Yemek yediremiyorum. çok seçici

DoRuK_DiLeK soruyor: 6

Merhaba
neredeyse 2,5 yaşına girecek olmasına rağmen henüz sebze yemeği yemeyen bir oğlum var. onun için yemek çorba, makarna ve pilav. ve hatta çorba diye çatalla ezip getirdiğim bezelye yemeğini bile hayır bana çorba getir diyerek reddediyor. şimdiye kadar sebzeleri çorbasına kattık. mesela ıspanaklı yayla çorbası, enginar/kerevizli köfte çorbası vs. fakat bu şekilde nereye kadar devam eder bilemiyorum. tüm mevsim besinlerini kaçırmış oluyoruz. mesela nohutu misket yemeği hop hop misketleri yiyoruz diyerek sevimli hale getirmeye çalışsamda kabuğuna sinir oluyor ve hemen çıkartıyor. çorbayı bile yemeden önce tabağa bakıyor " bi bakıyım anne" eğer görüntüsü değişikse dilinin ucuyla tadına bakıyo sevmezse bu acı diyip yemiyor. ve o acıysa artık kesinlikle acıdır. yeme konusunda benim kurallarım yok. tek amacım var faydalı olan öğününü ne şartta yerse yesin. tv önünde, musluk başında. ama makarna veya pilav yiyecekse ayrca çaba sarfetmeme gerek kalmıyor tabağı görür görmez hemen yemek için oturuyor.

benim durumum bu. merak ettiğim benim gibi bu sorunu yaşayan ve hatta çözen varmı? nasıl yaptınız nasıl sevdirdiniz düzgün yemek yemeği. önerilerinizi merakla bekliyorum.

cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. umarım cevap verirsiniz :)

Bu soruyu cevapla


26 Cevapipekkusgoz

Siz ağzını tutturamayıp halıya dökmesinden bıktım deyince ben de altına örtü örtün halı kirlenmesin dedim doğal olarak. Tüm evi dolaşarak yediğini bilemem elbette, ki bu normal bir şey değil,o yüzden terslemenize gerek yoktu bence.

Tek yesin diye her yol mübah diye görmüyorum ben.Yemek denen şey oturarak yenir. Belki de çocuk yemek yemeği dolanarak yenen bir şey olarak algıladı kafasında, siz bu şekilde olmasına göz yumduğunuz için. Oturtup yedirmek sadece iştahlı çocuklar için yapılabilen bir eylem değil ki, iştahlı olsa oturtup yedireceğinizi söylemişsiniz.


gazelra

yıllarca aç ve iştahsız gezmiş biri olarak yazıyorum:annem hiç bir zaman yemediysen şunu yapayım demedi.sofradakileri yiyeyim diye babam zorlardı,kusucam derdim,kokuoyor derdim.hala içimden gelmediği halde zorla bir şeyi bitirmeye çalışırsam kusacak gibi olurum.liseye gelince evdekileri beğenmezsem kendim pişirmeye başladım.sevdiğim seyleri çok iyi yerim.kızımı da zorlamak istemem bu yüzden.

çocuğunuz pilav seviyorsa (pirinç)içine kabak rendeleyebilirsiniz.tadı belli bile olmuyor.bulgur pilavını da kısır gibi yaparım ben,kuru domates falan da koyarım.kabağı rendeleyip az kavurup sarımsaklı yoğurtla sunabilirsiniz.eşim hiç sevmez kabağı ama bunu yer.


ozdenin_oykusu

biz de yemek yeme ile ilgili hep sıkıntılıydık.hem de ne sıkıntı :(((

okula başladığından bu yana içim rahat şükür.orada yemediği herşeyi yiyor.öğretmenimize ve aşçımıza minnettarım ben.en iyisi okul derim :)yani bana çözüm bu oldu.kolaylıklar ve sabır dilerim


sevindereli

Benim oğlum da yemek yedirme konusunda beni bezdirdi. Çizgi film izlerken yedirdim epey bir süre, yaklaşık 1 saat sürüyordu yemek seansı. Ağzına yemeği sokmakla bitmiyor tabi, yutmuyor, ağzında öööyle tutuyor. Yut oğlum demek çözüm olmuyor. Baktım bu olay sinirlerimi yıpratmaya başladı., yaşı da kendi yiyebileceği kadar büyüdü. 4 gündür önüne koyuyorum tabağını, çatalı,kaşığı, engelliyorum her türlü uyaranı ( tv, oyuncak vs). İlk gün öyle yadırgadı ki durumu anne sen yedir dedi durdu. Önüne koyduğumun yarısını bile yemeden kalktı sofradan. Aslında kaşığı düzgün tutamayıp devamlı dökünce de sinirlendi bıraktı. Öyle zor ki aç olarak sofradan kalkmasına seyirci kalmak. Ama doğru bir yolda olduğumuzu dünden beri gözlemliyorum. Kaşığı dökmeden ağzına götürebiliyor artık. Öyle mutlu oluyor ki. Evet koyduklarımı tamamen bitirmiyor. Örneğin dün akşam ki menümüzde fırında karnıbahar ve pirzola vardı. Karnıbaharın tadına baktı yemedi., eti yedi. Ben de havuç dilimledim yanında onu yedi biraz da ekmek. Aslında beni düşündüren ne kadar yemesi yeterli?((( beklentim zaten epey az da. Onu bile bitirmeyince üzülüyorum...


asyaperi

merhaba ben kızımın iştah problemi olmamasına rağmen yemek konusunda takıntılı bir anneydim dimm yani bu öğünde sebze yemeli , bugün et yemedi yemesi lazımdı,yoğurdu az yedi şundan bukadar yemesi lazım gibi anne takıntılarıyla aslında yeme problemi olmayan bir çocugu nerdeyse problemli bir çocuk yapmak üzereydimki dur dedim kendime , mesela pepeyi açmak şartıyla yemek yediriyordum yani şantaj yapıyordum çocuga resmen, elimde tabak ben onun peşinde geziyordum o gün alması gereken eti alsın diye, tabi yaş 2 ye gelince artık karşımda hayır yemicem diyen bir çocuk olunca, ve yemek için benden karşılık olarak birşeyler istemey başlayınca ki bunu ona öğreten bendim yanlış yaptığımı farkettim , şuan neyapıyorum artık 2 yaşında olduğu için sabah ikimiz tek bile olsak salonda yada yerde değil mutfak masasında hazırlıyorum yiyeceğini kendinede mutlaka çatak yada kaşık veriyorum ama bende destekliyorum bir gün yumurtaı haşladıysam,bir gün omlet yapıyprum ,başka bir gün krep yapıyorum mümkün olduğunca aynı şeyleri koymuyorum, 2 3 çatal alıp reddettiği zaman peki doydunmu ozaman kaldırıyorum kızım diyorum ilk günler şaşkınlıkla bakıyordu bana artık tamam kaldırıyorum dediğim an geri istiyor tabağı gerçekten doymadıysa , yemek olarakda ben kusturana kadar yedirmeye katılmıyorum kızım bazı gün sadece köfte yiyor,bazı gün pilav ,bazı günde sadece sebze ne yiyeceğine ben karar veriyorum nekadar yiyeceğine kendi mesela o gün akşam az yediyse yemekten 1 saat sonra önüne kuruyemiş kuru meyve tabağı koyuyorum ,yada meyve tabağı hazırlıyorum ama yemediği yemek yerine patates kızartması makarna gibi sevdiği bir yiyeceği asla koymuyorum ve artık arkasında tabakla gezmiyorum mar a katılıyorum yemek onun için zevk aldığı bir şey olmalı zorla kavgayla mecburen yptığı bir şey değil 2.5 yaşındaki bir çocuk yemek yemezse aç kalacağını anlayabilir bence
Cevaplamak için Üye ol