Göğüs ağrısı

felah soruyor: 4

merhaba arkadaşlar oğlum 2 aydır hiç emmiyor nerdeyse. kendi bıraktı çok isterdim oysa anne sütünü 2 yaşına kadar alan  bir bebek olsun diye. ilk bıraktığından bu yana bir sıkıntım olmamıştı ama şimdilerde ağrı duyuyorum göğüslerimde. sağıp boşaltayım dedim ama manuel göğüs pompam pek iş görmüyor açıkçası. vücut süt salgılamaya devam ediyor galiba. ne yapabilirim önerileriniz var mı?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


fistikcik

Ne yapmak istediğinize bağlı :)
Emzirmeye devam etmek istiyorsanız 2 ay ara vermiş bile olsanız geri dönüş mümkün. Üstelik süt üretimiz de tamamen durmamış. (Durduğu durumlarda bile tekrar başlatılabiliyor). İsteğiniz bu yöndeyse mesajla haberleşelim, çeşitli bilgiler paylaşalım.

Eğer emzirmeye dönmeyi düşünmüyorsanız göğüslerinizi bir nebze rahatlatmak için iyi bir elektrikli pompa edinip (1 haftalığına 25 liraya kiralamak mümkün) sağabilirsiniz. Sonra lahana yaprağı, soğuk duşlar gibi çeşitli yöntemlerle süt birikmesi önlenebilir.
Ama önce hangi yolu tercih ettiğinize karar vermeniz gerek.


felah

esasında emzirmeye devam etmek istiyorum ama bebeğim ağzına bile almak istemiyor. ben de umudumu kestim diyebilirim. teşekkür ederim cevabınız için. bu yönde bilgileriniz varsa memnun kalırım paylaşmanızdan.


fistikcik

Merhabalar,
Yeniden emzirme (relaktasyon) belki kolay olmayan ama son derece mümkün bir süreç. Emzirmeye uzun süre ara vwrdikten sonra dahi yeniden üt üretimini tetiklemek mümkün. Sizin durumunuzda zaten sanırım süt üretimi tamemen durmuş değil. Esas mesele bebeğin memeyi reddetmesi.

7. ayında emmeyi reddetmesi için nasıl bir sebep olduğunu bulmak gerekli. Böylece yeniden emzirme sürecinde aynı sorunun tekrarlaması önlenmiş olur. Bebeğinize biberon veriyor muydunuz ? Eğer öyle ise biberon-meme ucu karmaşası sebep olmuş olabilir. Ek gıdaya fazla hızlı bir geçiş mi yaptınız ? Gerekenden fazla miktarda ek gıda verdiyseniz bebeğin süt alım miktarı düşer ve erken memeden kesilmeye sebep olabilir.
Bazen bu faktörlerin hepsi bir araya gelir : biberon ve ek gıdanın fazla verilmesi sonucunda bebek daha az emer, daha az emdikçe süt üretimi azalır, bebek azalan süt akışını almak istemez ve memeyi bırakır.

Diğer memeyi reddetme sebepleri arasında süt akış hızının en başından beri fazla hızlı ya da yavaş olması ya da reflü gibi bebeğe emme sırasında sıkıntı veren sağlık sorunları bulunur.

Bazen bebekler evde ya da ailede meydana gelen herhangi bir değişiklik (taşınma, annenin işe başlaması, evden birinin uzaklaşması vs...) ya da huzursuzluk, gerginlik, ve yahut anneden bir süre uzak kalma sonucunda da memeyi reddederler.

Sebepleri farklı da olsa, memeyi reddetme durumlarında izlenecek yöntemlerin ortak noktaları vardır.
Öncelikle bebeğe biberon vermeye son verin. Biberonla içtiği mamayı (ya da sağılan anne sütünü) bu yaşa gelmiş bir bebek artık rahatıkla alıştırma bardağıyla içebilir. Biberon ve mememin emilişi farklıdır, biberonun akışına alışan bebek memeyi istemeyebilir. Oysa aynı risk alıştırma bardağında yoktur. Bu bardaklardan içmek için emme hareketi yapılmaz.

Sonrasınnda kendinize iyi bir elektrikli süt sağma makinesi edinin. (Ameda kullanıyorum, tavsiye edebilirim, ancak iyi bilinen başka bir makine de olur). 2,5-3 saatte bir sütünüzü sağın, düzenli olması önemli. Sağdınğınız sütü (ne kadar çıkarsa) kaşıkla bebeğinize verin. Bebeğinizin bu süreçte  aç kalmaması için mamaya devam edin, ancak onu da artık biberonla değil, sulukla vermeye dikkat edin.

Siz 2,5-3 saatte bir sağmaya devam ettikten kısa bir süre sonra sütünüz artmaya başlayacak. Bu süreçte bebeğiniz biberondan vazgeçtiği için memeye dönmesi kolaylaşacak.

Bunun için ten temasını arttırın. Mümkünse bebeğinizle birlikte uyuyun. Üst kısmınızda kıyafet olmadan bebeğinizi omzunuza alın. Önce omzunuzu emsin, sonra kollarınızı. Yavaş yavaş memede tutmayı deneyebileceksiniz. Önce o hafif uykulu iken ya da siz ayakta iken, hafif sallayarak emzirmeyi deneyin.

Bu şekilde olmaz ise (yanınızda bir yardımcı olmak kaydıyla), bebeğinizi kucağınızda tutarken banyoya girin. Yardımcı kişi bebeği yıkar ve su dökerken siz de onu emzirin. Suyla temas halindeyken emzirme bebeklere anne karnını hatırlatır ve memeye dönmelerini sağlarmış. Hatta bu tekniğe "re-birth" (yeniden doğuş) adı verilir.

Bebeğe yeniden meme almasını öğretmek için başka bir yöntem de silikon meme uçlarını kullanmaya dayanır. La Leche League'in şu makalesi bu konudan bahseder. (http://www.lllfrance.org/Feuillets-pour-les-professionnels-de-sante/La-confusion-sein-tetine-Cahier-de-l-Allaitement-n1.html ) Makalenin özet çevirisini mesajın sonunda bulabilirsiniz.

Bebeği memeye tekrar döndürmek için en iyi yöntemlerden biri "Ek beslenme sistemi" kullanmaktır. "Ek beslenme sistemi" Medela'nın bir ürünü. Ürün göğüs ucuna takılan ufak bir boru içeriyor, borunun bir ucu bir mama kabına bağlı. Bebek böylece memeyi emdiğini sanarken süt ile birlikte mama da geliyor ağzına. Bu ürünün amacı bebeğin süt gelmiyor diye sinirlenerek emmeyi bırakmasını önlemek. Böylece bebek emmeye devam ediyor. Süt üretimi uyarılıyor ve artıyor. Bir süre sonra borudan gelen mamaya gerek kalmıyor. Bu ürünle evlat edinen anneler bile emzirebiliyor.
Ürünle ilgili bilgi şu adreste mevcut :
http://www.e-sumeras.com/Medela-Ek-Beslenme-Sistemi-Supplemental-Nursing-System,PR-35.html

Şu adreste de yeniden emzirmeyle ilgili detaylı bilgiler mevcut :
http://www.steteskop.net/bebek_dostu-pa-print_page-pid-112.html

Bu bilgiler sayesinde tekrar keyifli bir emzirme sürecine kavuşabilmeniz dileğiyle.


Meme-biberon karmaşası

Bebeğe yeniden memeyi almayı öğretmek


Kısa bir süre için silikon meme uçları kullanılabilir. Sadece emzirmenin başlangıcında silikon meme ucunu takın. Hızlı süt akışı başladığı zaman silikon ucu kaldırın ve doğrudan memeyi verin. Annenin ilk günler sabırlı ve kararlı olması gereklidir. Bebek ilk günler olumsuz tepki gösterirse annenin cesareti kırılmamalıdır. Silikon meme uçlarınının başlarını keskin bir makas yardımıyla her gün az bir parça keserek bebeğin memeyle teması sağlanabilir. Her gün kesilen miktar arttıkça sonunda bebek kendini sadece memeyi emer bulacaktır.

Meme-biberon karmaşasının üstesinden ancak biberon ve emzik verilmesi tamamen sona erdirilirse gelinebilir. Mama veriliyorsa u başka yöntemlerle (damlalık, fincan, kaşık, iğnesi olmayan bir şırınga gibi...) verilmelidir. Anne ilk günlerin bebek ve kendisi için zor olacvağına hazırlıklı olmalıdır. İkisinin de sabır ve kararlılığa ihtiyacı vardır. İlk günler meme vermeyi denemeden önce bebek başka yollarla doyurulmaldır. Çok aç bir bebek memenin karşısında daha çok ağlar. Bebeği emmeye  teşvik etmek için memeye yakın tutarken dudaklarına damlalıkla sağılmış anne sütü (ya da mama) damlatılabilir. Ya da emzirmeden önce sağma makinasıyla memeyi uyararak hızlı süt akışı başlatılabilir. Burada amaç bebek memeye gelir gelmez sütün ağzına geldiğini hissetmesini sağlamaktır.

Bazı durumlarda (neredeyse sadece biberonla beslenmiş bebeklerde) "Ek beslenme sistemi" en iyi çözüm olabilir.

Yeniden emmeyi öğrenme programı
İlk gün : Biberon da, meme de vermeyin. Sağdığınız sütü (ya da mamayı) başka yöntemlerle damlalık, fincan, kaşık, iğnesi olmayan bir şırınga gibi...) verin. Bu yöntemlerle bebek beslenirken mümkün olduğunca dik tutulmalıdır, böylece sütün boğazına kaçma ve boğulma riskinin önüne geçilir. Annenin sütünü sağıp vermesi en iyi yöntemdir, böylece sütü de artar. Anne bebeği meme vermese dahi bebekle ten temasını korumalı, göğsüne dayayarak kucağına almalıdır.

İkinci gün : Biberon vermeyin, başka yönetmlerle besledikten sonra meme vermeyi deneyin. Anne bebeğin emzik emmek istediği ya da uykulu olduğu bir anda da meme verebilir. Bebek kesin bir şekişde reddederse ısrar etmeyin ve bir önceki etaba geri dönün. Bebeğin memeyi tekrar almayı öğrenmesi zaman alır ve bir bebekten ötekine değişkenlik gösterir.

Tekrar memeyi almayı kabul ettiği zaman anne bebeği sık sık emzirmelidir. Bu süreçte her türlü emzik ve biberondan kaçınılmalıdır.

Ek beslenme sistemi
Bu sistem kullanılarak (yukarıda açıklanmıştır) bebek parmakla ya da memede beslenebilir. sistemin ince borusunun ucu parmağa bağlanırsa bebek buradan akan sütü annenin parmağını emerken alabilir. Emme problemleri alan bebekler için bu uygundur.
Sistem memeye bağlanarak verilirse bebek memeyi emerken sistemin bağlı olduğu tüpten sağılmış süt ya da mamayı bebeğe verir.


mervesari

benim oglumda emmedi ben medela nın elektrikli hastane tipi pompa kiraladım sagıp ogluma biberonla verdim eger biberon alıyorsa sagıp verince anne sutune devam etmiş olursun ben sagıp verdim fazla olanıda dondurucuya koydum sutun kesilince dondurucudakini verdim en azından belli bir sure daha anne sutune devam etmiş olursun en azından ben oyle yaptım



Cevaplamak için Üye ol