Yere yatma isteği

kirem soruyor: 2

Merhaba,

1 yaşında oğlum sürekli -sebepsizce- yere yüz üstü yatıyor. İlgi çekmek ve ya başka amaçla olmadığına eminim. Durup dururken evde , dışarda yüz üstü yatıyor. Başta komik geliyordu ama sürekli olunca aklımda soru işareti olmaya başladı. Kaldırdığımda itiraz etmiyor. Normal bir durum mu bu merak ediyorum. Teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


ayazlali

Oyun oynuyor olabilir. Benim ilk oğlan da yatardı arada, kendisi oturmayı, etrafına bakmayı sever, çok koşturmaya gelmez :-) şimdi ikinci bir yaşında, hiç durmadan hareket ediyor, şöyle biraz otursa ya da uzansa ben de iki üç saniye nefes alsam diyorum :-) Dengesi yerinde ise ve kontrollü bir şekilde yere yatıyorsa (yani düşmeden) bence endişelenecek birşey yok, ama tabi ki çocuğunuzu en iyi siz tanıyorsunuz, bu size olağan dışı geliyorsa doktorunuzu arayıp ona anlatın.


KahveAnne

Merhaba,

Öncelikle belirtmek isterim sizi telaşlandırmak için değil, sadece aklınızın köşesinde bilgi olarak dursun diye yazıyorum.

Otizmli çocuklarda beden algısı düşük olduğu için, sürekli yatma, yuvarlanma, bedeni biryerlere yaslama ihtiyacı oluyor. Özellikle yüzüstü yatmayı seviyorlar. Göz teması iyiyse, sizinle ve yaşıtlarıyla iletişimi iyiyse, kalabalık ortamda insanlardan kopuk bir köşede oynamayı seçmiyorsa endişelenecek bir şey yok, ama bu dediklerim dikkatinizi çekiyorsa bir uzmanla görüşün derim...Cevaplamak için Üye ol