konusma, ne zaman konusmaya basladılar?

ikicocukannesi soruyor: 10

ilk kez dun gece ciddi ciddi dusundum!

iki cocuk annesiyim kızım 29 aylık oglum 16. kızım ilk kelimelerini yasında soylemisti, oglumda tık yok! dun aksama kadar bu konuyu hic dusunmedigimi farkettim. son dr kontrolunde dr'da bu konuya yorum yapmamıstı, her cocugun gelisimi farklı hic iletisimin olmadıgı durumlarda korkmalı demisti. dun aksam dusundum ve akabinde endiselendim:) genel soylem evde abla ya da abinin var oldugu durumlarda ikinci cocugun daha erken konusmaya basladıgı yonunde. oyleyse bizde kardes neden konusmuyor?

acıkcası derdini mutlulugunu sıkıntısını ifade ediyor hareketleri ile. mesela cok sevinsin zıplamaya calısıyor, canı sıkılsın morali bozulsun kafasını yere koyup elleri ile sallanmaya calısıyor. dediklerimi anlıyor, ornegin kardes oley oley diyorum ellerini acıp saga sola hareket ediyor, hoscakal diyorum el sallıyor filan:) yani iletisimsiz degiliz ama konusmayı akıl etmiyor mu ne!

heceleme de pek yok sayılır, sadece ded-de ded-de, aaa, aaaa, babababa diyor ama bilincli degil...

sizce gereksiz bir endise mi? sizin minnolar ne zaman ilk kelimelerini soyledi? ne yapmalı, fikirler ve tecrubeler lutfen? acaba bizde kardes konusmayı kulfet olarak mı goruyor, akıl mı etmiyor, eglenceli mi bulmuyor, tesvik mi etmeli, ne yapmalı?

hoscakalın,
imza: konusmaya pek meraklı olmayan kardes, konusmaya bayılan abla ve onlara asık ikicocukannesi:)

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


esraozlem

Ada ilk kelimelerini yaşından önce söylemişti, 1 yaş civarı anlamlı ve düzgün 10 küsur kelime  söylüyordu, ancak 14.ayda tam anlamıyla yürümeye başlamasıyla konuşmayı kesti uzunca bir dönem (4 ay kadar). 18.aya kadar böyle devam etti neredeyse.

Her söylediğimizi anlıyordu, net olarak söyleneni dinleyip sonra kendinden bir şey istenirse yapıyordu, ancak yeni kelime söylemeyi bırak eskilerini bile ağzından zor alıyorduk. Sanki bildiklerini dahi unutmuştu. 18 ay kontrolünde doktoru yeni kelimeleri var mı diye sorduğunda ve ben yok dediğimde doktoru dahi şakayla karışık hadi canım nasıl olur konuşuyordu o demişti. Öyle ya hani erkenden konuşuyordu, ahtapot gibi acayip kelimeleri söylemeye çalışıyordu. Ne olmuştu şimdi? Sonra üzerinde tartıştık biraz, doktoru her çocuğun dil gelişiminin farklı olduğunu, henüz endişelenecek bir durum bulunmadığını, muhtemelen bir anda söküleceğini, ve panik olmamamız gerektiğini (açıkcası ben biraz paniklemeye başlamıştım) söyledi ancak dil gelişimi konusunda uzman olarak tavsiyelerini de istedik, aşağıdakileri önerdi.

  • Kesinlikle televizyon izletmeyin. (bunu yapmıyorduk hala da yapmıyoruz, konuşmayı geciktirmesi etkeni bir yana bu konuda net bir tavrımız var ailecek)
  • Bol bol kitap okuyun. (e kitap delisi bu çocuk zaten, en sevdiği oyuncakları(!) kitapları ve dergileri, tamam o zaman biz de artık basit kurgulu kitaplardan biraz daha uzunca olanlara geçeriz)
  • Bol bol konuşun, anlatın, sohbet edin(akşam eve gelince "nasılsın"la başlayıp "günün nasıl geçti"yle devam eden, bizim günümüzü anlattığımız, onun anlatmasını teşvik ettiğimiz sohbetlerimiz sıkça oluyordu, daha da çoğalttık, haftasonu akşamları tüm günü değerlendiren konuşmalar yaptık, üzerinden zaman geçse de gittiğimiz tatillerdeki olayları anlattık, hatırlamasa da muhabbet olsun dedik, evde, dışarıda, her yerde yaptığımız şeyleri, objeleri, canlıları daha bir fazla tasvir ettik, ne yaptığımızı anlattık, ne bileyim yemek yaparken, çamaşır yıkarken, asarken izlettik, birlikte montaj yaptık vs.)
  • Kendinden yaşca büyük çocuklarla bir arada bulunmasını sağlayın (çocuklar yetişkinlerden ziyade çocuklardan daha kolay öğreniyor malum, kuzenlerle daha çok bir araya getirme, oyun grubu fikrimizi hayata geçirme eylemlerimiz bu dönemde oldu)
  • Konuşmadan bir takım şeyler anlatmaya çalıştığında her derdini hemen anlamayın (leb demeden leblebi denildiği ortamda çocuklar konuşmayı geciktirebiliyor, kolaylarına geliyormuş, tek düzgün yapmadığımız buydu işte, bunu azalttık, ilk seferinde anlayıp yapmayıp, "ne dedin/istedin Ada'cım" şeklinde tekrar söyletmeye teşvik ettik)
Bildiğimiz ve uyguladığımız durumlardı yukarıdaki açıklamalarda da yazdığım gibi. Ancak öyle aman aman ekstra bir şey yapmadığımız halde Ada kontrolün üzerinden 2 hafta geçmeden adeta bülbül gibi şakımaya, her duyduğunu söylemeye çalışmaya başladı. Bence zamanı vardı. Zamanı gelince konuştu. Biz gereksiz endişelendik. Muhtemelen yürümenin, kendi kendine yemek yemeye çalışmanın, büyümeyi öğrenmenin etkisiyle zaten bir dönem yapabildiği şeylerden biri olan konuşmayı bir kenara bırakmıştı.

Şu anda düzgün konuşamıyor hala pek tabii mesela bir sürü kelimeyi ilk ya da iki hecesiyle söylüyor, ama kelime haznesi çok acayip genişledi, özel isimleri, hayvan sesleriyle belirttiği hayvanların artık isimlerini söylemeye, iki kelimelik ve çok nadir de olsa üç kelimelik cümleler kurmaya başladı. Emir cümleleriyle de olsa, artık isteklerini konuşarak ifade etmeye başladı. Yani bir anda sökülmeye başladı dili doktorumuzun da söylediği gibi. Ancak a artık konuştu demiyoruz, yine de devam ediyoruz bol bol konuşmaya, kitap okumaya, yaptıklarımızı yapmaya. Doğal sürecinde ilerliyor özel bir şey yapmasak da sanırım.

Bence endişelenme, bir anda dökülüyorlar, ayrıca kızlar erkeklere göre biraz daha konuşmaya meyilli oluyorlar sanırım, ancak gözlemlemeye devam, ve doktoruna danışmakta da fayda var derim ben.


ozguranne

Eşim iki yaşına kadar tek kelime etmemiş ama ağzını açtığında son derece düzgün bir şekilde konuşmaya başlamış. Türkçe'yı kullanışı, konuşması, ifadesi sizden iyi olmasın, çok iyidir:) Tübitak olimpiyat şampiyonu. 

Bence endişelenmeyin...    


nilberk

ikiçocukannesi

sizin diğer sorulardaki cevaplarınızı da okuduğum için oğlunuzla iletişiminizin süper olduğunu biliyorum hatta okudukça akşam uyguladıklarım var (trt çoçuk ve kızılderili yürüyüşü gibi)

benim de bildiğim kız çocuklarının dil becerisi farklı kuzenimin kızı, kardeşimin kızı gibi hatta başak ın da dediği gibi etrafımız gibi:)

eminim ki bu soruyu başkası sormuş olsaydı siz yine benim çok hoşuma giden sözlüğünüzdeki isimlendirdiğiniz uygulamalarla fikir verecektiniz

ben oğlunuzun akıl etmediğini hiç sanmıyorum külfet olarak görüyor sanırım nasıl olsa derdini anlatıyor :) genelde etrafta kadınlar konuşunca erkekler susar annesi onlar için özel dil bile bulmuş , abla konuşmaya meraklı napsın çocuk :))))

bence gereksiz endişe ama annelik içinde gereksiz endişeleri de barındırmıyor mu :))


ikicocukannesi

tesekkurler yanıtlara,

esraozlem; dediklerini uygulayanlardanız, benim asıl merak ettigim konusmak neden ilgisini cekmiyor, sebebini bilsem cozume daha kolay yaklasacagım. acaba kulfet mi geliyor, yoksa eglenceli mi bulmuyor ses cıkartmayı, bu konuda calısmalıyım. bir anlasam zihni nasıl calısıyor:)beyzademe kosmak de zıplamak de ustune yok lakin dil becerileri ı ııh...

basak; haklısın kız cocukları inanılmaz dısadonuk erkeklere oranla, bknz: ben:)

ozguranne hakikaten ya hu:) esimin kardesi ilkokula giderken ancak duzeltmis konusmasını. hep yarım yamalakmıs:) genleri unutmusum bak!

nilberk evet:)bunu anlamay calısmalı, galiba tembeliz biraz bende oyle dusundum bugun galiba kulfet olarak goruyor:)

imza: kardesin zihninin icini muthis merak eden ikicocukannesi:)


ezgik

oğlum 2,5 yaşında cümle kurmaya başladı, Allahım bu çocuk hiç konuşamıyacak diyordum tabii 24 ay emzik emdi bunun da negatif etkisi oldu, yalancı emzik kullanıyor mu oğlunuz?
ancak şu an akla hayale gelmedik cümleler kuruyor aynen özgürannenin yazdığı gibi bir anda açıldı, daha endişelenmek için erken, en belirgin olanı yazmışsınız zaten derdini anlatyıor ve istediklerini elde ediyormuş:))) ne gerek var konuşmaya zaten erkekler için evet ve hayır kelimesi yetip de artıyor sanırım hayat boyunca:))))ikicocukannesi

yok yok kullanmıyor,
cok guldum hakikaten oyle,
bende bir arastırma okumustum kadınlar gun icinde diyelim 5000 kelime kullanıyorsa beyler bu isi sadece 1000 kelime ile hallediyorlarmıs, esime soyleyinde biz sizden zekiyiz filan diye tuttu bana eee n'olmus dedi:) iki kelime, eee n'olmus?
hoscakal:)


yerdenizbuyucusu

Eren de 22. ayının içinde ama 'anne, lamba, al, gibi birkaç kelime söylüyor, bir de hayvanların seslerini taklit ediyor sadece. Esraözlem'in dediklerini de uyguluyoruz, ama sanırım her çocuğun gelişimi farklı. Heyecanla bekliyorum ben de bakalım, 2 yaş mı olur ne zaman konuşur?


HUS

Sevgili İkicocukannesi,
Bir dönem için için acaba oğlum ne zaman konuşur diye kendi kendime tedirginlik duymuştum. Doktorumuz biz sormadan erkek çocuklarının utangaç olduğu için geç konuştuğunu, tedirgin olmamamızı, 3 yaşına kadar zamanımızın olduğunu belirtmişti 16. ay kontrolümüzde. Nitekim 18. ayda konuşmaya başladı ve gün be gün dil gelişimi farklılık gösterdi. Hadi oğlum ben sana okudum şimdi de sen oku dediğimde 4.5 ay önce horolo lurolo, horolo vs. diye okuyor ve gülüyordu. Şimdi kitabın kapağına bakıp Kestane Kirpi - Feridun Oral (kitabın orjinal adı Kirpi ile Kestane) diye yazarına kadar söylüyor. Yine önceden ben ilgilenmez ona bakmazken anlamlı bir cümle çıkardı ("Bunu oku" gibi) Ne dedin oğlum, bir şey mi söyledin? dediğimde cavap uzun bir sessizlik olurdu. 
Bu yüzden konuşmaya pek meraklı olmayan kardeşin en kısa sürede konuşmasını diliyorum.
Sevgiler...  ikicocukannesi

yalnız degilmisim:)

dun tum gun evdeydim ise gitmedim, sabah abla krese gidince kardesle yanlız kaldık superdi ve kardes bababay dedi. el sallıyorum bay bay diyorum, kardes bey tam uc hece halinde el sallayarak ba-ba-bay diyor:)sanki yale uni. burs vermis bende bir gurur bir gurur:)

evet yeni paradoksum hayırlı olsun, acaba ben yanında degilim diye mi konusmak istemiyor? kardes kardes kendine gel! calısmalıyım oglusum delirtme beni...

imza:saskın ikicocukannesi:)

not: feridun oral'ın cizimlerini cok duydum, merak ettim simdi aksam kitapcıya ugramalı.
not2:bravo valla buyuk ablaya:)


HUS

Sevgili İkicocukannesi,
Kirpi ile Kestane gerçekten benim de favorilerim arasında. ( bu arada utanç verici ama Feridun Oral'ın çizer olduğunu sayende öğrendim :))) Oğluma'da yanlış bilgi vermekten kurtardın beni, sağolasın). Ayrıca çalışan annelerin paradoksu senin yaşadığın. Olumsuz bir şey olduğunda hemen çalışmama bağlarım ben de. İçim bir anda cız eder. Ama sonra dağıtıveririm bulutları, normale en yakın halime dönerim oğlumun geleceğini düşününce. Nurturia'yı takip ettikçe anlıyorum ki yalnız değilmişim...
Senin gibi bir annesi varsa küçük kardeşin en kısa zamanda konuşacağına eminim. Zaten bitirmiş olayı, bu gün bababay diyen yarın güle güleeee der:))
Sevgiler... Cevaplamak için Üye ol