Ne zaman odasını ayırmalıyım?Yada ayırmalımıyım?

Pinaro soruyor: 10

Kızım 7 aylık oldu.Aynı odada benim yanımda park yatakta uyuyor.Gece 2 yada 3 kez uyanıp süt içiyor hala..emmediği için sağıp veriyorum dolayısıyla ısıtıp vermem bir süre alıyor.Kıpırdadığı an koşup ısıtmam lazım sütünü uyanınca ve ağlayınca birdaha uyuması çok zor oluyor.Dolayısıyla şimdi ayırmam mümkün değil..ve aslında ben kızımdan ayrılmakta istemiyorum pek.Ayırmazsam alışıp hiç odasında yatmaz mı ne kadar süre birlikte uyumalıyız.Yatağına alanlar ve çok mutlu olanlar var..kafam karışık..

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


septik

Ben, kızımı 6 aylıkken odasında yatırmaya başladım.Hem onun uyku kalitesi düzeldi hem benim.Aynı odada yatarken kıpırdadığı anda uyanıyordum,sonra uyu uyuyabilirsen.Yada kızım hapşırık,tıksırık,horlama sesine tepki veriyordu.1 haftalıktan beri telsiz kullanıyoruz ve hala telsiz uyuduğunda başucumuzda.Yani ağlarsa,seslenirse duymama gibi bir problemimiz yok.Evet yanında hatta aynı yatakta yatırıp çok mutlu olanlar var.Bazen gıpta ediyoruz.Ama çevremizde 6 ve 10 yaşına gelmiş iki örnek var;hala anne-baba ile yatıyorlar.Bu yüzden kararımızdan memnnuz.


ZeynepYenice

bence bir bebeğin kendi odasında yatması için en ideal aylardasınız, daha çok aklı ermeye başlayınca ayırmak daha zor olacaktır. dediğiniz gibi sütünü ısıtmanız yanına gelmeniz zaman alacaktır ama bir süre sonra zaten gece beslemelerini bırakmanız gerekecek doktorumuz bir bebeğin 9 aylık olduğunda gece beslemelerine ihtiyacı kalmaz ancak alışkanlıktan dolayı kalkar demişti gerçekten de öyle uyumadan önce annesütü/mama/ek gıda ile iyice doyduktan sonra sabaha kadar onu tok tutabilir, alışkanlıktan dolayı her uyandığında su verirseniz sadece bir süre sonra uyanmayacaktır.
ayrıca oda ayırmada benim en büyük yardımcım bebek telsizi olmuştur en ufacık dönme sesini bile ilettiği için bana hiç bir zaman bebeğimin durumundan endişe etmedim kızım 3 yaşında hala kullanıyorum telsizini..


ozdenin_oykusu

ben de kızımı sağarak besleyenlerdenim.(ilk 5 ay ne yazıkki uzun olsun isterdim).biz 4,5 aylık olduğunda odamızı ayırmıştık.zaten odalar yanyana hemen duyup koşuyordum.ama şimdi biraz bekliyorum.bzen bir-iki mızırdanıp geri dalıyor çünkü


mona_roza

ben oğlum doğduğu günden beri kendi odasında yatırıorum ve çok iyi bi şey yaptığımı düşünüorum zaten ağlayınca duyuyorsun anne olaraktan :) böylece küçük mıkırtılarında kendi kendine uykuya dalmayı öğrenio. 3 kişinin aynı odada nefes alıp vermesi doğru gelmio bana, kendi odasında uyusun istedim doğduğundan beri geceleri uyanınca duyuyorum ve gidip emzirip yatağına koyuyorum. kâh telsizle kâh kapıları açık bırakarak duymayı sağladım. anne ve babanın özel hayatı için de dpğru olan bu gibi gelio bana ama bi kere her mıkladığında annesinin duymasına alışmış bi çoıcuk nasıl ayrılır bilemem zor olabilir.


mona_roza

özdenöyküye bende katılıorum arkadaşımda birlikte uyudukları için her mızıltısına kalkıodu ama böle olunca azıcık sölnip uyuyo bizim gibi, arada uykusu hafiflio sonra tekrar dalıoozgeoyku

bevce daha fazla beklemeden ayırın ben 35 gunlukken ayırdım bızımle yatarken kıpırdanmalarımızı bıle duyup uyanırdı odasını ayırdıktan sonra daha uzun sure uyumaya basladı telsızde kullanmıyorum uyandıgı zaman duyuruyo zaten sesını emıp tekrar uyuyo...


babu

Biz 6 aylikken ayirmistik. (2 hafta oncesine kadar her gece defalarca kalkip emzirdigim halde hep kendi odasinda yatti) O zamanki doktorumuz iyi bir zaman oldugunu, bir hemsire (bulundugumuz ulkede bebekleri hemsireler takip ediyordu) gec bile kaldigimizi uzun zaman ayni odada yatmanin cok kotu oldugunu soylemisti.

Turkiye'de bir arkadasimin doktoru calisan annelere 1 yasindan once ayirmamayi onerdigini soylemis arkadasim da oyle yapmisti.

Cok zor geldi bize basta. Minnacikbebegimiz o kocaman karanlik odada tek basina mi uyuyacak? İlk gece biraz garip olduk, sonra mutlu olduk hatta buyudu diye gurur duyduk onunla. O pek farketmedi bile galiba. Bizim odada yattigi yatagi onun odasina tasimistik, sabah tasidik, ilk gunduz uydu odasinda. Eger kendi odasinda baska yatakta yatacaksa once bir sure gunduz uykularini onda yaptirmak alismasi icin iyi olur.

Ama asil soru gecirip gecirmemekti :) basta yazdigim gibi farkli gorusler var (her konuda oldugu gibi) istemediginizi yazmissiniz, neden istemediginizi dusunun bence, cok uzulecekseniz ona gore ayarlarsiniz. Gec/erken nedir ki?


Pinaro

Birde şu yazılar ve yorumlar var bu konuda ne düşünüyorsunuz.??

http://sadeceanne.com/2009/11/19/yine-yeniden-uyku/Pinaro

Sevgili Banu
1 yaşına kadar aynı odada uyuyan arkadaşının bebeği nasıl oldu peki?bağlandı mı çok anneye daha sonra odayı ayırması nasıl oldu?


septik

Eklediğiniz linkteki yazının içeriğine katılmıyorum.Çocuğu bağırtıp çağırtarak değil tabi ama kendi odası fikrine alıştırmak gerektiğini düşünüyorum.Edindiğim izlenim ve bilgilere dayarak,bu ne kadar erken olursa o kadar sağlıklı oluyor.Benimle aynı yatakta,aynı odada yatmıyor diye benim çocuğum diğerlerine göre sevgisiz mi?(yazıya dayanarak)Annenin,bebeği olmadan önce olduğu gibi bir hayatı var.Evde bir anne-baba özeli var.Çevremde çocuk sabaha kadar yanlarında yattığı için(9 yaşında)özelleri kalmamış aileler var.Ben verdiğim karardan memnunum.Cevaplamak için Üye ol