34 haftalik prematüre doğan ikizlerin gelişim farkı

LiyAren soruyor: 6

Merhaba 34.haftada prematüre doğan ikizlerim var biri kız diğeri erkek. Erkek olan yenidoğan nobeti teşhisi ile luminaletten kullanıyor. Gelişim açısından ikisi arasında farklar var. Şuan tam 2 ay 15 gunlukler kızım yüzümüze bakıyor biz konuşurken aguluyor gülücükler atıyor başını çok güzel tutuyor. Oğlumda da motor hareketlerde sorun yok o da başını tutuyor yüzükoyun yere koyucu başını kaldırıp döndüruyor ancak canı isterse göz takibi yapıyor göz teması cok cok az gülücük var ama yüzümüze bakmadan bazen seviniyorum bana bakıyor galiba diye ama sonra farkediyorum ki duvara bakıyor. Ve asla sese doğru bakmiyor işitme testini de göz testini de geçtik ama sesime doğru dönüp bakmiyor kesinlikle. Ben nöbet sebebi ile kalıcı bir hasar olmasından korkuyorum. Bu durum 2 aylık bir bebek için normal mi yoksa nöbet sonucu gelişim geriliği olmuş olabilir mi?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


selencem

Her çocuğun gelişimi çok darklı oluyor, doktor takibinde iseniz endişe etmeyin bence. İkiz yeğenlerimden biliyorum, bazı gelişim aşamalrında aylar olabiliyor.


LiyAren

Sürekli Doktor takibindeyiz ancak doktorunuz suan için bir şey söylemeyi uygun bulmuyor ilacın baskılama yapabileceğini söylüyor ama ben yine de endiseleniyorum.


bayselif

Benim iki oglum var büyük oğlum yogun bakımda kalmıstı 9 gün 2,5 aylıkken isitme testlerinden gecmis olmamıza ragmen sadece cep telefonu çaldığında tepki verirdi o kadar endiselenirdim ki sürekli ses yapardım ama tepki vermezdi drlar hep birsey demek için erken ama yogun bakımda isitme kaybı yaygındır dediler 4.ayda evde nefes alamaz olduk o kadar ses alır hemen uyanırdı bütün endiselerim bitti.küçğk oğlum neredeyse dogdugundan beri sese cok duyarlı hemen basını cevirip bakıyor cocuktan cocuga fark ediyor.

Birde cinsiyet daktörü var yanılmamanız için söylüyorum kızlar genelde herseyi daha erken yapıyor.prematüreler de gelisim olarak ilk aylarda geriden gelir motor becerileri iyi diyorsunuz sesinizi takip etmemesine simdilik takılmayın derim sesi alıyorsa biraz daha bekleyin.


yareyar

Bebeğinizin son durumu nasıl peki şimdi. Duzelmistir inşallah.benim kizimda aynı durumda.


LiyAren

Merhaba daha iyi olduğunu söyleyebilirim artık göz kontağı daha iyi düzeyde takip zaten vardı sorunsuz devam ediyor şimdilerde gözümüzün içine bakarak gülüyor sese dönüp bakma yeni yeni başladı çok arıyor bazen buluyor bazen bulamıyor. Gelişim her bebek için farklıdır dedi bir doktor. Önemli olan ileri doğru mu değişim var geriye doğru mu ona bakmak gerekiyor dedi.


ozlemeren

Merhaba benim de 34 haftalık doğan ikizlerim var.Biz şu an 4.5 yaşındayız ama kaygılarınızı o kadar iyi anlıyorum ki.Erken doğduklarından dolayı sürekli "hep bir şeyler ters gidecekmiş "hissi vardı bende de.Çocuklar farklı zamanlarda farklı gelişim özellikleri gösteriyorlar.Sürekli biri daima motor gelişimleri daha önde yapıyor diğeri onu 1-2 hafta geriden takip ediyor.Ben boşuna evham yapmışım .Belirli bir zaman sonra ikisi de her konuda birbirini yakalıyor içiniz rahat olsun.Şimdi yaşıtlarımızı bile geçtik. Biz 1 yaşına kadar her ay prematüre olduklarından dolayı sıkı takipteydik.Fizik tedaviden tutun da zihin gelişimine kadar.Siz de kafanıza takılan her konuyu mutlaka doktorlarınıza danışın.Fazla evhama kapılmamaya çalışıp ikizlerinizin tadını çıkarın çünkü çok çabuk büyüyorlar :)Cevaplamak için Üye ol