Spor/egzersiz uygulama ve web sitesi

babu soruyor: 4

  1. Merhaba, evde spor yapmak icin faydalandiginiz mobil uygulamalar veya web siteleri varsa paylasabilir misiniz? Ben kayla itsines’i izliyorum biraz ama uye olmadim. TesekkurlerBu soruyu cevapla


4 Cevap


Tutaste

Merhaba Banu,

Nike App oldukça güzel bir uygulama, yakın dönemde yoga da eklendi egzersiz seçenekleri arasına. İhtiyaca ve eldeki imkanlara göre bir program hazırlanabiliyor, onun dışında bölgesel çalışmak isteyenler için de özel egzersizler var. 

Ben evde yoga yaparken çoğu zaman kendim akış hazırlıyorum bazen de youtube videolarından faydalanıyorum. kullanmadım ama "yogauni" yada "yogaglo" gibi yerlere üye olup memnun kalan arkadaşlarım vardı. 

Daily Yoga da fena bir app değil bu arada. 


yaprak

Banu merhaba ben squat girl' ü takip ediyorum.uygulaması da var.ayrıca yine instagramda takip ettiğim sayfalarda var.


mummymelo

fitness blender ı tavsiye ederim


Damla

Beach Body Focus T25

TV ya da bilgisayardan açarak karşısına geçip yaptığınız egzersiz videolarından oluşuyor. Özellikle çalışan ve günlük rutininde spor için çok fazla zaman bulamayan insanlar için geliştirilmiş, benim harcanan zaman/ elde edilen sonuç ve sağlıklı hareket dağılımı açısından çok başarılı bulduğum bir program. Tüm videolar 25 dk egzersiz ve sonunda yaklaşık 3-4 dk cool-down amaçlı germe egzersizinden oluşuyor. Duşuyla falan birlikte günlük en fazla 1 saatte, salonlara taşınmadan, evinizde canınız ne isterse onu giyerek spor işi bitmiş, aklınızdan çıkmış oluyor. Çocuğunun bakımı ile ilgilenen anneler için de özellikle uygun olduğunu düşünüyorum bu sebeple, hem çocuğunuzun yanında da yapmak mümkün oluyor, hem de evde yapıldığı için onlar da düzenli egzersizi hayatın normali olarak benimsiyorlar.

Pazartesiden perşembeye günlük olarak bir video var yapmanız gereken. Cuma günleri programda verilmiş 2 videoyu yaparsanız cumartesi boş kalıyor. Ya da cumanın ikinci egzersizini cumartesiye atabiliyorsunuz. Pazar günü ise "Stretch" isminde terletmeyen ve bütün haftanın tutulmalarını üzerinizden atan tüm programlarda ortak bir video var. Ben bunu özellikle pazar akşamı çocuklar yattıktan sonra sakin ortamda yapmayı seviyorum, çok iyi geliyor. 

Programa göre farklı isimlerde, farklı bir şeye "Focus"lanan videolar oluyor, her program 5 haftadan oluşuyor ve hergün yapacağınız videonun belli olduğu bir takvimi var. Örneğin aşağıdaki alpha'nın takvimi, eğer başladığınız ilk haftanın ilk günü ise Cardio videosunu açıp yapıyorsunuz.


Programın özelliği 25 dakika hiç dinlenmeden çalışılması. Bir kas grubunu çalıştırıp, orayı yorduktan sonra hemen başka bir bögleye geçiyor henüz nabız yüksekken, böylelikle alınan verim en yüksek oluyor. Tekrarlar yine videoların içinde yedirilmiş oluyor. Mesela bazı hareketleri belirli sırayla biraz basit başlatıyor, sonra 2 kademe zorlaştırıyor. Sonra aynı hareketlerin en zorlarını peşpeşe daha kısa süreler yaptırıyor, buna da burn-out phase diyor. Tüm videoları 2 kadın, 2 erkek ve programın yaratıcısı Shaun birlikte yapıyorlar. Shaun bir yandan hareketleri anlatıyor. Tüm programlarda en sağda Tania aynı kasları çalıştıran daha basit hareketler yapıyor. Yeni başladıysanız, yorgunsanız, hastaysanız ya da bir yeriniz ağrıdığı için bir hareketi rahat yapamıyorsanız egzersiz sırasında durup dinlenmek yerine Tania'nın yaptığı hareketi yaparak devam edebiliyorsunuz.

Alpha, Beta, ve Gamma isminde 3 program var. 

Alpha T25 - Tamamen "body weight" denilen yalnızca vücut ağırlığı ile hiç alet veya ağırlık kullanmadan yapılan egzersizlerden oluşuyor. Yani başlayanlar için en uygun program. Cardio ağırlıklı, kilo vermek için, sağlıklı kalmak iyi hissetmek için aralarında en uygun program olduğunu düşünüyorum. Programdaki videolar, Cardio, Speed 1.0, Total Body, Lower Body, AB Intervals, Strecth. 

Beta T25 - Belirli hareketlerde ağırlık veya yay kullanarak daha fazla kas yaptırmak için ama yine cardio'su hiç eksik olmayan bir program. Birkaç tur alpha yaptıktan sonra başlanabilir. Ya da kilo vermek değil de biraz kas yapmak isterseniz tercih edilebilir. Ben birkaç tur Alpha yaptıktan sonra ilk kez Beta'ya başladığımda çok zorlanacağımı düşünmüştüm ama hiç öyle olmadı. Ağırlıkları kendinize göre ayarlıyorsunuz sonuçta. Programdaki videolar, Core Cardio, Speed 2.0, Rip't Circuit, Dynamic Core, Upper Focus, Stretch.

Gamma T25 - Hemen her hareketin ağırlıkla beraber yapıldığı bir program. Ben bir kez denedim ama tamamlamadım. Çünkü çok fazla şınav içerikli video var ve ben 3-4 yıldır olabildiğince düzenli egzersiz yaptığım halde hala düzgün şınav çekemiyorum. Şınavları düzgün yapamayınca da bir işe yaramayacak diye düşündüm. Programdaki videolar, Speed 3.0, Rip't Circuit, Extreme Circuit, The Pyramid, Stretch.Cevaplamak için Üye ol