nOrmal doğumda epidural????

eciko soruyor: 4

Merhabalar,

Hamileliğimin 36. haftası içindeyim ve tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece normal doğum planlıyorum (ve bu görüşümü destekleyen bir doktorun takibindeyim). 
Bu süreçte epidural konusunda çok kararsızım. Doğum sürecini daha rahat daha acısız daha konforlu geçirmeyi isterim elbette ancak olası yan etkileri düşününce de gerçekten gerekli mi diyorum. binlerce yıl kadınlar bu acıya aktlanmış ise o kadar da şart değil demek ki diyorum bir taraftan. Bir de yapılan araştırmalara göre verilen anestezikler kordon kanından bebeğe geçiyormuş, ben 9 aydır ilaç kullanmıyorum bebeğimin metabolizmasına o yükü yüklememek için, şimdi sırf o acıyı çekmemek için bunu yapmak bebeğime haksızlık mı olacak diyorum. Ama diğer tarafta da ilk doğumum, hem neyle karşılaşacağımı bilmiyorum, kaç saat sürecek, yırtığım olacak mı, kesi gerekecek mi vs vs hepsi bir bilinmez.. Çok aradayım analyacağınız :( bu konuda bilgi&fikir verebilecek kimse var mıdır?

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


nakbulut

nilmutlunil, ben de epiduralle normal doğum yaptım. İğneyi çok az hissettim, zaten kendinizi hazırlıyorsunuz o an.

Bir de epidural ıkınmayı zorlaştırmaz, ıkınma hissi kendiliğinden geliyor zaten ve ona engel olabilen hiç birşey yok. Ben şahsen doktor odasında gelene kadar ıkınmamak için kendimi zor tutmuştum:= 3. 4. ıkınmada da bebek geldi. Bana göre epidural büyük bir kolaylık, siz kötü bir tecrübe yaşadınız sanırım.
İşinin ehli bir anestezi uzmanı çok önemli. 
Ama en güzeli tabi ki doğal doğum.


nakbulut

nurus epidural yapıldıktan sonra ayağa kalkmak neden yasak? Ben öyle bir şey yaşamadım, yürüyebilmek çok önemli doğum öncesi bence, hem doğuma yardımcı hem de insanın aklı dağılıyor :). Keşke yasaklamasalarmış size de.


nakbulut

Bu arada benim doğumumda da doktor, 2 ebe, 2 hastabakıcı (biri akraba kontenjanından, diğeri de hamile kontenjanından :), 2 bebek hemşiresi vardı. Bebek doğunca çocuk doktoru ve fotoğrafçı eklendi. Ama umurumda bile değildi o kalabalık. Sadece bebeğim ve ben vardık o odada :)


melisa_1985

ben epidural ile doğum yaptım.sancım yokken 2 cm açıklıkla doktora gittim suni sancı verdiler. 5 cm açıklık olunca da epidural aldım.şimdi doğum yapsam yine o şekilde doğururdum herhalde. doğumhaneye gidene kadar hiçbişey hissetmedim.ama bende mi öyle oldu bilmiyorum doğum süresi biraz uzadı, gerçi benim sancım olmadan gitmiştim hastaneye onunda etkisi vardır mutlaka ama gündüz saat 1 de yatırdılar gece 12:30 da doğum yaptım.
Cevaplamak için Üye ol