İşe başlamak...

osssem soruyor: 10

arkadaşlar iki yıllık ücretsiz izin almıştım ama işe başlama kararı aldım.12. -18. aylık arası iş başı yapmış olcam tam tarihi belirlemedim henüz.benim kafamı kurcalayan bi kaç  şey var.bunları sizinle paylaşmak istedim.

1.kızımda şuan ayrılık kaygısı var bu ozamana kadar devam eder mi?ederse ne yapmalıyım?

2.bebeğimi emziriyorum hala ve hatta bebeğim emerek uyuyor.kıyamadığımdan ve iki yıl ücretsiz izin rahatlıyla kendi kendine uyumayı ögretmedim.işim gereği nöbet tutacağım(ayda 3 kez). benim olmadığımda huzurlu olsunlar babayla istiyorum.bunun için şimdiden neler yapabilirim.

3.bakıcı tutacağım.benim şuanda bakıcıdan beklentim merhametli olması bebeğimi sevgisini göstermesi benim belirlediğim şekildeki bakımını devam ettirebilmesi bebeğimle oynaması..vs tecrübeli annelerin acaba bu konularda bana önerileriniz ne olur?

birazda şimdiden yüreğim sızlıyor...başınızı ağrıttım uzuz uzun ama tecrübelerinize önerilerinize ihtiyacım var.şimdiden teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


ipekkusgoz

tabii ki işe başlama sonrası için planlarınız olsun ama çok da takılmayın derim. Çünkü o kadar çabuk değişebiliyorlar ki, bugün düşündüğünüz şey o zaman olmayabilir ama hiç aklınıza gelmeyen başka bir şeyle karşılaşabilirsiniz. Bu 1. sorunuzun yanıtı olsun:)

2-benimki de uzun süre emerek uyurdu. Ama sadece ben varsam. Yoksam yani gündüzleri bakanlarıyla da gayet rahat uyuyordu.Ya sallayarak (bir süre sonra kendisi istemedi sallanmayı) ya yatağında pışpışlayarak uyutmayı becerebildiler.12. ayda bile başlasanız daha 4 ayınız var bence çok şey değişebilir o zamana kadar. Fakat bir şeye karar vermeniz gerekiyor diye düşünüyorum, siz sormamışsınız ama. Çalışacağınız için gece beslenmesini kesip kesmeme kararı. Ya çalışıyorsunuz diye gecelerii emzirmek isteyebilrisiniz ( benim gibi) ya da yine çalışıyorsunuz diye gece uykum bölünmesin ertesi gün dinç olayım diyerek gece beslenmesini kesebilrsiniz.

Son paragrafınız içinse tek söyleyebileceğim:'aramıza hoşgeldiniz:)'.  


sevcanvet

maddi sıkıntınız yoksa hiç zorlama kendini derim, ben 2 kere başladım geri bıraktım tecrübeliyim yani :) şimşekleri üstüme çekmek istemem ama işe dönmek ancak iş eve yakınsa ve çalışma saatlerinizde kısaysa (öğretmen vb.) kolay oluyor ama hele hele gece nöbet tutacaksanız işler çook zorlaşır, bebeğin babayla olan bağına ve babanın sabrına bağlı tabi...


nnunnis

bende iki yıllık ücretsiz izindeyim ve ağustos gibi geri dönücem bazen dönsem mi diye düşünüyorum ama 6 ay daha oğlumla doya doya kalayım diyorum.ayrılık kaygısı 2 yaşına kadar devam ediyor bildiğim kadarıyla oğlum 18 aylık ve hala ben bir yere gidersem ağlıyor.ama eninde sonunda alışacaktır.Gece siz olmadığınızda babası bir şekilde uyutacaktır.Şimdiden kendi kendine uyutmasını öğretin diyeceğim ama onlar ağlayınca insanın içi elvermiyor.


osssem

ıpekkusgoz geceemzirmeyi kesmek aklıma geldi.gece beraber uyuyoruz pek sorun olmuyor pek.dışarda babasının dedesinin kucağında sızmışlığı vardır ama evde yok.sevcanvet maddi sıkıntı var. 08:00-16:00 çalışıyorum nöbette 16:00 da devir alcam sabah 8e kadar ve ogün izinli oluyorum.tutmayada bilirim baskasına tutturadabilirim.paraya bakar yani..nnunnis bilmiyorum umarım ıstıkrarlı olurum


tubapusat

Sizin yasadiklarnizi yaklasik 8 ay once ben de yasadim. Ozel sektorde oldugumdan 6 aylik ucretsiz izin sonrasi ise basladim benzer kaygilari cektim. 


Benim bebegimde memede uyurdu. Hala da uyuyor. Annem bir sure bakicinin yanina gelmisti uyku gecisini onunla yaptik. Anneannesine aliskin oldugundan hatta ben de degil zaman zaman onda uyudugundan bu durumu nispeten kolay atlattik.


Ayrilik kaygisi ile ilgili  ona ise baslayacaginizi onunla isten gelince bol bol vakit gecireceginiz vs. vs. anlatin. Herseyi anliyorlar, ben konustukca gozlerini diker bakardi ablarcasina (: Emerken size de doyuyor. Emzirmeye devam edin ve ancak gece uykulariniz basta problemli olabilir. Biz de biraz problem oldu. Benimle gece uykusuna gecis uzuyordu, benimle daha cok vakit gecirmek ister gibi emme suresini uzatir ya da kucagumda yatardi. Gece de sik sik uyanirdi. Bunu donem donem yine yapiyor ama ilk zamanlar ki olmuyor.  

Umarim gonlunuzdeki bakiciyi bulursunuz ben 6 ayda 3. bakici da icime sineni buldum. Size tavsiyem kesinlikle kamera sistemi kurun ve anneniz gelebilirse bir sure yaniniza gelsin. Bu 2'si bile bakicilar uzerinde etkili oluyor. Sirf kamera var ya da anneanne evde diye isi kabul etmeyen bakici adaylarim oldu. Ilk bakicimda kameralara takikti. Hicbir zaman evde bebekle yanliz birakamadim icime sinmemisti. Annelik hislerinize guvenim bir aday ya da bakici icinize sinmiyorsa elle tutulur bir neden yoksa bile degistirin. 

Hersey gonlunuzce olsun.HANCAN

İşe başladığınızda şimdi düşündüğünüz şeylerin pek çoğu artık sorun olmaktan çıkmış ya da yerine yenileri gelmiş olacak, buna emin olun. sürekli değişiyorlar, doğal olarak sizin de bebekle ilgili gündeminiz sürekli değişiyor. o nedenle şimdiden şunu ne yapacağım diye düşünmeyin. Bakıcı konusunda da mümkünse tanıdık tavsiyesi ile birilerini bulmaya çalışın. Bakıcı ile birlikte siz işe başlamadan hiç değilse 1 ay geçirmeyi planlayın. Böylece sizin ve bebeğinizin düzenine alışması için bakıcıya, yeni birine alışması için bebeğinize, bir başkasına bebeğinizi bırakma fikrine alışabilmek için de kendinize zaman tanıyın. bu süreçte, biraz alıştıktan sonra kısa aralıklarla onları baş başa bırakın. Mesela kuaföre gidin, o sırada onu teyzesi yedirsin ya da yatırsın. Olmazsa olmazlarınızı iyi belirleyin. Mesele TV izleyecek mi, ne kadar izleyecek, kaçta yiyip kaçta uyuyacak, neyi ne kadar yiyecek, hangi aktiviteler yapılacak vs. Herşeyi en baştan mutlaka konuşun ve sonradan ilave talepler getirmemeye dikkat edin.  Örneğin bizim bakıcı teyzemiz oğlumun bakımı, yemek ve evin günlük derlenme-toplanmasından (makine boşaltmak, çamaşır sermek, mutfak ve banyoyu pratik süpürge ile süpürmek gibi) sorumlu. Bunu en başta konuştuk ve ben ondan hiç daha fazlasını istemedim. Ayrıca ücret ne olacak, ne aralıkla ne kadar artış olacak, onu da baştan konuşun. Bakıcı teyzenin de kimi konularda inisiyatif kullanmasına, tabi zamanla ve izleyerek, izin verilmei bana göre. Böylece çocukla ilgili sorumluluk alırken bazı konularda doğru karar vermeyi de geliştirecektir. Bu tamamen zaman içinde aranızdaki ilişki yerleştikçe olacaktır. Ben kamera koymadım, iç sesimi dinledim, oğlumu izledim. Bakıcı teyzesinin arkasından ağladığı gün dünyalar benim oldu. Onu sevmese ağlamaz, yolunda olmayan birşeyler olsa onu sevmezdi diye düşündüm. Şükürler olsun kötü bir tecrübemiz şimdilik olmadı, olsaydı heralde ben de kamera koymayı düşünürdüm. Ayrılık zor bir süreç, ben de ağlayarak gittim ilk gün. Ama inanın alışılıyor. Şimdiden çok kolay gelsin ve Allah iyi insanlarla karşılaştırsın.


osssem

concealed şimdiden emzirme olayını oturtsam iyi olcaktz bebeğim uykusu gelince meme diye ağlıyor.yanımda babanne annene olunca bi denesem başkasının yutmasını iyi olcak sanırım.hancan bir ay oncecen almayı dusunuyorum bakıcıyı.benım suanda bebeğime bakmasını ıstediğim komsu m var kendinin 6 yaxında kızı var .hiç bi tecrübesi yok ama bem onun merhametine ve özverili davranacagına guvenıorum sizce nasıl olur.6 hatta 7yaşındaki kızı problem olurmu sizce?sonuçta okuldan cıkınca buraya he gelecek vs..bu arada evimde bakacak


pelinau


merhaba Benim de son 28 günüm. ben de işe başlıyorum. Oğlumda da 6 ay izin yapıp dönmüştüm. Ama ben öğretmneim ve yarım gün. Bu nedenle aslında işe başlamak bana iyi geldi diyebilirim. 

Vakitli yatıp kalktığımızdan dolayı tüm uyku ve yemek düzenimiz şak diye oturmuştu. Hatta kaka saatleri bile. Bence  8 aydır evdesin ve artık tekrar sosyalleş, farklı şeyler gör, kafanı boşalt, çalışan kadının eve kapanması bir süre sonra çok boğucu oluyor. kendime bakım yapmadan akşama kadar eşofmanla, tırnaklar saçlar almış yürümüş bir haldeyim. :)))
ayrılık kaygısını düşünme. Tüm gün aynı odada öylece durup kaliteli vakit geçirmedikten sonra 

bence yapışık gibi takılmak bebeklerimize de iyi gelmiyor. Evet ağlayacak ama inan susacak, çünkü bakıcın da 5 yıl önce bunları yaşamış. aklını dağıtır, oynatır, birşeyler bulur. birkaç gün sonra sendeki değişimi farkedecek, sen de eğer çok olağan bir süreç olduğunu düşünüp ona acıma/eve gelince sevgi seline boğma yapmazsan bunu kolay geçişle kabullenir.

bakıcının çok ideal dolduğunu düşünüyorum. bak benim oğlum da birinci sınıfa başladı. evin içinde bıcır bıcır geziyor, okuyor, konuşuyor ve kızım abisinden gözlerini alamıyor. eminim abisine verdiğim emeğin daha azı ile konuşacak, öğrenecek..vs. Bence ev içinde birden fazla kişi olması çok iyi oluyor bebeklere. hem bakıcı lavaboya şuna buna ilgilenmeye gittiğinde yanında kısa sürecde olsa biri olması çok iyi olur. ben kısa araklıklarla oğluma bırakabiliyorum. hem komşunmuş, yakın olması da iyi. başka zamanlarda da güvenip bırakabilirsin.

gece uykularını acilen halletmelisin. ben KİM WEST İLE BAŞLAYIP, HOGG İLE SÜRÜNÜP SIONUNDA PES ETTİM, FERBER İLE RAHATLADIM. Saat 23te gece öğünü emziriyorum ve sonralki kalkışlarda sadece emziği ile oyalanıp uyuyor. zaten tam uyanmıyor. Bu haftaya kadar ben de memede uyutup yapışık gibi geziyordum. Bakıcı işine gireceğim için uyku ve memenin arasına başka şeyler soktum. gece uykusuna yatmayı da bir defada kestim yani ferber yaptım. ancak sanki çalışıyormuşçasına düzenimi harfiyen uygulayacağım böylece kişiler değişse de bebeğin hayatında standart rutin kalacak, o da en azından kendi ortamında aynı şeyleri başkasıyla da olsa yapmış olacak.

bu uykuya geçiş işini babaya devretsen de, çocuk uyansa dahi babasının ilgilendiğini görerek rahatlasa? sanırım sağlıkçısın. nöbetler şimdi 3 derler ama başladığında, olmadığın zamanın acısını çıkarırlar. s

Bu arada klavyeme bisküvi döktüm o yüzden bazı harfler basmadı, kusura bakmayın. artık bir ara temizlerim :) 
Arkadaşın dediği gibi kulübe hoşgeldin :O)

HANCAN

komşusuna baktıran bir arkadaşım var. onun anlattıoğı kadarıyla tecrübesini paylaşayım. başta kendi evinde bakması için anlaşmışlar ama bakıcının da, sizinkine benzer şekilde, okul çağında çocuğu (sanırım iki tane)olduğu için, bir süre sonra onun evine geçme başlamış ve şimdi sürekli kendi evinde bakıyormuş. evde büyük çocuklar olduğu için tv sürekli açıkmış, o çocuklardan normalde öğrenemeyeceği şeyleri (her zaman olumlu değil) öğreniyormuş vs. Buna benzer sorunlar yaşıyor. Ama öte yandan bakıcı sabah yetişemedi, akşam ben yetişemedim gibi sıkıntılar da bertaraf edilmiş oluyor. Güvenilir biriyse düşünülebilir bence de. Ama yine de sizin kurallarınıza uyması koşuluyla.


osssem

pelinau içim rahatlattın okadar akışkan yalın anlattınki..evet sağlıkçıyım.dogru söylüyorsun nöbettin sağı solu belli olmaz.ben senin dedğin yöntemlerin kitaplarını okumadım şimdide iki günde kitabı yalayıp yutup son uygulamaya geçmek gözümde dağ gibi büyüyor ve uygulayamıyacakmışım bebeğimde müsade etmicekmiş gibi geliyor.burdan yardım istesem bu yontemelerı uygulayıp ögrenebilirmiyim sizce?bu konuda uygulayan ve basaran bırı olarak bana tavsiyelerde bulunursanız hemen uygulamayı denicem:)bu arada bebeğim biberonda emzikte almıyor:(

hancan doğru söylüyosun tv izlemek istiyecek çocuğu ben 2 yaşına kadar izlemesini istemiyorum.komşum benı evde bakayım dıye teklıfı var ama ben kabul etmedım.ben mesaiye kalsam muhtemel dir evine gecer kızımı alıp az öyle hissediyorum.bırde ablası var koca delıkanlı cocukları var.aynı mahallede oturuyoruz o bayanlada.komsum ben kafana uymasamda ablam bakar hem o evine gelmeyede gonullu dedi.ablasını okdar ii tanımadığımdan sese etmedim ama oda guvenılır güleç bi insan..onunlada bir araya gelmişliğim sohbet etmişliğim var.offf bazen düşünmekten bunalıyorum desem çok görürmüsünüz bana.lütfen yazmaya devam edin arkadaşalar sayenizde beynımde taşlar bıraz daha yerıne oturuyor.

pelinau yöntemler hakkında fikrini bekliyorum.teşekkürler..Cevaplamak için Üye ol