Anaokulu maceramız bu kadar mı

meysaanne soruyor: 10

daha alışma haftası ve oğlum çok iyi gitti tek sorunumuz öğretmeni diyor ki arkadaşlarına vurmasıymış şimdi gönderirseniz ben de çok yıpranırım o da çok yıpranır çocuk için henüz uyuma alışkın değil. ne yapabilirim okulda arkadaşlarına vurmamasını tembih etsem de onlara vuracam diyor bu sorunu yaşayan oldu mu. oğlum seebest oyun istiyor onu da öğretmen kreşte giderin veya parkta sık sık yapar ev ziyaretleri yapın falan dedi. kreşler çok pahalı. ne yapabiliriz yol gösterin lütfen arkadaşlarına vurmamasını sağlamak ve faaliyetlere katılmasını nasıl sağlayabiliriz

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


esrasena

3 yas anaokulu icin bana gore erken bir yas,aktivite kitabini yapamaz,yasi buyuklere uyumu guc olur sonunda da ozguveni kirilir.haftada 3 gun 1~2 saat oyun grubu sizin icin daha saglikli olur


busybody

imkanlarınız dahilinde anaokuluna göndermek istemeniz çok normal. benim oğlumda 3 yaşında gitti. oğlunuzun gittiği sınıf 3 yaş sınıfı değilmi ? öğretmeniniz yanlış düşünüyor bence. Kolaya kaçmış biraz  sanki.Her şey normal ise ve sorun sadece vurması ise bu çözülebilir .Bilinçli bir öğretmenin izlediği bir çok yol var. Çocuğunuz arkadaşın vurduğunda onunla konuşup eğer vurmaya devam ederse arkadaşlarının onunla oynamak istemeyebileceklerini anlatması gibi. Hele birde öğretmeniniz ile işbirliği yaparak bunu rahatlıkla aşabilirsiniz. Mesele evde davranış tablosu /çizelgesi yapabilirsiniz. Kardeşine veya arkadaşlarına vurmadan geçirdiği her gün için bir çıkartma vs. Sonunda bir hediye vs olabilir. Bununla ilgili internette kaynak çok. Sınıfı 3 yaş sınıfı ise ve vurmasından başka sorun yoksa bence pes etmeyin. 


meysaanne

sorun vurması ve de aktivitelere katılmak istemiyormuş hep sınıfta serbest dolaşıyormuş


busybody

Evde nasıl ? Yani normalde aktivite seven bir çocuksa okulda da sevecektir.Ama evde de sevmiyor ve yapmak istemiyorsa okulda da yapmak istemeyip serbest dolaşmak istemesi normal . O durumda öğretmene hak vermek lazım :) Çocuğunuzu en iyi siz tanıyorsunuz , okula adapte olur aktivitelere de katılır uyum sağlar diyorsanız sadece vurma sorunu kalırsa o da çözülebilir bence. 


Mugenoyan

Çocugu değerlendirmek için biraz erken ... 1-2 ay gitsin muhakkak değişim gözle görülür olur... Adaptasyon süresi var, okul sınıf kurallarını benimsemek var.

Az sabır..3 yaş ideal hepsine alışmak için....iflah_olmaz

3 yaş kreş için normal bir yaş .bence de öğretmenin kolayına kaçmış.ha kreşin pedogogu ne demiş?gözlemlemiş mi çocuğunuzu?

uyum süreci denen bişey var.2-3 ay sürebiliyo.bu süreç atlanmadan çok erken verilmiş bir karar olur.benim oğlumda ilk haftasında hiç huyu olmamasına rağmen bi çocuğun elini ıssırmıştı sonra alıştı gitti.ha ben yine aldım kreşten tabi hastalıklarla başedemedik...ama önce denemelisiniz derim.


guta

O nasıl bir öğretmen? Bence siz çocuğunuz vuruyor diye değil, o öğretmenden iş olmaz diye anaokulunu değiştirin. Doğrudur vuruyordur ama iyi bir öğretmen bununla baş etmesini, çocuğa doğru yolu göstermesini, aktivitelere dahil etmesini bilmeli. Bir hafta faaliyetlere katılmasını beklemek için çok az bir zaman. Sabırlı olmalısınız. Ilk başlarda özellikle çocuklara fazla şunu yap bunu yap demezler. Ne zaman alışacak, arkadaşlarını tanıyacak, öğretmenine güvenecek, ondan sonra gruba dahil olmaya başlayacak. Ama siz bence anaokulu ya da en azından o öğretmeni değiştirmeyi deneyin bence.


renklihayat

Kızım da 3 yaşında yeni kreşe başladı, çok memnunuz, bence kesinlikle devam edin, vuruyorsa öğretmen otorite sağlamalı, biraz uğraşırsa çözecektir. Daha alışma dönemi biraz zaman geçince vurmamayı elbet öğrenir, devam ediyorsa pedagog dan yardım alabilirsiniz.
meysaanne

pedagog yok anaokulunda öğretmen de pek bilmiyor ne yapması gerektiğini bir araştırayım dedi olmazsa bir de müdüre hanımla bi konuşayım. ben de öğretmene aynı şeyleri dedim henüz çok erken 1 2 ay daha devam etsin ondan sonra ama öğretmen de çok sabırsız. uğraşmak istemediğini açıkça söyledi ve de anaokulu için oğlunuza biraz erken dedi. bu öğretmenle işim zor gibi aslında çok güzel başlamıştık ama öğretmen çabuk pes etti


yaseminyg

Bence yeni başladığı için normal. Benim kızım da yeni başladı. İlk zamanlar yemek yemek istemedi, şimdi uyumak istemiyor. Bizimki de arkadaşlarına vuruyor ama ben zamanla bu sorunların biteceğine eminim. Orayı yadırgıyor çünküCevaplamak için Üye ol