çalışırken emzirmek

elif_mami soruyor: 5

Merhabalar...  Oğlum 1 yaşına geldi ve ben okula başladım, hala emziriyorum ve devam etmek istiyorum, ders programıma göre haftada 1 gün yarım, 3 gün tüm gün okuldayım, ve öğleden sonra göğüslerim acımaya başlıyor, eve geldiğimde oğlum uyuyorsa hemen sağıyorum ve ben okuldayken versinler diye dolaba koyuyorum, iyi de oluyor..... sorum şu: okulda olduğum sürelerde emziremediğim için sütüm zamanla azalır mı???  

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


yasemin_ekin

Kendi emzirme tecrübem şunu söyler:
1.vucudunuz, sizin ritminize ayak uydurup, gerektiği zamanlarda süt üretmek icin hazırlık yapar.

2. ve en önemlisi süt moral işidir. siz olumlu düşünürseniz sütünüz de bir azalma olmaz. İhtiyaç  kadar üretilir.

Eğer, göğüslerinizdeki ağrı sizi çok rahatsız ediyorsa, iş yerinizde sağabilirsiniz. Bu beyninize "benim bu saatte süte ihtiyacım var, üret" mesajını veriyor.

Yine kendi tecrübemden yola çıkarak anlatayım: Kızım 3 aylıkken işe başladım, ilk 6 ay sadece anne sütü ile besledim. 3-9 ay arası iş yerinde sağdım. 9. ayda sağdığım zaman 20cc süt anca gelince sağöayı bıraktım. 8. aya kadar kızım biberonla anne sütü içti. 9-26 ay arası ise, sadece ben evdeyken beni emdi. Sütüm de hiç kesilmedi ya da azalmadı....

Güle güle büyütün bebeğinizi...


elif_mami

çok teşekkür ederim, okulda sağmak için çok da uygun bir ortam yok malesf ama yazdıklarınızla  içimi rahatlattınız doğrusu.. :))))))


aslihank

Bebegim 6 aylıkken calısmaya basladım, 12. aya kadar iş yerimde tuvalette süt sagdım. 12. aydan bu gune artık sagmıyorum ve eve gider gitmez emziriyorum. Artık zaten goguslerim eskisi gibi dolup rahatsız etmiyor. Sagmayı bıraktıktan sonra sagdıgım saatlerde sızladı biraz, bir hafta içinde gecti. Simdi dediğim gibi yeni rutinimiz benim eve gittiğimde emzirmem ve de gece bir sefer daha. Eskisine gore sutum azaldı ama yine de onun bu rutinde almasına yetecek kadar var. Zaten bu aydan sonra doymaları için değil bizim sütlerimiz.
Sizin de eskiye oranla azalabilir ama emzirdikce olacagını dusunuyorum.
Benim tecrubem de bu :) Kolay gelsiz sizee...


teknikanne

oğlum 10 aylık olunca işe başladım, hiç sağmadım, zaten evde de sağınca anca 20-30 cc süt çıkıyordu, oğlum nerdeyse 16 aylık oldu ve hala emmeye devam ediyor. akşam eve gidince yapışıyor, ara ara gece ve sabaha karşı emiyor. doktorumuz 1 yaşından sonra gece beslenmesini kesmemi önerdi, fakat ben anne sütü alması için hala devam ediyorum


CokBilmis

Günde 1 defa emzirseniz bile sütünüz gelmeye devam eder.

Hatta araştırırsanız görürsünüz literatürde bebeğini 4 ay emziren baba var :) Eskiden savaş zamanları anneleri ölen torunlarını emziren babaanneler varmış ki "süt nine" terimi oradan gelirmiş. Yani menapoza girmiş kadın bile boş memesini emzirince sütü geliyor. Hatta ve hatta evlat edindikleri bebeklerini emziren kadınlar ile evlat edindikleri yavruları emziren dişi köpekler vardır.

Sonuç olarak: Düzenli olarak emzirdiğiniz sürece, sütünüz gelir.Cevaplamak için Üye ol