Uyku eğitimi ve gaz sorunu

damlaayv soruyor: 4

Merhabalar benim 4,5 aylık bir oğlum var. Uyku konusunda çok sorun yaşıyoruz. Ne şekilde uyutursam uyuyayım bıraktıktan sonra 5-30 dk arasında uyanıyor. Genelde gaz sebebi ile oluyor. Uyanıkken gazını çıkarmak içim herşeyi yaptığımız halde yine de kalıyor. Geceleri eskiden daha uzun uyurdu şimdi gazını yapma çabası ile sık sık uyanıyor. Uyku eğitimi vermek istiyorum çünkü tüm günüm onu uyutmakla geçiyor. Ancak gaz sorunu çözülmeden eğitim işe yaramayacak gibi geliyor. Böyle bir durum yaşayan var mı aranızda ne yapmalıyız?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ayazlali

Gaz sorunu olduğunu nereden biliyorsunuz? Bir kere bebekler için başta herşey sorun, yani vücudun tüm sistemlerini kullanmaya alışmaya çalışıyorlar. Biz nasıl sindirim yaparken uyumayı biliyorsak onlar da öğrenmeli, biz de gece uyaniyoruz ama dönüp tekrar uykuya dalıyoruz büyükler olarak, onlar da bunu öğrenmeli, bilerek doğmuyorlar çünkü. Çocuğunuzun kilo alımı normalse ve kakasında kan mukus gibi şeyler yoksa (varsa sütün içindeki birşeye alerjisi var anlamına gelebilir) 4.5 ay uyku eğitimine başlamak için uygun bir yaş. Bebek uyumaya nasıl alışırsa öyle devam eder, sizin yardımınizla uyuyorsa gece uyanınca da sizi ister. Bebeğinizin uykusunu yaşına uygun bir uyuma uyanma programına oturtun, zaten tam olarak nasıl uyuduğu sizin belirlediğiniz rutinle çok kolay çözülür. Biz Ferber yöntemini uyguladık, mutlu mutlu uyuyoruz şimdi. Bir de dört yaşındaki oğlum gece çişini beni izleyici olarak çağırmadan yapmayı çözse deliksiz uyuyacağım 😂😂😂 evet, büyüyünce dertler bitmiyor da şekil değiştiriyor, neyse, derdimiz bu olsun :-)


yesil_erik

Sıcaktan uyuyamıyabilir mi acaba bebeklerde yazın aşırı sıcaklar problem oluyor benim kızım da sıcakta uyuyamazdı


ayazlali

Yeşil erik, çok mantıklı, sıcakliyor olabilir. Ben çocukların odalarına tavan vantilatöru taktırdım, bütün gece en yüksek devirde dönüyorlar, tavsiye ederim, gerçekten serinletiyor, çok rahat ediyoruz.


damlaayv

Teşekkür ediyorum cevaplar için sıcak da olabilir evet başka odaların camlarını açarak çözmeye çalışıyorum çok sıcak olduğunda bi de sanırım sütün az gelmesi sorunu ile karşı karşıyayız, dün gece rüya öğünü yapmaya çalışırlen farkettim. Sabah da doymafığını farkettim ve gece sağdığım sütün tamamını içti. Umarım sütün artması çözüm olur şimdi bunu deniyorum.Cevaplamak için Üye ol