3,5 aylık kızımın süt emme sıklığını ve miktarını bilemiyorum.beslenmesi şaştı

yeldai2r soruyor: 3

kızım bundan 1,5 ay öncesine kadar (gazı pik yapmadan evvel) gayet düzgün beslenip 2saatte bir acıkırdı. gaz sancılarıyla birlikte meme emmede zorlanmaya başladı ve ben de sağdığım sütümü biberonla vermeyi sıklaştırdım. ne olduysa birden o düzen de bozuldu ve şimdi ağladığında acıktığı için ağlayıp ağlamadığını anlayamıyorum. doktora göre -3 ay kontrolünde- "bu kız hiç aç kalmamış" evet ama bi düzeni yok şu anda. zaten gündüz uyumadığı için daha sık acıkıyor. örnek olarak yazıyım:

gece bolca uyandıktan-her saat 5dk sürelerle meme emdikten sonra- sabah 7buçukta uyanıyor. en son o zaman emziriyorum, ardından 9gibi tekrar acıkıyor -acıktığını düşünüyorum, memede susuyor çünkü- meme veriyorum ama 2dk emdikten sonra mızıklanıyor. sonra olmadı, biberonla (yine kendim sütümle) doğru dürüst doyurayım diyorum, onu da 10-20cc max emip bırakıyor. tüm gün böyle geçiyor.

şu anda en büyük sıkıntımız bu gibi. şu beslenme düzeni otursa belki bağırsakları bile daha düzgün çalışır, gazı da azalır? benim de huzurum olur o zaman da kızım sakinleşir, vs. zincirleme :)

ne yapmalıyım, düzeni nasıl oturtacağım sizce?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


edamla_nur

yelda merhaba canım.benim kızım 18 aylık şuanda.normalde bebeler 2saatte acıkır.ama doyasıya 10 dk emerse.benim bebe okadar emmezdi.bende bitürlü oturtamadım emmeyi.her ağladıkçaemzirdim.oda gaz yapardı.bence her ağlamada pek verme.hoplat oynat yada az mama ver tok tutsun bebeği.gazdan dolayı neler içmadimiçirmedim .amakimyon çayı geçirdi gazımızı.birde kolik vardı bizde.düşün artık.hala daha mız mız bir bebeyiz.takma kafana rayına oturur.tadını çıkar birgün bitmiş gitmiş olacak bu dertler


FeyzaZ

Bizimki 2. Ayini dolsurdugunda boyleydi. Bazi aglamslarinin uyumak icin oldugunu anladim. Yataga koyunca da agliyor ama pispislayinca uyku moduna geciyordu. Biz emzikle rahat ettik. Her agladiginda meme vermeyip emzikle oyalayabilirsin. Bi de biz hala burun tikanikligiyla ugrasiyoruz. O zaman da memede uzun sure kalamiyorlar. Burunda gozle gorulur bisi olmasina gerek yok. Derinlerde tikali olabikiyor. Serum fizy. Damlatip otri bebe aspiratorle acabilirsin. Ben bunlari yaparak emme araliklarini geceleri 3-4 saate. Gunduz de 2-3 saate cektim.


yeldai2r

off, bugün de emme düzenini oturtamadan geçti. bu sefer açlıktan çılgın gibi ağladı, yarım saat önce emmiş olduğu için yine aç olup olmadığını anlamadım. ağladı durdu, sonra biberon verdim tabi. hemen uyudu. saati de 10yaptık bu sırada :( düzeni oturtmak cidden çok zor oluyormuş ama yapıcam :) herkes aynı şeyi dediğine göre ve olabildiğine göre yapabilirim sanırım :)

bu arada; emzik zaten emiyor, gaz için de masajından çeşitli yağlara, sıcak havlulara, dizi dizi damlalara kadar hepsini deniyorum. yine biraz daha rahat pırtlıyor en azından 2gündür.

öneri ve tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler. yalnız olmadığımı bilmek bile moral veriyor :)Cevaplamak için Üye ol