su tüketimi

enna soruyor: 10

2 yaşından sonra çocuk günde ne kadar su tüketmeli, su içmeyi sevmiyorsa ne yapmalı?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


BaharK

Bir ara biz de bu konuyu düşünmüştük, belli bir miktarı var mı bilemiyorum ama biz tatildeyken bir matara almıştık oğluma, onunla gün içinde oldukça fazla su içiyordu, tabii havanın sıcak olması da etkiliydi. Ama geçenlerde bir yerde unuttuk, bu bahaneyle yeni içi çelik matara alırım dedim. Ama aldıklarım da iyi çıkmadı, şuan evde bardakla içiyor suyunu ama matara ile içtiği kadar çok değil.
Belirgin bir miktar varsa ben de bilmek isterim, zaman zaman cildi kuru geliyor bana, susuzluktan mı acaba?


enna

ben de uzun zamandır bu konuyu atladığımı farkettim. Fark ettiğim günden berdir de çocuğun arkasından "su iç oğlum" diye koşturuyorum. Sususzluğun ciddi sıkıntılar yarattığını biliyorum. ve aldığı diğer sıvılar suyun yerini tutmuyor. İnternette arattım ancak sağlıklı ve net bir cevap bulamadım.


burcaksahin

Arda'nın yaşı sizler gbi henüz 2 değil. Dolayısıyla beslenmemiz de farklıdır diye düşünüyorum. Yine de paylaşmak istedim:

Son doktor kontrolümüzde birçok şeyden bahsederken konu suya geldi. Doktorumuz "En az yediği ek gıda ölçüsünde su içmesine dikkat edin" dedi. Yani pankreas'a yüklenim ne kadarsa su ile destek o kadar olsun diyeymiş.

Hiçbir tıbbi bilgim yok, yazdıklarım sadece sözlü konuşulanlar. Ama çok da mantıksız değil gibi düşünüyorum.


Neslihan

Dorukta cogu zaman unutuyor su icmeyi. Ben verince iciyor. Vermesem aklina gelmiyor genellikle. Ozellikle kisin onlerine koymak lazim galiba.
Bahar D&R'a baktinmi matara icin. istinye parktakinde standi var. Cok guzel mataralar. Pahali ama. Ben kiyamadim o kadar paralar vermeyi.


BaharK

Neslihan Sigg markalar var en küçüğü 40 TL idi Joker'de, eşim de bana aldırtmadı, sonra bir yerde unutacaksın dedi. Ama şimdiye kadar aldığım iki mataraya 20 TL verdim bile :))
Dışarı çıkarken alıyorum birini, kapağını açıyorum öyle içiyor şimdilik.Burcu

aynı sorun bizde de var..çok su tüketmediğini düşünüyorum..özellikle bu aralar bezide çok dolu olmuyor..ben teklif etmesem uzun süre susuz durabiliyor...başka çözüm önerisi olan varsa yazsın lütfen..


ekim_

bardak ya da suluğunu hep rahatlıkla ulaşabileceği,gezinirken hep gözüne takılacağı bir yerlere koyuyorum;hatırlatma gibi.Bir de bizim gibi bardaktan içmek çok hoşlarına gidiyor ve sık sık deniyorlar; oyun gibi su içiyorlar.Renkli suluklar da eğlenceli geliyor.


Zelal_

BaharK, bizimkine su, ayran vs koyup yanında kreşe gönderebileceğim bişeyler ararken, Sigg marka bazı paslanmaz çelik mataraların plastik aksamında bpa'ya rastlanmış diye okumuştum emin olmadan almayın derim.

Suzulukla ilgili olarak gün içinde meyvesuyu, ayran, süt vs çok içiyorsa ilave su istemiyor olabilir mi diye aklıma geldi bir an?Zelal_

Bir de evet Uod'un dediği gibi yeni su içmiş olsada Loran'da bizim gibi bardakta teklif edince hayır demiyor...


dolympos

Kg başına 100 ml ideali.Ama tabi bu toplam günlük sıvı alımı sadece su değil.Meyveler ve sebzelerdeki sıvıları da dikkate almamız gerekir. Cevaplamak için Üye ol