Hem emzirmek hem de mama vermek

0zge soruyor: 10

2 aylık bir bebeğim var. Altını ıslatması kilosu anne sütünün yettiğini gösteriyor. Tabi nerdeyse bütün gün memedeyken ama sürekli huysuzluk ağlama.İstemeye istemeye mama verdim 90 cc yi bitirdi. Sadece geceleri emdiğinde doyduğunu anlıyorum gündüzleri memeden süt gelmeyince ağzından atıyor ağlıyor diğer göğsüme geçiyorum ordaki sütü bitirene kadar yine emiyor o da bitince basıyor çığlığı arkasından mama verdiğimde onuda bitiriyor.Gazı var da ondan mı atıyor diyorum hayır değil diğer memeye geçince ağlamıyor yok demek ki ve ben kızımın doyup doymadığını anlıyorum doymadıysa eli ağzında ağlıyor doyduysa yalancı emzik bile almak istemiyor. Şimdi sorum şu ben bu kadar emzirdiğim halde neden yetmiyor. Her yerde okuduğuma göre her annenin sütü bebeğine yetermiş benim ki neden doymuyor?

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


0zge

Bir de sanırım şöyle bir durum var. Emme isteği bebekten bebeğe değişiyor. Benim bebeğim ilk zamanlar süt akışı hızlı olsada olmasada emerdi bütün gün memedeydi. Büyüdükçe süt akışı yavaşladığında ağzından atıp ağlamaya başladı ki bu durum ben mama vermeden önce oldu. Belki süt yok var demeyip emmeye devam etse doyardı bi saatte ama yok emmiyorda işte.


0zge

Sıktığımda hep damla damla geldiğinden sağma makinasına gerek duymadım ellede hiç çıkaramam sanki.Dün öğlenden akşama kadar memede tuttum en fazla bi yirmi dk ayrıldık birde işte memede uyuduğu zamanlar, attıkça memeyi tekrar verdim birazda uykulu olduğundan alıyordu neyse akşam saat yedide sonuç; ellerini yeme, gözünden yaş gelene kadar ağlama, önce 60 cc mama yetmeyip üstüne 30 cc mama yeme. Şimdi bana bi akıl verin ben ne yapıyım ? :s


ipeks

benim oğlum 4 aylık oldu. aynı şeyleri ben de yaşadım.sütüm doyurmadı mamaya geçtik dr.dedi. ilk ay 60cc sonra 90  sonra 120 ye çıktık. şimdi 150 cc yiyor. aynı zamanda emiyor da. ama sütüm doyurmuyor gerçekten az. biberonla veriyorum ve emmeyi bırakmadı. soğan, bulgur ve dereotu acayip arttırıyor sütü. birde gece uzun süre uyumak...
ben de doyuup doymadığını anlamıyordum. kilo alımını takip edin ve dr.unuza danışın bence.
mama verdiğim için çok vicdan azabı çektim. ama yapacak bişey yok :)


0zge

Evet yapı meselesi sanırım bu artık bende emdikçe sütüm çoğalır inancını kaybettim. Çünkü başka hiç bi iş yapmadan sürekli bütün gün gece emzirdim inanılmaz sular çaylar yiyecekler tükettim ama yok işte annemde de yokmuş ablamda da olmadı :s Neyse hiç anne sütü almıyor değil şükür alamayanlar da var.

Bir de aptamil 1 kullanıyorum ben. Sizlerin tavsiye ettiği başka bir marka var mı ?


Mutluanne_5

Sadece geceleri yatarken vermeyi deneyebilirsin memeyi bırakmaması için.mamaya alışınca zamanla göğsünüde almak istemeybilir çünkü..ben 4 numarada  çok ağlardı tüm gün sütüm yetmeyince sadece akşam yatırmadan önce vermeyle başladım önceleri.sonra oda alıştı  ne kadar istemesemde mamaya ve sütüm kendiliğnden gitti malesef..

mama olarak sana SMA yı önerebilirim dr muzun tavsiyesiydi .çok severek tükketti ilk 6 ay sonra ek gıdalara geçince azalttık.ben çok fazla mama seven biri değilimdir çünkü :))0zge

Peki emdikçe artar derken bu ne kadar bi zaman? ben iki aydır sürekli kızımla yapışık geziyorum evden pek çıkmıyorum. Ne zaman artıcak :s


yasea

oğlum ilk 1ay memeyi reddetmişti. bende olan sütümü sağıp biberonla içirmiştim. sütümün kesilip bebeğinde biberonla mama içmesine kesin gözüyle bakılırken, 2.ayda bir mucize gerçekleşti ve bebeğim memeden süt içmeyi kabul etti(artık noolduysa bebek kafasında:). ilk bir ay pompayla sağdığımdan(bence 1 aylık bebeğin emme refleksi kesinlikle pompadan daha düşük) sütümü böylece arttırmıştım. böylelikle oğlum  ilk1 ay biberondan sütünü içerek (o da böyle emiş gücünü arttırmış oldu bence) ,meme bağımlısı olmayan, dibine kadar memeyi boşaltabilen (1 sağ 1 sol meme emzirirdim, böylece sütün en sonundaki en yağlı kısmıda içmiş oluyordu) ve 3 er saatlik dönüşümlerle bana tekrar süt üretebilme enerjisi bırakabilen bir bebiş olmuştu:)


nilinmasali

merhaba kızım uyanıyor o yüzden yukarıdaki yorumları okuyamadım,ama kısaca kendi durtumumu anlatayım,sezeryanla doğum yaptım,süt hemen geldi,ilk birkaç gün problemsiz emzirdim,ama arkasından sütün bebeğe yetmediğini düşünmeye basladım ,günde 18 saat kadar emziriyordum bıraktığı anda yine ağlıyordu,doktorlar anne sütünün yetmemesinin 10.000 de bir olacagını emzirmeye dewam etmemi söylediler,20. gün çok ağladığı için gittiğim doktor da 500 gr verdiğini öğrendim ama hala emzir diyorlardı,o gece artık dayanamayıp mama aldım,ağlaya ağlaya yapıp verdim,20 günlük bebek 100 cc mama içti ve nerdeyse 24 saat uyudu,yani sorunumuz aclıkmış,bir dahaki kontrolde aynı doktor mama vererek iyi yamışsın dedi ve beni soka soktou neden 20 gün aç kaldı o zaman bebeğim dedim...

Sonra sonra biraz kendimizi toparlayıp etrafımızı fark etmeye basladığımızda gördümki bu durum çok yaygın,öyle 10.000 de bir falan değil sütü yetmeyen çok anne var ,yalnız değilmişim..

Sizede tavsiyem emzirmekten asla vazgecmeyin bakın 9. ayımıza girdik öyle böyle biz,süt arttırıcı bir çok yöntem var,mesela ramazan hurması ve ısırgan cayı çok işe yaradı bende herseyi denersiniz zaten ..ama yetmediği yerde dewam sütlerinede güvenin onları hazırlayanlar profesyonel insanlar, asıl onlar olmasaydı ne yapardık,hala düşünüyorum,emzirmek çok önemli ama emzirememek asla dünyanın sonu değil,bebeğiniz hayırlı olsun sevgiler:)FeyzaZ

merhaba özge;
ben de kendi durumumu anlatayım. benim oğlum da iki aylık. ilk başlardan beri çok fazla emmek istiyor. bazen bir memeyi bitiriyor 20 dakika sonra tekrar acıkıyor. ben de sütümün yetmediği hissine çok kapıldım.

oğlum çok iştahlı. biz de ilk haftalarda mama verdik, sütüm artana kadar. 60 cc mama ile doymazdı. ilk haftalar süt sağıp da 40 cc görünce deli olurdum. sağdıkça ve oğlum emdikçe süt arttı. ama oğlumun iştahı da arttı. iki meme bile emse saat başı acıkırdı. böylece bir kısır döngü başladı. oğlum saat başı acıktı sürekli memede kaldı. o memede kaldıkça süt üretimi azaldı, doymadı ve ağladı. tracy hogg un kitabında böyle bebeklere "atıştırmacı bebek" deniyor. dr umuz en az beslenme bittikten sonra en az 1 saat geçmesi gerektiğini söyledi. memeler o sürede kaliteli süt üretiyormuş.

ben de gündüz açlığıyla başa çıkabilmek için geceleri tek meme emdiğinde diğer memeyi sağıp dolaba koyuyorum. ertesi gün gündüz çok aç olduğunda onu veriyorum. o arada da benim memeler dinleniyor, daha çok süt üretiyor.

her bebeğin iştahı ve emdiği miktar farklı. benim bir göğsüm 3-4 saat dinlenirse 120-140 cc süt yapıyor ve bu oğluma hap gibi geliyor. bu sütü içince de 2 saat sonra tekrar acıkabiliyor. hatta çift meme emdiğinde kabaca 200 cc falan içmiş oluyor. inanılmaz rakamlar ama bizimki böyle.

sana naçizane önerilerim şunlar olacak. öncelikle memelerde tekrar kaliteli süt oluşana ve dinlenene kadar aralarda mama takviyesi yap. o arada dinlenen memelerden 1-2 kere sağıp dolaba koyarsan sonra mamaya ihtiyacın kalmaz. sürekli gece sağdıklarını gündüz verirsin. dolapta hep bir biberonun olur. mamada cc lere bağlı kalma bence. 120 cc hazırla iyice doyana kadar içsin. aç kalmasındansa mama içmesi bence de daha iyi.

süt gerçekten emdikçe artıyor ama memelere süt üretecek zamanı ve dinlenmeyi vermek lazımmış. 2. ayı dolduktan sonra oğlumun iştahı daha da arttı tek memeyle doyarken şimdi çift memeyle doyuyor. yaklaşık 2 haftadır bu atıştırmacılıktan kurtulmayı deniyorum. yukarıda anlattığım şekilde oldu.

bir de doktorumuz her ağlamasını elini ağzına almasını açlığa bağlama dedi. emzik kullanmamı söyledi. ben de iki haftadır ağladığında elini emmeye başladığında emzikle oyalıyorum. bizde işe yaradı.

çok uzun yazdım ama ben bir hata daha yapıyormuşum. emzirdikten 1 saat sonra hafiften mızırdanmaya başladığında acıktı diye direk emziriyordum. meğersem çocuğum uyumak istiyormuş. şimdi o ağlamasında hemen yatırıyorum, emziği de ağzında. uykuya dalması yarım saat sürüyor. uyuduğu süre bazen 15 dakika bazen 1 saat. kısaca atıştırmacılıktan böyle kurtulduk.

bütün bunlara rağmen geçen hafta ben de sütüm azaldı eyvah doymuyor bu çocuk diye paniğe kapıldım. stresi azaltıp günde 3 lt suya kararlılıkla devam ettim. şu anda bir sorun yok.

herşey düzelecek eminim. mama da içsin, senin sütünü de. doysun ve mutlu olsun. o mutlu olunca sen de rahatlayacaksın ve daha çok sütün olacak, mamaya da ihtiyacın kalmayacak.


serseriim

slm benimde suan 10 aylık erkek bebeğim var 9 aylık rutin kontrolünde kilosuna az dediler 7 kilo 600 grm kilodaydı ek gıda verıyordum bır gün yerse ertesi gün yemiyordu ac ac beklıyodu aglıyodu ama mememi asla bırakmıyordu sürekli emmek istiyordu bende kilosuda az çıkınca devam sütü aldım kullanmaya başladım fakat doktora danışmadım.. dr tavsiyesiz kullanıyorum ama sakıncasıda yok gibi tadını cok sevdı severek ıcıyo bazen hepsini içiyo bazende yarım kalıyo ama benı sureklı emmekte ıstemıyo ama genede memeı unutturmuyorum devam sutu kullanmaya başlamadan önce bebeğim gün asırı aglardı sureklı meme agzımda olsun derdı kaka sorunu vardı kabızlık cekıyodu bır gun yerse dıger gun yemek yemıyodu kakasını 10 gun de 5 gunde 1 yapıodu fakat ne zaman devam sutune başladım suanda her gun duzenlı yemeklerden yıyo benı emıyo ve kakasıda duzene gırdı her gun bır defa olmak kosuluyla altına yapıo yanı sorum su acaba mamayı kesmelımıyım cunku dr tavsıyesız kullanıyorum kılo almayada başladı çok hareketlı oldugu ıcın sureklı bır seyler yemek ıstıyo yardımlarınızı beklıyorum allah hepımızın bebegını saglıklı sıhhatlı buyutmeyı nasıp etsınCevaplamak için Üye ol