Pandemi süreci -okul seçimi devlet vs özel? sınıf tekrarı?

calve14 soruyor: 10

Merhaba, eylülde okulların açılacağını fakat kasım başı gibi tekrar pandemi dolayısıyla okullara ara verilebileceğini düşünüyorum. Çok belirsiz bir süreç. Özel okula yazdırmıştık 1. sınıf için. Sırf bu yüzden devlet okuluna mı geçsek diye şüphem oluyor. Uzaktan eğitim konusunun bu yaş grubu için verimli olmadığını düşünüyorum. 

Bazı kişiler sınıf tekrarı da yaptırmayı düşünüyor. Kısa dönem bakmamak gerek tabii bir de. 1 Sene devlete gönderin sonra özele geçin diyenler de var. Ama çocuğun sınıf ve öğretmen değiştirmesi çok da sevdiğim bir durum değil. Fikirlerinizi alabilir miyim?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


LaraSueda

Bu süreçte eğer varsa kaliteli bir devlet okulunu tercih ederim. Benim kızım da 2’den 3’e geçecek ve özel okuldan alıp devlet okulunda devam ettireceğim. Sizin dinamikleriniz nasıl bilemiyorum ama süreci takip edince devlet okullarının özel okullardan hiç de geri kalmadığını gördüm. O kadar paraları boşuna dökmüşüm diye üzüldüm açıkçası. Sorunuzu görünce fikrimi yazmak istedim. Kolaylıklar diliyorum��


calve14

Cevabınız için çok teşekkür ederim, hangi özel okuldaydınız? Aslında bence özel okulların ayrıldıkları nokta ingilizce eğitimleri. ebrucncyln

Oğlum özel okulda 2. sınıfta okuyor. Ben de devlette lise öğretmeniyim. Sürecin yönetilmesi açısından oğlumun okulundan memnun kaldım, Biz istesek de öğrencilerimin canlı derslere katılımlarının olmaması, nasıl olsa telafi olacak düşüncesi ile canlı derslere katılımın giderek azalması ile, faydasızlaştı. İlkokul kısmı daha farklı tabii, lakin dil öğretimi matematik türkçe gibi ana derslere olması gereken takviyeyi uzaktan olabilecek maksimum düzeyde edindiğini gözlemliyorum.

Gereksiz bir para olarak düşünmedim hiç, bu süreçte asıl işimize yaradı, evde sıkılan çocuk, oyun oynama, bedensel aktif olma dışında, derslere verimli katıldı diyebilirim, Önümüzdeki yılın kaydını da zaten yaptırmıştık geri çekmeyi düşünmedim hiç.


hepsidolu

Çelişkili bir durum ve herkesin dinamiklerine göre, yaş grubuna göre de değişir açıkçası. Burada ebeveynlerin çalışma şekli ve iş durumları önemli. Eğer online okul kışın devam edecekse evden çalışmalar da devam edecektir. Çoğu kurumsal şirket planlarını şimdiden yıl sonuna kadar personelin evden çalışması şeklinde yapıyor bu arada. Okullar Eylül sonrası da uzaktan eğitime geçerse siz çocuğunuzu destekleyebilecek misiniz? Demek istediğim işe gitmek zorunda mı olacaksınız yoksa evde sürekli bilgisayar başında online toplantılarda mı olacaksınız? Özel okullar günün belli bir kısmını online eğitime ayırıyor, verimi sınıf içi eğitime göre düşük olsa ve çocuk eskiye nazaran daha fazla ekrana maruz kalmış olsa da anne-baba çalışırken nispeten kaliteli bir zaman geçirmiş oluyor. Evden çalışmak zorunda olduğu için tablet, tv başında oyunla, YouTube videosu ile çocuk oyalamak durumunda kalan ebeveyn de çok. Devlet okulundaki uzaktan eğitim öğretmenin insiyatifinde ve velinin sıkı takibinde olmalı. Gerçi yakın veli takibi özel okulda online eğitim için de gerekiyor. Ödev yapıyor sanıyorsunuz, oyun oynarken buluyorsunuz ama devlet okulunda bu daha fazla.

İlkokul 1 ve 2 için özellikle, eğer ebeveynlerden birisi uygunsa ve ev okulu (homeschool, unschool gibi) yapabilecekse devlet okulu mantıklı ama ebeveynler tam zamanlı çalışmak durumunda ise nispeten ekran başında kaliteli zaman geçirmesi için özel okul değerlendirilebilir. 

Okul öğretmen değişikliğini de çok kafaya takmayın, özel okula yazdırmışsınız. zaten özel okullarda genelde sık öğretmen değişikliği oluyor. istemeseniz de öğretmen değişikliği (branş derslerinde olması kesin zaten, sınıf öğretmeninde de olasılık yüksek) yaşayacaksınız.


calve14

Cevabınız için çok teşekkür ederim, öğretmen değişikliğinin dışında sınıf dinamikleri öenmli benim için. Bir sınıfa sonradan dahil olma gibi bir durum oluyor ve çocuk dışarda kalıyor gibi geliyor. Birinci sınıfa başşlayacak ve ben evdeyim. Bir yandan özel eğitimle desteklerim evde hiç değilse derken diğer yandan da bu yaş çocuklarının online eğitim için uygun olmadığını düşünüyorum. Biraz da çocuğuna bağlı sanırım. hepsidolu

İlkokul için online eğitim eğer siz de bire bir takip edip, yönlendirebilecekseniz çok gerekli değil. Yabancı diliniz varsa bir sürü kaynak var yapılabilecek aktivitelerle ilgili. İngilizce için de destekleyebilirsiniz. 

Biz anaokulu dahil 3 yıldır devam ettiğimiz okulu bırakıp, 2.sınıfa geçerken okul değişikliği yaptık. Kızım kesinlikle okul değiştirmek istemiyordu ve çok tepkiliydi yeni okuluna başlarken ama çok kısa sürede adapte oldu ve dışlanma gibi bir sorun yaşamadı. Şu an iyi ki okulumu değiştirmişsiniz diyor. Ancak, dediğiniz gibi bu durum sınıf dinamikleri vb bir sürü farklı etkene bağlı. Her zaman böyle olmayabilir. 


mummymelo

merhaba,

biz haftada 16 saat şngilizce egitim veren bir anaokulundaydık. Bu sene Eylulde 1. sınıf olacak. Uzaktan eğitimle ingilizce eğitimi resmen çöp oldu. Her gün 30 dk birebir dersi oldu öğretmeniyle ama o da elbette yetmedi, 16 saat nerede 2 saat nerede. zaten yaşları küçük konstantrasyon sağlayamadı , ekranın karşısında oturamadı, öğretmen A dedi o B anladı vs vs vs.  Velhasıl yedik bu resmen seneyi. Seneye 1. sınıfta, okula dışarıdan gelen öğrencilerin olduğu ve ingilizce eğitimine sıfırdan başlanacak grupta olmasını talep ettim okul yönetiminden. Bir nevi yarı 1. sınıf yarı anaokulu okumuş olacak. İleride böyle bir şansım olmayacak, okul değişikliğini ise düşünmüyorum kendisi biraz duygusal o değişikliği kaldıramaz. Çok zor bir durum kim doğru yapıyor bilemiyorum, elimizden geldiğince doğru kararlar vermeye çalışıyoruz.


bahar12

Süreç çok belirsiz özellikle özel okul velileri için.Uzaktan eğitim bence oturmadı, ama özel okullar tam eğitim ücreti talep ediyorlar seneye de.Peki diyelim ki ekimde virüs patladı, okullar kapanacak.Ama biz tam eğitim ücreti ödemeye devam edeceğiz.Açıkça uzaktan eğitim için neden veli tam eğitim ücreti ödüyor??  Bu konuda veli-ögrenci yerine özel okullar korunuyor!f_feryal

Merhaba, üzerinde çok düşündüğüm bir konuydu. Nasıl ikilemler yaşattı bize bu salgın. Ama anaokulumuz bize tüm çocukların aynı koşullarda olduğunu ve kızımın okula başlamaya hazır olduğunu söyledi. Aslında öyle hazır değilse kimse değil, ve şimdi geldi okul kararı zamanı. Tam istediğim gibi bir okul öncesi öğretmeni ve kaliteli bir anaokulundan sonra okulları beğenemez olduk. Eylülde okullar açılırsa başlayacağız bakalım


nerza

Tüm çocuklar evet aynı koşulda ama birinde virüs varsa hepsine bulasacak.  Birde okullar başladıktan sonra tekrar online a dönerse büyük. Bir sıkıntı daha. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Çocuğunu geri alan var mu. Cevaplamak için Üye ol