Büyük azılar, kilo sorunu, kaşık reddetme ve delirmek üzere olan bir anne

lriell soruyor: 10

Merhaba,
Bu hafta kızımın 9. ayı bitti ve kontrolü vardı ama sadece 120 gr almış. Kızımın iştahı iki ay öncesine kadar gayet iyiydi ama dişleri çıkmaya başladığından beri yemek yemekten nefret etti. En sevdiği şeyleri bile 1-2 kaşık sonra bırakıyor. Ben aslında bu durumu dişlerin iştahsızlaştırmasına verip pek takılmamıştım ancak doktorumuz elime saat saat şunu yedir bunu yedir diye verince işte meydan savaşı başladı. Asla yediremiyorum. Sinirlerim tepeme çıkıyor bırakın yarısını 3 kaşık soksam şanslıyım. Farklı gıdalar deniyorumi kendim yapıyorum hazırları deniyorum vs ama hayır yemiyor yemiyor. Ne dersiniz şu anda iki büyük azısı gelmek üzere, sizce dişlerden mi yoksa 120 gr gerçekten bu dönem için az mı?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


lriell

Evet mama sandalyesinde yiyor. Bizimle yemeğe oturuyor. Sabah akşam anne sütü de alıyor.


NagehanAnne

Iriell bebeklerin diş sıkıntıları bütün düzenlerini ve huylarını altüst edebiliyor. Yüksek ihtimal ağzı çok acıyor ve birşey yemek istemiyor. Bu dönemleri hep yaşadık hala yaşıyoruz. Benim bebeğim genel olarak iştahsız diş dönemlerini bir de siz düşünün. Doktor listeleriyle ilgili de şunu söyleyeceğim, sanki aslında maden mühendisi kendileri ama kısa bir süre için çocuk doktorluğu yapmak zorunda kalmışlar... bebekleri tanımıyorlar gibi davranmaları hem insafsızca hem de gerçek dışı. Bir bebeğe zorla hiçbir şey yaptıramayız, yaptırmamalıyız... Elbette farklı taktikler deneyeceğiz, farklı yöntemler kullanacağız ama zorlama yok, zorlamalar bizim farkedemeyeceğimiz şekilde hasarlara neden olabiliyor onların iç dünyalarında. 

Öncelikle bu sürecin bir müddet daha devam edeceğini, hatta periyodik olarak tekrarlayacağını bilin. Yapmanız gereken tek şey ise sakin olmak. Bunlar geçecek diye kendinize telkin verin ve biraz yeme stresini kendi üstünüzden dolayısıyla da bebeğinizin üstünden bir atın. Biz Türk annelerinin en büyük sorunu çocuğun yemek yememesidir. Ama şunu hep göz ardı ederiz; zorla ağlaya ağlaya karnı doyurulmuş bir çocuktansa o an için karnı aç olsa da baskıya maruz kalmamış kararına saygı gösterilmiş çocuk daha sağlıklıdır. Kolay gelsin, güle güle büyütün. 
  


lriell

2 gün zorla tıktım yemekleri ağzına ama ne ağlamalar ne çığlıklar. Doğru olanın bu olmadığı belli. Kızımın bana bakışları değişti ya da belki psikolojik bilmiyorum.  Sanırım biraz da doktorda bitiyor, çocuğun gelişimi durmuş deyince bir anne olarak halimi siz düşünün ki buna sadece kiloya bakarak karar verdi yani diğer yapması gereken şeylerde bir gerilik ya da gecikme yok. Böyle yazınca bile anlıyor insan ama işte dediğiniz gibi biz Türk anneleri sanırım biraz kilo takıntılıyız. Nedir bunun normali, kaç kilodur gramdır bilmiorum ki, doktor az dedi az oluyor. Dediğiniz gibi doktorlar bebekleri tanımadıkları için bebekleri tanıyan insanlara sormak iyi geliyor. Başkalarının da bunları yaşadığına hem üzülüyorum açıkcası, hem içim rahatlıyor.


ozgeoyku

O donemde iki ay ust uste kilo almamisti kizim ve anne sutu alan bebege dr mama takviyesi yapmami soylemisti kizim biberonu agzina almamis hatta memeyi bile reddeder hala gelmisti hic unutamiyorum o zaman verdigim savasi ve mutsuzlugumu ...peki sonuc 2,5 yasinda ki kizim herseyi yiyor suan bosuna uzmeyin kenndinizi kendi haline birakin hic zorlamayin dislerini tamamlasin hicbir yememe problemi yasamayacaksiniz


sumeyye

benım kızım o donemde (3 ay cunku azılar cok sancılı geldı bızım)12. ayı devırene dek sadece anne sutu almıstı :)
Allah dermansız dert vermesın. degıl 120 gr almak almamıstı. su anda yaptıgınız tum ısrarlar ters tepebılır. normal ogun zamanları sunun yeter. sızı panık gordukce cıdden o da gerılıyordur. bakısınızla bıle gayet gerılıyorar. azılar cıdden yıpratıcı. onu da anlayın. sevdıgı seylerden 1-2 kasık alıyor demıssınız. onu bıle almıyordu ınanın benım kızım. sadece kahvaltıda yarım yumurta yıyordu ve aksama dek emıyordu. sabır sabır.
tek derdınız bu olsun cıdden ;)
gecmıs olsundatceken

120 gr bana gayet iyi geldi.Acaba siz gözünüzde yememesini çok büyüttüğünüz için mi doktorunuz böyle liste olayına girişti. bence zorlamayın çocuklar dönem dönem yememe sevmeme reddetme olayına giriyorlar sonra sevmediklerini yiyorlar sonra yeniden reddediyorlar böylece de büyüyüp gidiyorlar.

yediği kadar yesin sonra bırakın anne sütüde alıyormuş bence kafanızı takmayın


nurhayaty

Bebeğiniz anne sütü alıyor endişelenmenize gerek yok. Yediği üç kaşıkmış beş kaşıkmış takılmayın. 

Siz ısrarcı oldukça ileri dönemlerdeki yeme düzenini olumsuz etkileyebilirsiniz, yemek yemeye karşı genel bir tepki oluşabilir.. Bırakın bu dönem böyle geçsin .


Binnurr

tüm anneler aynı şeyleri yaşıyor.ortak payda çocuğun bu dönemde kilo alması için zorlamamak.biz hasta olunca hele ağzımızda aft vs çıktığında hiç bi şey yiyemezken çocuklarımızı zorluyoruz.tamamiyle saf annelik duygularımızla.sonrasında gerçekten yeme sorunu olan çocuklara dönüştürüyoruz.zorlamamak en iyisi anne sütü en büyük desteğiniz.geçmiş olsun
lriell

Sevgili pie, burada hissettiklerimizi, endişe ettiklerimizi paylaşıyoruz. Ben sinirlenip çocuğuma kızdığımı ya da onun kabahatli olduğunu düşündüğümü yazmadım. Endişelerimi, hissetiklerimi de elbette paylaşacağım, bu sitenin amaçlarından biri de sanırım bu. Lütfen üslubunuza dikkat edin. Yardım isteyen bir anneye kendin çöz çocuğu suçlama demek ne böyle bir forum sitesine yakışıyor ne de bir anneye.


lriell

Zorlamanın yanlış olduğunun farkındayım, zaten nekadar zorlanabilir ki bir bebek. Her öğün, her kaşık, hergün mümkün mü? Tedirginliğim ve üzüldüğüm nokta doktorumuzun yetersiz demesi ve benim farklı şeyler denememe rağmen halen yediremiyor olmam. Sağolsun diğer anneler bu konuda beni rahatlattılar. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bir süre bekleyelim umarım geçici bir sorundur. Kızımın dişleri çıkınca eski iştahı da yerine gelir umarım.Cevaplamak için Üye ol