konusma, ne zaman konusmaya basladılar?

ikicocukannesi soruyor: 10

ilk kez dun gece ciddi ciddi dusundum!

iki cocuk annesiyim kızım 29 aylık oglum 16. kızım ilk kelimelerini yasında soylemisti, oglumda tık yok! dun aksama kadar bu konuyu hic dusunmedigimi farkettim. son dr kontrolunde dr'da bu konuya yorum yapmamıstı, her cocugun gelisimi farklı hic iletisimin olmadıgı durumlarda korkmalı demisti. dun aksam dusundum ve akabinde endiselendim:) genel soylem evde abla ya da abinin var oldugu durumlarda ikinci cocugun daha erken konusmaya basladıgı yonunde. oyleyse bizde kardes neden konusmuyor?

acıkcası derdini mutlulugunu sıkıntısını ifade ediyor hareketleri ile. mesela cok sevinsin zıplamaya calısıyor, canı sıkılsın morali bozulsun kafasını yere koyup elleri ile sallanmaya calısıyor. dediklerimi anlıyor, ornegin kardes oley oley diyorum ellerini acıp saga sola hareket ediyor, hoscakal diyorum el sallıyor filan:) yani iletisimsiz degiliz ama konusmayı akıl etmiyor mu ne!

heceleme de pek yok sayılır, sadece ded-de ded-de, aaa, aaaa, babababa diyor ama bilincli degil...

sizce gereksiz bir endise mi? sizin minnolar ne zaman ilk kelimelerini soyledi? ne yapmalı, fikirler ve tecrubeler lutfen? acaba bizde kardes konusmayı kulfet olarak mı goruyor, akıl mı etmiyor, eglenceli mi bulmuyor, tesvik mi etmeli, ne yapmalı?

hoscakalın,
imza: konusmaya pek meraklı olmayan kardes, konusmaya bayılan abla ve onlara asık ikicocukannesi:)

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


ikicocukannesi

tesekurler hanımlar,
burayı cok seviyorum, anında moralim degisiyor, ne hos:)
haftasonu calısmalara son surat devam ettim, tekrar ve yureklendirme cok ise yarıyor.

soyleki; kardes de de de de bakayım, saskın saskın suratıma bakıyor once, sonra ben baslıyorum hecelemeye de de de de, hemen ardından ba ba ba ba, sonra annn nneee annn neee, abbb laaa abbb laaa, izliyor usul usul. ardından taklit etme moduna girince yureklendirmeye baslıyorum. taklit etme moduna girmesini suratının ciddilesmesinden anlıyorum, hadi bakalım aferin ogluma ded de, bab ba, ann ne, sonra hop bir hece dokuluyor dilinden. ardından cok profosyonel olmak gerek, hemen kocaman bir aferin, oglum seninle gurur duyuyorum, bakın bakın kardes ded de dedi, alkıs kardese:) bizimkinde bir heves,  bir heves, suratında kocaman bir gulucuk. bu sefer de farklı bir heceye girisiyorum, bebekligimde annemi cok sasırtan heceyi soyluyorum, belki bana ceker'e istinaden: minaminamina , apitapi tapi....soyledi kereta, apitapi, minamina dedi. demek ki neymis; taklit ediyor bıcırık ve yureklendirmeye ihtiyacı var, dilerim daim olur...

karar verdim aksamları hoplamaca, utu masası yuvarlamaca ve camasırlık ezmece dısında gunde yarım saat apitapi ve minamina demece oynayacagım:)

imza: apitapitapi ve minamina diyen kardes ve onunla gurur duyan ikicocukannesi:)


ikicocukannesi

yazmayı unutmusum: kirpi ve kestaneyi almadım daha. lakin inanılmaz merak ediyorum. hus, cizimler nasıl? kirpinin dikenleri guzel mi?

haklısın basak, yapmamalı:)


ikicocukannesi

75.kez mi?
dur bakalım ne zaman delirecegiz?
hayatımın fon muzigi su sıralar miyop mikrop, resmen beynimde bu sarkı var, departman sefi bir sey soruyor miyop mikrop diyesim geliyor:)
en sevdigim kitap kostebek kuki ve ayıcık ve ben,
kızımla wcde kakalara hoscakal yapmaya oyle alısmısım ki,
bazen ben bile yapıyorum:)
enginar gorunce evvleden ıyyk yapan ben,
bayıla bayıla enginarı ovuyorum simdilerde:)
diyecegim o ki su bıcırıklar sayesinde ne renkli bir hayatımız oldu,
ne hos degil mi?
hoscakal,
hatta apitapi minamina:)


HUS

Gerçekten çok hoş insanlarsınız:) Nurturia'yı keşfetmekte geç kalmışım:(
Sevgili İkiçocukannesi,
Bizim hedefimiz oğluma sergüzeşt dedirtmekti:) Hadi oğlum sergüzeşt de dediğimizde vadaaa derdi. Karşılığında da brovolar, alkışlar, sevinmeler... Sonra kabaş(kafa ve baş karışımı), jordaş (yastık ve yorgan karışımı) gibi yeni bir dil geliştirmeye başlayınca ve söyleyemediği her kelimeye vadaaa demeye başlayınca sergüzeşt sevdamızdan vazgeçtik. Gerçi maviye hala mavi diyebildiği halde avini diyor ama sanırım o da bizimle eğleniyor:) 
Kirpi ile Kestanenin çizimleri çok güzel, ikisinin de dikenleri süper:) Ayrıca minik kelebek, tonton ayı, kurnaz tiki, alageyik, karageyik gibi çok gerçekçi, güzel hayvanlar var. Net ve tekrar eden diyalolar olduğu için ben seviyorum. En önemlisi de benim için her akşam küçük kirpi maceranın sonunda annesine kavuşup mışıl mışıl uyuyor, bizim bızdık da kitabı yerine kaldırıp, ışığı söndürüp mışıl mışıl uyuyor:)
Sevgili Başakçeliğin de kitaplarla ilgili sorusuna her akşam cevap yazayım eve gidince diyorum sonra eğlence dünyasında kendimi kaybedip ben de mışıl mışıl uyuyorum. Ama Sizleri gün içinde takip ediyorum çünkü öğreneceğim çok şey var Sizlerden:)
Teşekkürler paylaşımlarınız için...


ikicocukannesi

hus,
cok hossunuz:) kucuk bızdıgı kucaklıyorum,
basak gibi bende serguzeste bayıldım,
hoscakalın:)
not: kirpi ve kestaneyi acayip merak eden ikiocukannesi,
not2:bu aksam alacagım:)elif_alya

merhabalar.
yorumlarınızı okuyunca içim rahat ladı biraz.dil gelişimine takmış,harıl harıl araştırma ve sorup sorgulama dönemine girmiştim 1- 2 haftadır.niye alya çok az kelime söylüyor diye .aslında paniklemek istemiyor bir yanım ama diğer yanım endişeleniyorda endişeleniyor.
dün akşamki alya ve dede aradındaki diyalogu yazıyorum:
dede:alya dayı de kızım
alya:dedee
dede:alya baba de hadi
alya:deede
dede:alya anne de kızım
alya:deedee
dede:alya dede de kızım
alya:dede
not:her dedenin tonlaması farklı bu arada:))


ikicocukannesi

sevgili zskk,

anlamlı gelisme atagını iki aydır yasıyoruz oglumda. son iki aydır dil gelisiminde ayrımsanacak bir fark var ve evet bu durum bizim cok mutlu ediyor. artık iki kelimeyi yanyana getirip cumle kurabiliyor. anne meme ac ver gibi. ya da anne kalk koltuk otur memme ac ver gibi. goruldugu uzere sadece ilgili oldugu konularda iletisime geciyor. zihninin icini cozemedim dil gelisiminde nasıl bir yol izliyor anlayamıyorum.
 
iletisime acık ve hevesli oldugu alanlarda dili cozuluyor: meme isterken arabalarla oynarken ve toplarla ilgili mevzularda.

birde ablasıyla gelistiridigi bir dil var evlere senlik. ben anlmıyorken ablası kardesini anlıyor. mesela bir me me ça var. ne anlama geliyor bilmiyorum. soyle oluyor kardes ablaya durup duruken me me ça diyor ve baslıyorlar gulmeye. arada baska odaya gecip gelistirdikleri dil ile gayet guzel iletisiyorlar.

cok takılı kalmadım kardesin dil gelisimine nedense. yeni bir kelime cıkarttığında pekistirmek icin evde tekrarlıyoruz, onun dısında su sıralar cok uzerinde durmuyoruz. bazen sasırtıyor bizi. gecenlerde su biberonunu isteyecek normalde elimi tutar gosterirken soyle yaptı elimi tuttu, asarı indi dedi. yani sasırtabiliyor:)

son durum budur.


zskk

çok teşekkür ederi cevabınız için sabırla bekliycem kızımın gelişimini
sevgilerle....tugba_doruk

Me me ça ne acaba merak ettim:)


kader_eymen

bizim pacip (kalem) ve betef (göbek) gibi kendisince anlamlandırdığı birşeydir kesin...Cevaplamak için Üye ol