3 yaşındaki oğlum sürekli dışarı çıkmak istiyor

eliferen soruyor: 10

slm bana bir akıl verin ne olur oğluma nasıl davranacağımı şaşırmış vaziyetteyim, her sabah babası işe giderken arkasından ağlıyor,   konuşup anlatmaya çalışıyorum işe gitmek zorunda baban sen gidemezsin diyorum anlamıyor ,sarılıp öpüyorum bazen dayanamıyorum bağırıyorum  hiç bir şekilde olmuyor anlamıyor,, gözü kulağı kapatıyor kendini yerlere atılıyor ..babası bir kaç kez çok ağladı diye aldı işe götürdü bazen saklanarak gizli kaçıyor.. sadece babaya değil ben biyere giderkende komşumuz bile gelip giderken peşine düşüp gidiyor..gönedermeyince ağlıyor.sanki evden nefret ediyor sokak olsun da ona ne olursa olsun  ..bide eşimin görevinden dolayı küçük bir köyde yaşıyoruz akşama kadar evdeyiz ne park var nede oğluma onayabileceği bir arkadaşı var şimdi bide kardeşi oldu hiç dışarı çıkartamıyorum o nedenle kendini dışarı atmak için bulduğu hiçbir fırsatı kaçırmak istemiyor .artı oğlum henüz konuşmuyor doktorlar kreşe gönderin dedi konuşmasını hızlandırmak için malesef kreş bulup gönderemedik..okadar yıprandımki burda bazem oğluma sarılıp ben de ağlıyorum ona böyle bir hayatı yaşatmak zorunda olduğumuz için ..

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


jildando

park olmasa da havalar hala guzelken dışarı çıkmalısınız, koyun bebeği pusete çıkın dışarı. Top alın yanınıza, boş bir alan bulursanız top oynasın. Dışarı çıkmak, büyük , çocuk fark etmez ama başka insanlar görmek çok iyi gelecektir.
Ufak bir yerdeyseniz arkadaş edinmekte kolay olacaktır, bulursunuz sokakta birirlerini. Kuş böcek bile görse faydadır, haklı oğlunuz evde olmaktan sıkılmakta.


fistikcik

Oğlunuzun bu isteği o kadar normal ki... Tüm çocuklar sürekli dışarda olmak ister. Müsadenizle (soru sorduğunuz için farklı görüşleri almayı istediğinizi varsayarak) dikkatimi çeken bazı noktaları paylaşmak isterim :

- Babası (ya da bir başkası) giderken ağlaması çok normal ve sağlıklı bir süreçtir. Bu durumda telaşlanmaya ya da uzun açıklamalar yapmaya, hatta tutup işe götürmeye, ya da kaçarak, saklanarak gitmeye hiç gerek yok. Tam tersine, saklanarak gitmek en yapılmaması gerekendir. Çocuk anne-babanın gittiğini ve geri geldiğini gördükçe güven kazanır. Birden ortadan kaybolduğunu farkederse daha çok ayrılık kaygısı yaşar.
Yapılması gereken sadece sakin olmak. Siz (ya da babası) o ağlayınca aşırı derecede üzülüp tepki veriyorsanız o daha çok ağlar. Babası sakince ve gülerek (o yapamıyorsa siz yapın) "Şimdi işe gidiyorum ama akşam geleceğim oğlum" demeli. Başka uzun açıklamalara gerek yok. Uzun ikna çabaları da ortada bir sorun olduğunu düşündürtür çocuğa. Durumu kolaylaştırmak için "Hadi bana balkondan (ya da kapıdan vs..) el salla" denilebilir. O anda ağlasa bile babasının gülerek gittiğini görürse endişe edilecek bir şey olmadığını anlar.
Siz de çocuğun duygularını yok saymadan onun yerine dillendirebilirsiniz. "Baban gittiği için üzüldüğünü biliyorum canım. İstersen ağlayıp rahatlayabilirsin, ben yanındayım. Akşam gelecek baba. Hadi gel şimdi şununla oynayalım" dersiniz.

Dışarı çıkma konusuna gelince niye hiç dışarı çıkarmadığınızı anlayamadım. Çocuk son derece haklı. Hele bu havalarda çocuk eve niye kapansın ? Parka gerek yok, köyde gayet güzel dışarı çıkabilir çocuk. Bebeğin de dışarı çıkması lazım. Bebeği koyun bir pusete, çıkın dışarı. Bebek pusette uyur zaten. Bir kanguruda olursa hatta sizin için daha kolay olur, elleriniz serbest kalır. hiçbir yere gidemezseniz bari bahçeye çıkın.


eliferen

teşekkür ederim hepinizi tavsiyeleriniz için  evet oshin anlayışın için teşekkür ederim  benim eşim asker,,  küçük bir köyde dış karakolda görev yapıyor .kimse kimsenin ne yaşadığını bilemez heleki şehrin, ilçenin vs. göbeğinde oturupta çocuğunu alıp bigün parka bi gün avm ye bigün pazara götürenlerden anlayış beklemiyoruz biz ailecek sadece yol boyu yürümeyi bile okadar özledikki ..oğlumun sütü  bitse kaç kişiden izin alarak 28 km gitmek zorundayız almak için. ben de çocuğumu eve kapatmaktan zevk almıyorum o dışarı çıkmak için ağladığı zaman oturup bende ağlıyorum tabiki lojmanın avlusu var oraya çıkıyoruz ama artık yetmiyor değişiklik istiyor.. neyseki bu yıl tayinciyiz inşallah düzgün biyere giderizde oğlumla telafi ederiz kayıp giden yıllarımızı..


ozalp07

internetten oyuncak siparişleri verebilirsiniz. yada evde kendiniz oğlunuzla aktiviteler yapabilirsiniz. güzel gruplar ve gruplarda aktivitelerini paylaşan arkadaşların bloglarının linkleri var. durumunuz zor ama evde sıkılmaması için ancak bunlar yapılabilir gibi gözüküyor şimdilik. linkleri vereyim bir göz atın isterseniz.http://www.nurturia.com.tr/groups/f1e7d497-0dfd-4050-9acf-9cbd010cd1b1/1/montessori-egitimi  http://www.nurturia.com.tr/groups/87fd4d1e-816c-4f85-bbc6-9f6c00d0dd80/1/her-gune-bir-aktivite  http://www.nurturia.com.tr/groups/0cfa055a-61de-4d4d-a4a8-9cba00000e33/1/gelisime-katkda-bulunacak-aktiviteler


nnunnis

evde oğlunuza oyun hamuru setleri,el işi ile uğraşacak vb.şeyler alın biraz olsun vakit geçirir.Birlikte yapabileceğiniz aktiviteler bulun onu oyalayacak işiniz zor allah yardımcınız olsun.eliferen

oyun  hamuru aldım setiyle ama çabuk sıkılıyr ev oyuncak doldu.yaşadıklarımızı çocuk piskiyatrisine anlattım ayrılık anksiyetesi yaşadığını söyledi tedavi olarakta kreşi önerdi malesef burda kreş yok gittiğimiz ilçede bile yok kreş şaştım kaldım geceleri ağlayarak uyanıyor babasına bakıp evdeyse tekrar yatıyor sabah uyanır uyanmaz wc banyo salona bakıyor babasını arıyor .eşimin nöbetçi olduğu geceler ağlayarak uyanıyor babasını görmeyince beni kapıya getiriyor gecenin 3.de  aç diye açmayınca saatlerce bağırıyor ağlıyor sakinleştirmeye çalıştıkça dahada sinirleniyor .işi gücü baba oldu eşimi evde bırakıp memleketime yani kayseriye gidip kreşe versem diye düşünüyorum  2 ay kadar işe yararmı yoksa dahamı kötü olur kararsızım daha uzun süre kalamam daha kısada faydası olurmu bilmiyorum..


jildando

kusura bakmayın, ben daha çok bebek var diye çıkamıyorsunuz diye anlamıştım. Zor bir durum , haklısınız. Belki dışarıyı biraz içeri taşımayı deneyebilirsiniz oyun olarak.
Evde çadır kurabilirsiniz, bir saksıda birşeyler yetiştirebilirsiniz, balkonunuz varsa kum havuzu yapabilirsiniz. Pencere önüne yemek koyup kedi, kuş besleyebilirsiniz. Bir arkadaşım ufak uçurtmalar yapıp pencereden uçurmuştu.

http://krokotak.com/

bu da değişik aktiviteler olan bir site, bakın isterseniz.
Bence 2 ay bile olsa kendi memleketinize gitmeniz güzel bir fikir, tatil gibi olur onun için. Oyun grubuna katılır, istemiyorsa çok da zorlamazsınız kreş için. O süreyi olabildiğince mutlu ve keyifli geçirmesini sağlayabilirsiniz.
Kolaylıklar dilerim.


sevdaybike

canım Allah yardımcın olsun, tez zamanda kurtulursunuz bu sıkıntıdan inşallah, çok zor bi durum, seni anlayabiliyorum,domer

Allah yardımcınız olsun ve askerimize zeval vermesin:((


polen

zor durum,Allah yardımcınız olsun,anladığım kadarıyla bulunduğunuz yer itibarı ile lojman dışına çıkmak güvenlik açısından pek uygun olmuyor.lojmanınızın durumunu bilemiyorum ama bahçesinde küçük bir kümes yapıp birkaç tavuk ya da tavşan besleyebilme durumunuz varsa onun için bu oyalayıcı olacaktır,ve bunlarla epey vakit geçirebilir.portatif salıncak gibi birşey eve alıp kullanabilirsiniz.evde iki çocuk olması ilginin bölünmesi onda sıkıntı yaratıyor olabilir,gerçekten yalnız ve yardımsız çocuk büyütmek zor..ama zamanla bu istekleri azalıyor,daha anlayışlı davranabiliyorlar.Cevaplamak için Üye ol