Hem emzirmek hem de mama vermek

0zge soruyor: 10

2 aylık bir bebeğim var. Altını ıslatması kilosu anne sütünün yettiğini gösteriyor. Tabi nerdeyse bütün gün memedeyken ama sürekli huysuzluk ağlama.İstemeye istemeye mama verdim 90 cc yi bitirdi. Sadece geceleri emdiğinde doyduğunu anlıyorum gündüzleri memeden süt gelmeyince ağzından atıyor ağlıyor diğer göğsüme geçiyorum ordaki sütü bitirene kadar yine emiyor o da bitince basıyor çığlığı arkasından mama verdiğimde onuda bitiriyor.Gazı var da ondan mı atıyor diyorum hayır değil diğer memeye geçince ağlamıyor yok demek ki ve ben kızımın doyup doymadığını anlıyorum doymadıysa eli ağzında ağlıyor doyduysa yalancı emzik bile almak istemiyor. Şimdi sorum şu ben bu kadar emzirdiğim halde neden yetmiyor. Her yerde okuduğuma göre her annenin sütü bebeğine yetermiş benim ki neden doymuyor?

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


Puccanne

Canım bende 6 ay once kendımı suclaya suclaya mamaya basladık anne sutude alıyor!ılk mamayı verdıgımde benı bırakmasından cok korkuyordum neler yaptım anlatamam sırıngaya mamayı cekıyordum mememın yanından sıkıyordum ınce uclu bıberon aldım gogsumun yanından sokuyordum bebegım emerken!allaha sukur 6 ayı bıtırdık ve bebegım meme delısı memeyı agzına alınca mest oluyor demek ıstedıgım bebegını ac bırakma hersey olacagına varıyor!bır damlada anne sutu alsa o ona yeter emın ol!ben dogumdan ıtıbaren her yolu deneyıpte bır turlu sutunu cogaltamayanlardanım bebek emdıkce sut gelır dıyenlere ınanamıyorum sahsen benım ole degıl benım sutum az artk bu sozu soyluyorum eskıden az dedıkce azalır dıe sutum cok dıordum ama yoktu:)benım cadı emzık emmıyor bu yuzden gecelerı ve gunduzlerı benı emzık yerıne kullanıyordu ama artk gunduz uykularımız rutınlı oldugu ıcın ole saatlerce yanımda emerek uyumuyor.bebegın daha cok mınık yanına al ve emerek olsun uyusun!zamanla uykusu duzelınce gunduz emmeyı bırakıyorlar!benım kızım sımdı olsun gogsumde sut bıtınce ya ısırır ya da agzından cıkarıp ucunu sıkar ve anlarım kı sut cok gelmıyor:)bıraz uzun oldu ama faydası olur ınsallh!saglıkla buyut bebegını.


mona_roza

huzursuzluğunun başka sebepleride olabilir mi, gerginliğine sebep olarak. sizin sütünüz var çünkü anlattığnıza göre. mama verdiğiniz zmn süt doğal olarak azalabilio çünkü bebek fazla emmek istemio emse bile çok çekerek olmayabilio. doktorunuza danıştınız mı


0zge

@ prensesim ; Dediğin gibi ne yaptıysam olmadı ne çaylar aldım ne sular içtim halada içiyorum ama yok olmayınca olmuyor pes etmek istemedim ama çevremde yediğine içtiğine dikkat etmeyipte sıktığında deli gibi süt fışkıranları gördükten sonra yapı meselesi demeye başladım. Neyse sükür hiç emmiyo değil beni. Teşekkür ederim cevabın için :)

 

 

@ekangal ; Huzursuzluğunun başka nedeni yok eminim doyup doymadığını anlayabiliyorum birazda iştahlı bi bebek maşallah aç olunca çok ağlıyor. Mama her zaman son çare ben hala sürekli emziriyorum ama yok işte sadece geceleri doyupta memeyi ağzından atıyor onun dışında memeden süt gelmeyince ağlıyor. Göğsümün teki yarık düşünün o haldeyiz.


mona_roza

gece doyup gündüz doymaması ndn acaba anlayamadım


fistikcik

Merhabalar,
Sorunuzun cevabını kendiniz vermişsiniz aslında. "Altını ıslatması kilosu anne sütünün yettiğini gösteriyor" yazmışsınız. Bu kadar basit. Kilo alımı ve boy uzaması iyiyse, altını sıklıkla kirletiyorsa bebek doyuyordur. O aylarda benim kızım da sürekli memede olmak isterdi, neredyse 24 saat memeye yapışık gezerdi. Büyüme atağı içinde olabilir, gazı olabilir, reflüsü olabilir, çok çeşitli sebepler olabilir. Meme her türlü dertlerine devadır o aylarda. Sütünüzün yetmediğini kesinlikle düşünmeyin. Yetmese kilo almazdı.
Anne karnının sıcaklığını, rahatını sadece memede buluyor bebekler. Bazıları da (benim kızım gibi) aşırı düşkün oluyor, doymuş olsa bile meme istyor. İlk zamanlar ben de "mama versem doyar mı" tereddüdüne düşmüştüm. Ama mamadan sonra bile meme istediği zamanlar oldu.

3. ayda düzelecektir, canınızı sıkmayın. Biraz yorulacaksınız ama 1 ay kadar sonra bu kadar sık emmek istemeyecektir. Ne zaman isterse meme vermeye devam edin. Mamayı ancak çok yorulduğunuzda, günde 1 defayla sınırlayın. Yoksa biberon-göğüs ucu karmaşası yaşar ve emmeyi bırakabilir.

Bu arada, göğsünüzdeki süt bitince "basıyor çığlığı" diye yazmışsınız. "Süt bitmesi" diye bir durum yoktur. Meme neredeyse boşalmış gibi görünür ama az da olsa süt gelmeye devam eder. "Hızlı süt akışı"nın olduğu anlar vardır, acaba bebeğiniz sadece süt hızlı akınca içip, akış yavaşlayınca mı sinirleniyor ? Biberondaki akış her daim hızlı olduğu için biberonda sinirlenmiyor olabilir.

Şu makale bu komnuda detaylı bilgi veriyor :
http://www.kellymom.com/bf/supply/letdown.html

Çevirisi aşağıda :

Birçok şey süt akışının yavaş ya da inhibe olmasına sebep olabilir : end,işe, ağrı, utanç, stres, soğuk, aşırı kafein kullanımı, sigara, alkol kullanmak veya bazı ilaçların kullanımı. Meme ameliyatı geçirmiş olan annelerde sinir hasarı olabilir. Aşırı stres ya da kriz durumlarında salgılan adrenalin süt akışını yavaşlatır.

Bazen durum bir kısır döngüye dönüşür : bebek süt akışı yavaş olduğu için huysuzlanır, bu da anneyi daha çok strese sokar ve sğt akışı iyice yavalşar. Rahatlama teknikleri kullanarak bu kısır döngüyü kırmak gerekir.

 Süt akışını kolaylaştırmak için :
Tüm duyularınızı kullanın. Bebeğinizin görüntü, ses ve kokusuna konsantre olun. Emzirmeden önce sıcak bir şeyler için ve müzik dinleyin.

Emzirmeden önce:
    * Sıcak bir duş veya banyo alın.
    * Emzirme anında göğüslerde ağrı oluyorsa emzirmeden 30 dakika önce parasetamol bazlı bir ağrı kesici alın. Ağrı ve stres süt akışını yavaşlatır.
    * Emzirme için sakin, rahatsız edici olmayan bir ortam seçin.
    * Hoşunuza giden bir müzik açın.
    * Bebekle ten temasını arttırın, sıcak bir odada göğsünüze bebeği çıplak olarak yaslayın.
    * Bir bardak su veya bir fincan çay gibi bir şeyler için.
    * güvenli bir yatarak emzirme pozisyonu bulun, ya da iyi bir kol ve sırt desteği olan rahat bir sandalyede oturun.
    * Yanınızda yardımcı olabilecek bir kişi olmak kaydıyla bebekle birlikte banyoya girin, yardımcı kişi bebeği yıkar ve uygun sıcaklıktaki suyu dökerken onu emzirin.
    * Memeye bebeği yerleştirmeden önce göğüsünüze nazikçe masaj yapın. Hafif nemli ve sıcak havular bu konuda işe yarayabilir.

Emzirme sırasında:
    * Derin nefes ya da diğer rahatlama teknikleri kullanın
    * Şarkı söyleyin ya da mırıldanın.
    * Görselleştirme tekniğini kullanın. Birkaç derin nefes alın ve gözlerinizi kapatın. Sütün göğsünüzden aktığını hayal edin. bazı anneler şelale görüntüsünü zihinlerinde canlandırır, kimileri de bebeklerine bakar, onun görüntsüne konsantre olur.
    * Bunun tersi de yararlı olabilir: telefonla konuşmak, TV seyretmek, kitap, vb : stresinizi alarak sizi rahatlatır.
    * Omuzlarınızı ve sırtınızı ısıtma pedleriyle ısıtın. Emzirmeden önce size yardımcı olacak birinden sırt ve omuz masajı rica edebilirsiniz.
    * Bebeği emzirme sırasında sık sık iki göğüs arasında değiştirin. Hızlı süt akışı başlayınca diğer göğse geri getirin.
    * Emzirirken göğüs masajına devam edin.



mona_roza

fistikcik sana kesinlikle katılıoyrum istediklerimi direk yazmışın, süt bitmez çoğalır süpersin...


0zge

gece göğsüm dolu oluyor uyumak mı süt yapıyor artık gündüzleri her ağladığında meme veriyorum birikmesini beklemeden bundan mı ama göğsün yumusak olması süt olmadığı anlamına gelmiyor onuda biliyorum ama sıktığımda damla gelmiyor bende anlamıyorum :s


0zge

Evet çok güzel demişsiniz biliyorum bunları çok araştırdım. Ama yarım saat emzirdikten sonra mamayı içmesini ve sakinleşmesini anlamıyorum. Peki ne yapmalıyım makalede denilenleri de yapmaya çalışıyorum  ağlasada bile attıkça memeyi mi vermeliyim bunu da yapıyorum aslında ama çıkamıyorum ben bu işin içinden.



Puccanne

Canım sıkma canını senı cok ıı anlıyorum suan ne yaparsan yap anlatamassın o ruh halını bende oleydım ama allhtan o gunler bıttı!bende gece uyuyunca gogsum gerılırdı sut dolardı bellı ama gunduz emzırıgım aksama kalmadın gogsum sonerdı ve sut sıktıgımda sabahkınden daha az gelırdı!bende cok sorular sorduma ama herkes sut emdıkce gelr dedı ama bır turlu oyle olmadı!annemgılde kesıntısız uyudugumda(kı annemlerde kaldıgımda bebısı anneme verırdım gece hıc emmezdı ve bır defa mama verırdı)goguslerım sabah sut dolmus ve hatta atletım ıslanırdı o derece!bende sutun dolmasını gece uykusuna baglıyorum!bana belkıde bır cok anne kızıcak ama bu boyle cunkıgenelde sutu cok olanlar bana kızıcaktır olur mu ole sey sut emdıkce gelır dıe..!ama ozge ben senın her zaman yanındayım sEnı cok cok ıı anlıyorum bol sutlu gunler dılerım..!


ozgeoyku

önemlı olan bebegınızın tok olması ve bunu anne sutu yada mama ne ıle karsıladıgınızın bır önemı yok bence tabıkı anne sutu tartısmasız yararlı ama doymuyorsa kı 90 cc mama ıcıyorsa 2 aylık bebek doymuyordur bence verın gunde 1 yada ıkı ögun mama hem bu arada memelerınız de dınlenır ve sutle dolar vıcdan yapmayın bence o duygunun nasıl oldugunu cok ıı bılıyorum hepsı gecıyor uzulmeyın....



Cevaplamak için Üye ol