iğnenin olduğu an daha çok kasılmıştım:( Allah yardımcın olsunCevaplamak için Üye ol