Yemek yediremiyorum. çok seçici

DoRuK_DiLeK soruyor: 10

Merhaba
neredeyse 2,5 yaşına girecek olmasına rağmen henüz sebze yemeği yemeyen bir oğlum var. onun için yemek çorba, makarna ve pilav. ve hatta çorba diye çatalla ezip getirdiğim bezelye yemeğini bile hayır bana çorba getir diyerek reddediyor. şimdiye kadar sebzeleri çorbasına kattık. mesela ıspanaklı yayla çorbası, enginar/kerevizli köfte çorbası vs. fakat bu şekilde nereye kadar devam eder bilemiyorum. tüm mevsim besinlerini kaçırmış oluyoruz. mesela nohutu misket yemeği hop hop misketleri yiyoruz diyerek sevimli hale getirmeye çalışsamda kabuğuna sinir oluyor ve hemen çıkartıyor. çorbayı bile yemeden önce tabağa bakıyor " bi bakıyım anne" eğer görüntüsü değişikse dilinin ucuyla tadına bakıyo sevmezse bu acı diyip yemiyor. ve o acıysa artık kesinlikle acıdır. yeme konusunda benim kurallarım yok. tek amacım var faydalı olan öğününü ne şartta yerse yesin. tv önünde, musluk başında. ama makarna veya pilav yiyecekse ayrca çaba sarfetmeme gerek kalmıyor tabağı görür görmez hemen yemek için oturuyor.

benim durumum bu. merak ettiğim benim gibi bu sorunu yaşayan ve hatta çözen varmı? nasıl yaptınız nasıl sevdirdiniz düzgün yemek yemeği. önerilerinizi merakla bekliyorum.

cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. umarım cevap verirsiniz :)

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


ilkayoz

cevapları bekliyorum,kopya çekeceğim:)


gulalp

bende cevap verebilecek değil, cevaplardan faydalanacak konumdayım :((


nilmutlunil

aynı dertten muzdarip bir anneyim:)) 2.5 yaşında benim oğlumda. sebze asla yemiyor. makarna pilav köfte balık ve tavuktan ibaret menülerimiz. sebzeyi çorba olarak bile yediremiyorum. zamanla alışır dedim ama damak tadı belirginleştikçe hiç yemeyecek diye korkmaya başladım. kereviz ıspanak lahana dolma peynir yumurta börek vb yiyen çocuklara imreniyorumm:((


ilkayoz

bizimkiler çorba biel içmiyor işin kötü tarafı,belki tadına baksalar sevecekler ama sorun önyargılı olmaları.


EmirPinar

ahh ahhh bu yemek yüzünden her gün problem yaşıyoruz.patates kızartması-pilav-makarna-köfte:( sevindiğim nokta ise meyve yiyebilmemiz:) opposition

Önceden söyleyeyim şükür benim böyle bir derdim yok (dövmeyin beni :)) ama kreşte veli toplantılarında sıkça konuşuluyor. Öğretmen diyor ki; yiyeceği alternatif yemeği yapmayın, özellikle arkasında tabakla dolaşmayın, yemek saatinde hepbirlikte masaya oturun, yemegimiz kıymalı karnıbahar ve yoğurt biz yiyoruz,  başka yemek yok, istersen ye istemezsen sen bilirsin deyip en fazla yarım saat yemeği önünde tutup sonra kaldırın. Yediği şeylerden asla hazırlamayın, bir sonraki öğüne kadar birşey vermek yok, en fazla 3 günde yemeye başlayacaktır der müdiremiz. Onlar öğlen yemeğinde uyguluyorlarmış, yemeyen çocuk ikindiye herkesten önce gelip başlarmış :)
ama tabi bir de damak tadı denen şey var, bazı yiyecekleri yiyemiyor olabilirler, o konuda ısrarcı olmam ben. Sevmediği bir iki yemek hakkı olabilir :)
Ayrıca şunu da belirteyim maalesef 3 yaş gibi yemek seçme artıyor, eskiden hertürlü şeyi tıkıyordum ben biliyordum başıma geleceği, ileride sevmezler belki diye. Geçen akşam ıspanaga, dün de enginara tepki vardı.


emeldeha

iyi yine çorba makarna pilav yiyo
bizimki sadece sütle yaşıyo
kaşığa inanılmaz tepkili :S
yani demem oki kelin ilacı olsa :(


fleez

bir bebek muzu sevmez mi mesela:))) benimki sevmez böhh der atar, portakal daha bir dilim yediremedik böh der fırlatır, ama elmaya bayılır, armudu sever:))


makarna çok başbelası bir yemektir, ona alışan çocuklar ne yazkki ondan başka bişey yemek istemiyorlar, allahtan benimki makarnayı da sevmez, hoş benimki çiğnemek zor geldiğinden yemiyor da olablir ama:)

yani ben size akıl verecek son kişiyim belki ama etrafımdan gördüğüm kadarıyla makarnayı nasıl yapıyorsanız yapın ama azaltın derim:)) gerçekten insan yedikçe başka bişey yemek istemiyor, hem doyuruyor hem lezzetli

bir de yine dedidğim gibi hiç haddim değil bu konuda konuşmak ama:)) benimki portkalı yemese de portkallı kerevizi sever, bol kabaklı bulgur yapıp yoğurtla karıştırırım onu da sever, ömrü boyunca kabak yemeyen eşime bile bu şekilde kabak yedirebiliyorum, siz de bir deneyin derim

yanlış yapıyorum biliyorum ama benim eşimde de yemek yememe problemi olduğu için altarnatif yemekler yapmak zorunda çok kalıyorumchroma

Simi hem az yer, hem seçer. Genelde çorba ister ama çorbada büyük taneli şeyleri sevmez. Balığa eşim de ben de çok düşkün olmamıza ve hamileyken sık sık balık yememe rağmen 2,5 yıldır Simay'ın ağzına hiçbir şekilde, hiç bir tür balığı sokamadık. Bazen bir şeyi çok hevesle ısırır, 2 lokma yiyip bırakır. İştahla yediği tek şey mantı. Onu da yarım çorba kasesi kadar yer. Çikolata cips ister, 2 ısırık alır bırakır. O nedenle yasak koymadım, zaten yemiyor :P Ama suçlayamam, geninde var. Ortaokuldayken 1 dilim ekmekle günü kapattığımı bilirim. Liseye kadar tam bir çirozdum, kara kuru birşeydim. Babasının da iştahı üniv.de açılmış, o da iştahsızmış ufakken. Ve çok şükür ciddi bir sağlık problemim olamdı iştahsızlık kaynaklı. Meyve de sevmezdim mesela, hala da pek yemem (Şimdi gebe olduğum için, mecburen yiyiorum günde 2-3 meyve). O nedenle Simi'nin de üstüne gitmiyorum yemek konusunda.
Ayrıca, "acı bu" bahanesini bir süredir Simay'da uyguluyor. Ki bizde hiç acılı yemek olmaz zira ben de yiyemem acı :)
Dilhan, "en fazla yarım saat tutun tabağı önünde" diyorlar ya, bizim kızı yarım saat masada oturtmak mümkün olmadığı için o kadar bile durmuyor tabak önünde. 5 dk sonra başlıyor sallanmaya, ayağa kalkmaya, sıkıldım diyor, inmek istiyor vs. Maksimum süremiz 15 dakikadır yemek masasında. O da 80 kere pozisyon değiştirerek!


opposition

Eeee ben hala mama sandalyesinde oturtuyorum da koca danalarımı :)) Çok sinir oluyorum çünkü yemek esnasında kıpır kıpır. İçine sığamayana kadar yolu var :)Cevaplamak için Üye ol