Yemek yediremiyorum. çok seçici

DoRuK_DiLeK soruyor: 10

Merhaba
neredeyse 2,5 yaşına girecek olmasına rağmen henüz sebze yemeği yemeyen bir oğlum var. onun için yemek çorba, makarna ve pilav. ve hatta çorba diye çatalla ezip getirdiğim bezelye yemeğini bile hayır bana çorba getir diyerek reddediyor. şimdiye kadar sebzeleri çorbasına kattık. mesela ıspanaklı yayla çorbası, enginar/kerevizli köfte çorbası vs. fakat bu şekilde nereye kadar devam eder bilemiyorum. tüm mevsim besinlerini kaçırmış oluyoruz. mesela nohutu misket yemeği hop hop misketleri yiyoruz diyerek sevimli hale getirmeye çalışsamda kabuğuna sinir oluyor ve hemen çıkartıyor. çorbayı bile yemeden önce tabağa bakıyor " bi bakıyım anne" eğer görüntüsü değişikse dilinin ucuyla tadına bakıyo sevmezse bu acı diyip yemiyor. ve o acıysa artık kesinlikle acıdır. yeme konusunda benim kurallarım yok. tek amacım var faydalı olan öğününü ne şartta yerse yesin. tv önünde, musluk başında. ama makarna veya pilav yiyecekse ayrca çaba sarfetmeme gerek kalmıyor tabağı görür görmez hemen yemek için oturuyor.

benim durumum bu. merak ettiğim benim gibi bu sorunu yaşayan ve hatta çözen varmı? nasıl yaptınız nasıl sevdirdiniz düzgün yemek yemeği. önerilerinizi merakla bekliyorum.

cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. umarım cevap verirsiniz :)

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


DoRuK_DiLeK

bizimle yemek masasına oturunca hiç yemiyor ve hatta sözde yemeklerin suyuna banıyormuş!!! o arada ekmek yiyor ve tai doyup bidaha deli gibi acıkana kadar azına bişiy sürmüyor :S


yie

biz henüz küçüğüz ama sevdiklerimiz pilav (pirinç ve bulgur), balık, pirzola, tavuk, köfte, makarna, börek (özellikle kıymalı), kaşar peyniri..ekmek ver eline yavan yavan yesin, bayılıyor :( ..son zamanlarda çorbaya burun kıvırır oldu ama kıymalı karnabaharı hiç itirazsız yedi mesela..bir de patatesli havuçlu brüksel lahanası yapmıştım, onu da yedi..fasulye-bezelye de yiyor, ama miktarlar pilav hariç genelde az..ancak kendi eline çatal-kaşığı verdiğimde biraz daha fazla yedirebiliyorum döke saça :)

böyle yazınca sanki baya baya yiyormuş gibi geliyor ama gaz problemimiz de olduğu için her akşam ne pişirsem konusu gün içinde sürekli aklımı kurcalıyor..sebze ağırlıklı beslenmiyor sonuçta :(


mother_of_sons

1 yıldır anneyim ama anaokulu öğretmeni olarak sizlere bir kaç tavsiyede bulunabilirim;


biraz katı olmak durumundasınız sevgili anneler biliyorum çok zor ama olmalı.

1- bir çocuğun ebeveynlerini kullanabildiği kadar inanın hiç kimse bir başkasını kullanamaz. çocuklar bu işte ustadır.
2- istediğini vereceğini,zden adı gibi emin!! biraz ağlarım verir düşüncesi var haklıda.

şimdi;

mesela pilavı severek yiyor, yanına bi sebze yemeği yapın örn. pırasa. pırasanın miktarı pilavdan az olmalı. önce pırasayı bitirmesi gerektiğini yoksa pilavı alamayacağını söyleyin gayet net olun. 

itiraz edecek, ağlayacak (krize bile dönüşebilir), hatta pırasayı kusma eğilimi göstercek belkide kusacak.

tavrınızı koruyun. (çok zor olduğunu biliyorum) kusarsa aynı miktarı tekrar yemesi gerektiğini söyleyin (yedirmeyecek olsanız bile tabağına koyun).
tabaktaki yemek miktarı asla tartışma konusu olmasın. 

ve yedi ise eğer ödül verin mesela çok sevdiği çikolatadan bir parça..

belki uzunca bir süre evde çığlıklar duyulabilir ama tavrınızı koruyabilirseniz siz kazanırsınız. 
kolay gelsin, sevgiler.


DoRuK_DiLeK

bu arada bu soruyu güncelimde de paylaşmıştım. ve bir arkadaşımdan nohut konusunda hemen güzel bir öneri geldi. reis in beyaz nohutu varmış. reis gökçe nohut hiç kabuğu yokmuş ve çok lezzetliymiş. ben bu akşam alıp yarın mutlaka deniycem.

bu arada bizde bide şöyle bir korku var tüketme. ben kendimden biliyorum ki dorukun bana benzediğini düşünüyorum. mesela bir şarkıyı deli gibi defalarca arka arkaya abartısız 20 defa belki tüm gün dinlerim. bıkınca bir daha duymak istemem. yemekte de aynı şey diyelim bir yemeği çok beğendim 1 hafta 1 ay sürekli her öğünde yiyebilirim. ama o doyuma ulaşınca o yemeğin adına bile tahammülüm kalmıyor. şimdi doruk ta da durumun böyle olduğunu anladım. mesela şeyriye çorbasına bayılıyordu. heleki tavuk suyuna çorbaya onu yapınca 1 yemek tabağı dolusu yerdi. şimdi 1 kaşık bile sürmüyor ağzına oyunla alsa bile çıkarıyor. tesadüf yada iştahsızlık diye düşündüm. ama çizgi filmler içinde aynı şey olduğunu görünce korkum arttı. şimdi yediklerin sıkılırsa ben bu çocuğua ne yedircem diye düşününce karnım ağrıyor.


neretva

Öncelikle makarna, pilav yemesi gayet doğal. Ben karşı da değilim. Çok hareketliler ve bünyeleri karbonhidrat istiyor. Şeker yiyeceğine, cips yiyeceğine ev yapımı tereyağlı makarna ve pilav yesinler. Sebzeleri bazen onlara uydurmak gerekiyor. Benim oğlum nohut ve kuru fasulye sevmiyor. Ben de yemeğini yapıyorum. Bir kısmını ayırıp rondodan geçirip, unla karıştırıp köfte yapıyorum. Öyle yiyor. Bizim öbür türlüsünü yediğimizi de görüyor ve onu da teklif ediyorum. yemediği sebzeden iki yemek yapıyorum bazen. Bir tane beşamel soslu karnabahar bir de karnabahar yemeği. Birini istemezse öbürünü veriyorum. Onu da istemezse sen toksun herhalde deyip kaldırıyorum. Genelde mızırdanıp kucağıma gelip yiyor sonunda. Ama bazen de yemiyor. Ispanak, pazı yiyor ama yemediği de oluyor, o zaman onları böreğe koyuyorum. Brokoliyi bile böreğe koydum. Doktorumuz da inatlaşmayın, nasıl yerse öyle yesin diyor.

Bir de onun önüne koyup biz kendi yemeğimizle ilgilenince daha iyi yiyor, ama tabii bunu yapmak her zaman kolay değil. Bence sizin durumunuzda kreşe başlarsa kesinlikle alışır.ipekkusgoz

Ben de oğlu çok yemeyen bir anne olarak bir kaç şey söylemek isterim naçizane.
Yemedikleri şeyleri ara ara teklif etmekte fayda var. Bugün yemediklerini yarın yiyebiliyorlar. Ya da farklı şekilde pişirerek sunmak işe yarayabiliyor bazen. Mesela uzun bir süre önce kefir içirmeyi denemiş başaramamıştım. Bir gün kendime koydum bir bardak tam içeceğim geldi elimden kaptı bardağı ve bir kupayı bitirdi.O günden sonra da ara ara birer ikişer yudum içer. Bir ara hergün bir tane yediği yumurtayı kesti aniden. Dedim sıkıldı herhalde vermedim bir süre ama içim de rahat değil. Çünkü peynir de yemez kahvaltıda. O yumurtayı yedi mi ben rahat ederdim, tamam yumurtayı yediyse başka bir şey yemese de olur diyerek. Bir gün tavada yumurta yapıp koydum önüne anında bitirdi hatta 2. yi yedi. Bir kere oldu bu ama oldu:).
Benim oğlum da çok yemez dediğim gibi ama ben buna rağmen zorlamayı doğru bulmuyorum. Annem ya da kayınvalidem bile 'hadi bunu da al, al ne olur al ' diye başladı mı hele bir de arkasında dolaştılar mı bana fenalık gelir müdahale ederim. Yemek dediğin mama sandalyesinde ya da yemek masasında yenir . Mama sandalyesinde yemek yemekten başka bir şey de yapılmaz bana göre, buna da hoşgörülü olamıyorum.Hani çocuk mama sandalyesinde arabasıyla oynarken ben de ağzına 2 lokma tıkayım yapamıyorum, yapanı görünce kızıyorum (anneme ya da kv'me).
Bir de evin dışında bir yerlerde daha iyi yiyebiliyorlar. Daha küçükken sırf yemek yesin diye dışarı parka çıktığımı bilirim yiyeceklerini yanıma alıp.
Yemek konusuyla çok alakasız bir seminerde , seminerin sonunda bayan 'mama sandalyesini reddeden çocuğunuza saygı gösterin' diye bir cümle kurdu. Bunun gibi bir çok konuda saygı göstermek gerekiyor aslında çocuğa. yemediklerini değil de yediklerini görüp anne yüreğimizi dindirmemiz gerekiyor. Biz 1 yaşına 10 kusur kg'da girdik. Taa 22. aya kadar 11 kg görmedik. iki yaşımıza 12'nin biraz üzerinde girdi son iki ayda aldığı kg'larla. Ki benim oğlum iri bebek olarak dünyaya geldi. Şu an çok daha fazla bir kg'da olması lazım ama kg'suna takılıp başta onu sonra da kendimi üzmüyorum. Çok şükür sık hasta olmaz, gün içinde hiç oturmaz bunlara sığınıyorum napayım. Demek ki o enerji o güç var vücudunda binlerce şükür diyorum. Kayınvalidemin şunun çocuğu topaç gibi laflarına kulaklarımı tıkıyorum.


efenin_an_nesi

dilek bende kopye çekeceğim.bizimde sizden hiçbir farkımız yok kaşığı ağzına isabet ettiremeyip üstüne halıya dökmekten peşinden koşmaktan kandıra kandıra yedirmekten bende bıktım.ipekkusgoz

Halıya dökmesin efenin_an_nesi, halının üzerine örtü örtün ona döksün. Eliyle yiyebileceği şeyleri eliyle yesin.Geçen yaz tatilde yan odada kalan ailenin oğlu yanımıza gelip 'niye eliyle yiyor' diye sormuştu. Biz bir ara o kadar dikkat çekecek şekilde elle yiyorduk. Şimdi gayet iyi kaşık çatal kullanıyor.nilmutlunil

her bebeğin de her evde pişen yemeklerinde tek tip olmadığını görmüş oluyoruz:)kimsenin aklı kimseye uymayabiliyor. yapabileceğimiz tek şey tecrübelerimiz ve hislerimizle hareket etmek benim anladığım:) tüm anneler kolay gelsinn:)


efenin_an_nesi

ipek kuşgöz döktüğü yer hiç önemli deyil tek yesinde diyorum evin heryerinde dolanan çocuğa hangi halının üzerini kapatayım ayrıca benim oğlumun diş sorunu var önden 4dişi yok öyle eline alıp herşeyi yiyecekken yiyemedi.iştahlı olsa otutturup yedireceğim oda yok.
Cevaplamak için Üye ol