6. Hafta ultrason

senaelb soruyor: 8

6h 3gunluk hamileyim. Ilk ultrasonum 5. Haftanin ilk gununde vajinal yapildi. Bebek ve kesesi goruldu doktor 7.2 mm olarak ölçtü. Bugun baska bir doktora gittim once karından bakti cok küçük dedi ve daha iyi gorebilmek icin vajinal bakti. Herseyin normal ve yolunda oldugunu kalp atisinin da görüldüğünü soyledi ama dinletmedi doppleri actiginda fazla titresim zarar verebiliyormus. Bi görüntü aldi ve bana verdi. Ben doktorun yanindan çıktığımda inceledim görüntüyü ve 3.5mm olarak olculdugunu farkettim. Farkli cihazlarda yapilan farkli ölçümler birbirini tutmayabilir mi acaba? Aklim cok karisti. Bir de 6. Haftada artik karindan ultrasonla rahatca görülebilmesi gerekmiyor mu?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


selencem

Benim doktotum 9 haftadan önce kalp atışı duyup rahat göremeyebiliriz diye o zaman çekmişti ultrasonumu. 6h erken sanki biraz. Tebrikler bu arada :)


dilrubaa

Bence de 6 hafta daha erken karindan gorulebilmesi icin. Olcumlere cok takilmayin bence, yapan kisiye gore de degisebilir sonucta doktorunuz yapiyor olcumu ve azicik farkli yerden baslatsa bambaska olcumler cikabilir hele de simdi cok kucuk zaten. 6 haftada kalp atisi gorunmeyebilirdi bile daha bence hic takilmayin keyfini cikarin


senaelb

Cok tesekkurler dilrubaa ve selencem :)


ebrucncyln

Tebrik ederim ben de 5 haftayı doldurdum 2. gebeliğim. İlk hamileliğim de 7. haftada kalp atışını duymuştuk, merak etmeyin derim , ben doktora yine 7. haftalarda gideceğim daha rahat ve kaygısız olsun diye. sizin de bir sonraki muayeneniz de daha rahat ve büyük görünecektir. ema_emine

Tebrikler.Bence erken tedirgin olmayın.Cihazlar arası farklılıklar oluyor.


berlindenbirseda

İlk ölçümde kesenin boyu ölçülmüştür, onun büyüklüğü çok çok anlamlı bir veri değil, zaten o haftada embriyo boyu ölçmek çok zor olurdu, daha çok küçük. İkinci, yani 6 hafta 3 günlük ölçümde ise embriyo boyunu ölçmüş doktor. İki veriyi birbiri ile karşılaştırıp canınızı sıkmanıza hiç gerek yok. 


senaelb

En iyisi ben iki hafta sonra tekrar gidiyim biraz daha buyumus olur o zamana insallah. Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.


berlindenbirseda

Rica ederim. Bir de 6 hafta 3 günlük hamile olduğunuzu regl tarihinize göre hesaplıyorsanız gerçek süre daha farklı olabilir, belki de bu ay yumurtlamanız daha geç olmuştur, benim 1 hafta geçti mesela. Doktorunuzun verdiği görüntünün bir köşesinde gebelik haftaniz mesela 6w3d gibi (6 weeks 3 days) yazıyor olmalı. Embriyo boyunun bu haftalardaki ölçümleri genelde çok oynamaz ve bu ilk ölçümlere göre asıl gebelik süresi belirlenebilir ki bu mesela 12 hafta civarındaki ense kalınlığı değerlendirmesi için çok önemlidir. Doktorunuz gebelik sürenizi farklı söylerse şaşırmayın diye yazmak istedim :) Mutluluk ve sağlıkla geçen bir gebelik dilerim.


Cevaplamak için Üye ol